Reklama

Jeden z uczestników Tapati Festival (fot. Getty Images/Bill Bachmann)

Reklama

Wyspa Wielkanocna, Chile

1-15 lutego: Znana z tajemniczych posągów moai Wyspa Wielkanocna, obchodzi swoje największe święto właśnie w pierwszej połowie lutego. Tapati Festival, inaczej Tapati Rapa Nui, to pełne atrakcji celebrowanie polinezyjskich tradycji mieszkańców wyspy. W ramach Tapati Festival możemy podziwiać przede wszystkim – bardzo widowiskowy – zjazd po zboczu Maunga Pui zwany Haka Pei. Najpierw uczestnicy zjeżdżają ze wzgórza na drewnianej kłodzie, która może osiągać nawet prędkość 80 km/h.

Tegoroczny Perth Festival poświęcony będzie kulturze Aborygenów (fot. www.perthfestival.com.au)

Perth, Australia

7 lutego – 1 marca: Bunggul, czyli trwający trzy tygodnie wielki festiwal sztuki, przyciąga do stolicy Australii Zachodniej tłumy turystów. Tegoroczny festiwal będzie poświęcony kulturze, sztuce i językowi Aborygenów Noongar. W przerwie między pokazami tańca, wystawianiem sztuk i oglądaniem wystaw, można odpocząć na jednej z pięknych okolicznych plaż.

Kurenty to odpowiednicy greckiego Dionizosa (fot. SOPA Images/Contributor/Getty Images)

Ptuj, Słowenia

14-25 lutego: Kurentovanje, czy inaczej kurentowanie – to słowiański ludowy obyczaj, który w pełnej krasie można podziwiać właśnie w Słowenii. Przez dziesięć dni karnawału poprzedzających popielec ulicami miast i wsi przechodzą kolorowe i głośne korowody. Ich uczestnicy przebrani są w najróżniejsze kostiumy, z których głównymi są właśnie kurenty (odpowiednicy greckiego Dionizosa). Ich zadaniem jest przegonienie zimy i przywołanie wiosny. Największe obchody mają miejsce w Ptuju – najstarszym mieście Słowenii.

Pogrzeb sardynki symbolicznie kończy karnawał na Wyspach Kanaryjskich (fot. Jesús Calonge Muñoz/Getty Images)

Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie

21 lutego – 1 marca: Wyspy Kanaryjskie zapraszają na jedną z największych na świecie imprez karnawałowych. Roztańczone ulice i kolorowe kostiumy na długo pozostaną w twojej pamięci. Koniecznie zostań na „Pogrzeb Sardynki” – Entierro de la Sardina – czyli hiszpańskie obchody Środy Popielcowej. Symboliczny pogrzeb sardynki oznacza koniec karnawału i wejście w Wielki Post.

Miłośnicy dzikich zwierząt próbują upolować najlepsze ujęcie (fot. Ann Hermes/Getty Images)

Park Narodowy Yellowstone, Wyoming (USA)

Luty: W parku Yellowstone masz niepowtarzalną okazję obserwować wilki w ich naturalnym środowisku. Surowy zimowy krajobraz tworzy wspaniałe tło do podziwiania tych drapieżników. Wilki powróciły do Wyoming w 1995 roku, dzięki staraniom wielu badaczy po tym, jak udało się ocalić ich gatunek od wyginięcia. Obecnie jednak, oprócz miłośników dzikiej przyrody chcących podejrzeć drapieżniki w naturalnym otoczeniu, wilkami interesują się też myśliwi.

Reklama

Katarzyna Grzelak

Reklama
Reklama
Reklama