Antidotum Airshow Leszno przyciąga tłumy z całej Europy. Tu frekwencja nigdy nie zawodzi
Antidotum Airshow Leszno to impreza ze ścisłej czołówki największych lotniczych show w Europie. Przez dwa czerwcowe dni niebo nad Lesznem oddane jest we władanie samolotom, awionetkom, balonom i grupom akrobatycznym.
W tym artykule:
- Historia Antidotum Airshow Leszno
- Co czeka na odwiedzających Antidotum Airshow Leszno?
- Zwycięzcy plebiscytu „Cuda Polski 2023”
Czy odwieczne, towarzyszące nam od setek lat marzenie o tym, by pokonać siłę grawitacji i unieść się w powietrze niczym ptak, wciąż jest aktualne? Dla blisko czterdziestu tysięcy osób, które raz do roku ściągają na wydarzenie lotnicze w Lesznie, z pewnością tak. Czyż w tych pełnych zachwytu spojrzeniach śledzących podniebne akrobacje, nie kryje się bowiem fantazja o wyzbyciu się wszelkich ograniczeń i poczuciu niemal nieorganicznej wolności? Oraz sporo fascynacji technologią i możliwościami, które ona niesie?
Historia Antidotum Airshow Leszno
Antidotum Airshow Leszno wyrosło już na jedną z największych i najbardziej spektakularnych imprez lotniczych w Polsce i w tej części Europy. Przez dwa czerwcowe dni niebo nad Lesznem oddane jest we władanie samolotom, awionetkom, balonom i grupom akrobatycznym. Ten niesamowity mariaż technologii i ludzkich umiejętności stał się już jedną z wizytówek miasta.
Początki tej imprezy były dość skromne – Antidotum Airshow Leszno wyrosło z organizowanego przed laty Pikniku Szybowcowego. I choć tamto wydarzenie miało rzeszę fanów, jego skala była dość niewielka. Paradoksalnie, rozwojowi nowej imprezy pomogła pandemia – podniebna impreza została pomyślana jako antidotum na tamte ponure czasy. Szybko zdobyła popularność.
Wyjątkowości wydarzeniu nadają z pewnością pokazy po zmroku – to jedyne miejsce w Polsce, gdzie po zmierzchu można oglądać mknące w powietrzu i wirujące samoloty. Pokazy i akrobacje lotnicze – również te w trakcie dnia – zespolone są z oprawą muzyczną i komentarzem prowadzącego. Dzięki temu stają się pełnym, wielowymiarowym widowiskiem.
Co czeka na odwiedzających Antidotum Airshow Leszno?
Uczestnicy imprezy przemieszczają się swobodnie po terenie lotniska, wędrując z przenośnymi krzesełkami lub piknikowymi kocami. Sporo czasu spędza się tu ze wzrokiem utkwionym w niebie – większość osób ceni sobie więc porośnięte trawą pole, na którym można się rozłożyć i w spokoju obserwować eskadry pojawiające się w górze.
Każdy miłośnik lotnictwa znajdzie tu coś dla siebie – nad Lesznem przelatują naszpikowane elektroniką, nowoczesne myśliwce F-16 z grupy F-16 Tiger Demo Team, jak i wojskowe ciężkie Herkulesy czy ultralekkie dolnopłaty Puma, wprost stworzone do powietrznych akrobacji. Ale są też maszyny zabytkowe lub ich repliki. I są mistrzowie pilotażu – z grup The Flying Bulls czy Grupy Operacyjnej Żelazny.
Wyjątkowe zawody balonowe w Grudziądzu – 6 dni świetnej zabawy i fascynującej rywalizacji
Widoki rodem z Kapadocji czekają na mieszkańców oraz gości tego urokliwego miasta w północnej Polsce. VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się w Grudziądzu w dniach 21-26 ...Przy tym wszystkim Antidotum Airshow Leszno pozostaje też po prostu przestrzenią do spotkania się. Nawet jeżeli nie jest się fanem lotnictwa czy lotniczej technologii, można tu przyjechać, by zrobić sobie piknik z przyjaciółmi lub rodziną, spędzić cały dzień na otwartym powietrzu, spotkać się z intersującymi ludźmi, przekąsić coś w strefie gastronomicznej. Jedno jest pewne – na nudę nie można tu narzekać.
Przyszłoroczna edycja Antidotum Airshow Leszno odbędzie się w dniach 21-22 czerwca 2024 r.
Zwycięzcy plebiscytu „Cuda Polski 2023”
Przypomnijmy, że czytelnicy magazynu National Geographic Traveler uznali organizowane corocznie pokazy lotnicze w Lesznie za najciekawsze wydarzenie w regionie i przyznali im tytuł „Cudu Polski 2023”. O zwycięstwo w wakacyjnym plebiscycie walczyły trzy propozycje z Wielkopolski – Antidotum Airshow Leszno, Parowozownia w Wolsztynie oraz Wielka Pętla Wielkopolski.
Pełna lista zwycięzców plebiscytu „Cuda Polski 2023”:
- Dolnośląskie – Miasto Bardo,
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera,
- Lubelskie – Włodawa,
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie,
- Łódzkie – Monopolis,
- Małopolskie – Pustynia Błędowska,
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie,
- Opolskie – Twierdza Nysa,
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce,
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku,
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo,
- Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy,
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski,
- Warmińsko-Mazurskie – Gołdap,
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno,
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.