Gdzie żyje się najlepiej? Znamy listę 10 najbogatszych miejsc na świecie
Biorąc pod uwagę wysokość produktu krajowego brutto (PKB) i poziom zadowolenia obywateli – w tych 10 miejscach.
Trwa wyprawa Traveler Adventure Team w Austrii! Nasza ekipa szuka idealnych miejsc na narty. Zobacz, jak im idzie!
1 z 10
Kuwejt
10. Kuwejt
Pierwszą dziesiątkę otwiera kraj arabski. Światowe zaopatrzenie w olej napędowy pochodzi w znacznym stopniu stopniu właśnie stąd. I to wystarczający powód, by Kuwejt zajął tak wysoką pozycję pod względem bogactwa. Państwo cieszy się stabilną gospodarką i sytuacją polityczną. PKB na mieszkańca szacowane jest na 70.785 dolarów. Jednak jak podaje abcnewspoint.com obywatele deklarują również wysoki poziom zadowolenia ze standardu życia. Kierunek Zatoka Perska? Ryzykowne.
(Fot. Flickr)
2 z 10
shutterstock_222501100
9. Szwajcaria
Jest to nie tylko jeden z najbogatszych krajów na świecie, lecz także kraj najszczęśliwszych obywateli. Tak wynika z badań satysfakcji mieszkańców, którzy cenią m.in. życie na wysokim poziomie i stabilną gospodarkę. Dodatkowym źródłem dochodu jest dla Szwajcarii turystyka. Państwo jest także producentem najlepszych zegarków i piętnastym w skali światowej największym ich eksporterem. PKB na mieszkańca wynosi około 53.977 dolarów.
(Fot. Shutterstock)
3 z 10
shutterstock_207942496
8. Zjednoczone Emiraty Arabskie
Blisko trzy dekady temu odkrycie złóż ropy naftowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zmieniło dotknięty nędzą naród w jeden z najbogatszych na świecie. Od kiedy atrakcją są opływające złotem wnętrza, najwyższe, największe, najbardziej luksusowe i zarazem… najdziwniejsze budowle, gospodarkę dodatkowo napędza turystyka. Szacuje się, że za ok. 10 lat skończą się złoża ropy naftowej, dlatego już teraz coraz intensywniej inwestuje się tu w sport, bankowość i turystykę właśnie. W kraju nie ma podatków i ceł. PKB na każdego mieszkańca w 2015 wynosi 63,181 dolarów.
(Fot. Shutterstock)
4 z 10
shutterstock_152295734
7. Stany Zjednoczone
Choć to zabrzmi kosmicznie, można powiedzieć, że Stany Zjednoczone mogą pochwalić się najprężniejszą gospodarką na całej planecie. To też jedna z głównych nacji pod względem innowacyjności. PKB na każdego mieszkańca ocenia się mniej więcej na 53.001 dolarów. Warto zauważyć, że stanowi jeden z najniższych wyników w tym zestawieniu. USA nadrabia natomiast pod względem zadowolenia mieszkańców.
(Fot. Shutterstock)
5 z 10
Sultan_Omar_Ali_Saifuddin_Mosque_02
6: Państwo Brunei Darussalam
„Kto to słyszał?!” - chciałoby się powiedzieć. Brunei to wyjątkowo bogate państwo z dwóch powodów: po pierwsze ze względu na obfite złoża naftowe i gazowe, po drugie liczy zaledwie 381 tys. mieszkańców. Do tego dochodzi brak politycznych zobowiązań i państwo ląduje w pierwszej dziesiątce najlepszych państw do życia.
(Fot. Flickr)
6 z 10
shutterstock_284673860
5. Hongkong
Nie całe Chiny, ale właśnie region administracyjny Hongkong, osiąga rewelacyjne wyniki finansowe. Koncentruje najważniejszych udziałowców biznesowych, co czyni je niezwykle zamożnym i nowoczesnym. Do tego dochodzi względna stabilność polityczna. Wszystko to stanowi podatny grunt do dynamicznego rozwoju gospodarczego. Karuzela się kręci!
(Fot. Shutterstock)
7 z 10
shutterstock_249742933
4. Norwegia
W Norwegii przy łącznej liczbie mieszkańców 5 130 000 osób, PKB na każdego mieszkańca wynosi około 64.363 dolarów. Gospodarkę wspiera eksport ryb, minerałów, rolnictwo , wykorzystanie energii alternatywnej i turystyka. Sytuacja ekonomiczna jest stabilna. Trolle czuwają!
(Fot. Shutterstock)
8 z 10
shutterstock_244507771
3. Singapur
Założony w XIX w. jako brytyjska kolonia handlowa, współcześnie jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych na świecie. Choć ma korzenie europejskie, stanowi mieszankę wpływów hinduskich, chińskich i malajskich. Singapur słynie z przyjaznej polityki finansowej i stosunkowo niskich podatków. W przeliczeniu na mieszkańca jest statystycznie jednym z najbogatszych państw na świecie. Wartość PKB na jednego mieszkańca wynosi 78.762 $. Coraz ważniejszą rolę w rozwoju gospodarki odgrywa turystyka. Nie bez powodu tutejsze lotnisko Changi uchodzi za jedno z najważniejszych na świecie.
(Fot. Shutterstock)
9 z 10
shutterstock_232272439
2. Luksemburg
Wartość PKB na mieszkańca wynosi 90.333 dolarów, przy łącznej liczbie ludności 549 680 osób. Kraj może pochwalić się wysoko rozwiniętym sektorem finansowym. Luksemburg stanowi siedzibę 166 banków, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego Unii Europejskiej. Każdego dnia do pracy przyjeżdżają tu tysiące Francuzów, Belgów i Niemców. Bo jest tu po prostu luksusowo!
(Fot. Shutterstock)
10 z 10
Katar
1. Katar
Numer jeden! Wartość PKB na mieszkańca wynosi 145.894 dolarów. Katar najwięcej zarabia na wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej, ale przemysł koncentruje się również na ich przetwórstwie. Dodatkowo świetnie rozwinięta jest sieć drogowa, transport lądowy i lotniczy. Środków wystarcza także na satysfakcjonującą pomoc socjalną. I to właśnie w tym zróżnicowaniu gospodarki tkwi sekret pozycji lidera.
(Fot. Steven Byles/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons)