6 miejsc, które warto odwiedzić w Zakopanem
Co prócz Krupówek ma do zaoferowania najpopularniejsze górskie miasto w Polsce? Sporo! Przede wszystkich wspaniałą architekturę. Zapraszamy na krótki spacer po zakopiańskich zakamarkach.
Tatry budzą się w sukience uszytej z mgły. Tak powiadają starzy górale. I trzeba im wierzyć. Tym bardziej że widok, kiedy ta mgielna kiecka w końcu opada, należy do bezcennych. Magicznych i całkowicie darmowych. Wystarczy przysiąść gdzieś u stóp szczytów i cierpliwie poczekać, aż odsłonią się w całej krasie. Wtedy naprawdę można się poczuć bliżej nieba. Pamiętajcie o tym, wybierając się do Zakopanego.
1. Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
32 lata temu grupa artystów postanowiła robić pod Tatrami wielką sztukę. Grali na gruzowisku, bez pieniędzy i z lekkim oporem miejscowych. Dziś prócz spektakli w holu teatralnym odbywają się liczne wystawy, koncerty i festiwale, witkacy.pl.
2. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
To najstarszy zakopiański cmentarz. Znajdziecie tu grobowiec Tytusa Chałubińskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, legendarnego Sabały, Kornela Makuszyńskiego czy słynnego kuriera tatrzańskiego Stanisława Marusarza. W tym pięknym miejscu pod Tatrami pochowani są także Stanisław Witkiewicz (twórca stylu zakopiańskiego) i Maria Witkiewiczowa. Wstęp 2 zł.
3. Willa Koliba Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
Stanisław Witkiewicz chciał, by architektura Zakopanego nawiązywała do dawnego budownictwa i miała swój niepowtarzalny
charakter. Pierwszy dom – willa Koliba, który powstał w tym duchu, mieści się przy ul. Kościeliska 18.
4. Antałówka
Ma wiele zalet. Jest blisko centrum miasta, a roztacza się z niej przepiękny widok na Tatry i Zakopane. Do niewielkiego wzniesienia, zwanego Antałówką, można dojść – to ok. 3 km od dworca PKP, albo dojechać autem.
5. Willa pod Jedlami
Spacer śladami miejsc naznaczonych obecnością Stanisława Witkiewicza, Władysława Hasiora i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to propozycja dla tych, którzy kochają wędrówki. Piękne miejsca pełne cisów, modrzewi i limb, z historią w tle.
6. Giewont
Ta góra symbol to wyzwanie dla tych, którzy chcą ją zdobyć. Wyzwanie, bo na szczyt, który widać jak na dłoni z każdego miejsca Zakopanego, wyruszają w okresie letnim niekończące się pielgrzymki.
Katarzyna Kachel
1 z 5
Willa Poraj przy Krupówkach wybudowana w 1887 r. Na początku był tam pensjonat Marya. Dziś są sklepy.
2 z 5
Giewont, Tatry
3 z 5
Oscypki z grilla. Najlepsze są podawane z żurawiną
4 z 5
Warto się targować: nocleg, oscypki, przejazdy busem - ostateczna cena zależy od humoru gazdy.
5 z 5
Krupówki to najdroższe miejsce w Zakopanem.