Jak zorganizować podróż na Indonezję? Praktyczne porady
Ruszamy na indonezyjskie Wyspy Korzenne.
1 z 10
IMG_0560
Kiedy jechać?
Ciepło jest przez cały rok (średnio ok. +30ºC). Na północy nie ma wyraźnych pór. W środkowej części wysp częściej pada latem, na południu pora deszczowa przypada na europejską zimę.
Fot.A. Jaklewicz
2 z 10
IMG_0267
Czy potrzebna jest wiza?
Tak. Ambasada Indonezji w Warszawie (ul. Estońska 3/5) wydaje wizy 60-dniowe. Koszt 45 dol., płatne w amerykańskiej walucie gotówką lub przelewem.
W mieście Ambon na Banda Neirze znajduje się Biuro Imigracyjne, w którym możemy ubiegać się o przedłużenie wizy. 30-dniową wizę turystyczną uzyska się też po przylocie, m.in. na lotnisku w Dżakarcie i Denpasar (od czerwca tego roku jest to wiza bezpłatna; nie można jej przedłużyć).
Fot.A. Jaklewicz
3 z 10
shutterstock_112881910
Jak dotrzeć na Indonezję?
Z Warszawy do Dżakarty najlepiej lecieć Emirates (z przesiadką w Dubaju) lub Etihad (z przesiadką w Abu Zabi). Warto sprawdzić także ofertę linii Saudi Arabia.
Miejscowi przewoźnicy, m.in. Lion Air lub Batik Air, oferują codzienne przeloty na trasie Dżakarta–Ambon (ok. 3 h 30 min). Informacje o rozkładzie i cenach niemal wszystkich indonezyjskich linii lotniczych na utiket.com
Fot. Shutterstock
4 z 10
Bez tytułu
Jak można przemieszczać się między wyspami?
Z Ambonu na wyspy Banda można się dostać drogą wodną. Promy narodowego armatora Pelni odpływają z Ambonu do Banda Neiry średnio raz na dwa tygodnie. Rozkład: pelni.co.id.
Informacji o transporcie między Banda a sąsiednimi wyspami, np. Banda Besar, Ai, Hatta czy Run, udzielają hotele w Banda Neirze. Cena za rejs lokalną łodzią pasażerską to 10–50 tys. rupii od osoby w jedną stronę (1 dol. = ok. 12,5 tys. rupii indonezyjskich).
5 z 10
shutterstock_25538278
Gdzie spać?
Można spróbować poszukać zakwaterowania u miejscowych, trzeba jednak znać język. Wychodzi wtedy np. 50 tys. rupii za noc, zaś najtańsze hotele są dwukrotnie droższe.
■ Wyspy Banda:
Neira ma największą bazę noclegową, m.in. pensjonat Delfika i hotel Mutiara. Popularne są także nadbrzeżne guesthousy Vita czy Bintang Laut (100–300 tys. rupii za osobę za noc).
■ Wyspa Ai:
Proste pokoje z pełnym wyżywieniem mają m.in. Green Coconut Guesthouse i Ardy’s (ok. 150–200 tys. rupii od osoby).
Fot. Shutterstock
6 z 10
czkot_00171940
Co jeść?
Proste śniadania: tosty, dżem, owoce i kawa lub herbata, najczęściej są w cenie pokoju. Jadłodajnie przy głównej ulicy w miasteczku Neira oferują skromny wybór dań w cenie ok. 20–50 tys. rupii.
Fot. Czarny Kot
7 z 10
shutterstock_100217480
Uprawiaj snorkling
Ławice egzotycznych ryb, żółwie, rekiny i bajeczne podwodne ogrody gwarantowane. Najlepsze miejsca to wyspy Hatta oraz Ai – świetny snorkling tuż przy plaży.
Fot. Shutterstock
8 z 10
shutterstock_274123856
Zwiedź stare forty
Zwiedź forty Belgica i Nassau na wyspie Banda Neira, fort Revenge na wyspie Ai lub Benteg Hollandia na Banda Besar.
Fot. Shutterstock
9 z 10
gereja-tua-banda
Zobacz wille w Banda Neirze
Zobacz Istana Mini – rezydencję gubernatorów wysp Banda, dom wicepremiera Mohammada Hatty i kościół z 1852 r.
Fot. A.Jaklewicz
10 z 10
shutterstock_190203803
Co przywieźć z podróży?
Na targu na wyspie Banda Neira i w sklepikach przy głównej ulicy warto kupić przyprawy: gałkę muszkatołową z tutejszych plantacji lub produkty z owoców muszkatołowca – dżem albo susz. Można też spróbować halua kenari, czyli słodkich batoników z orzeszków pili.
Fot. Shutterstock