Polacy z ekipy OSHEE Slide Challenge zdobyli i zjechali z drugiego największego wodospadu na świecie
Polska ekipa zbliża się do zdobycia Korony Wodospadów. Jak wyglądała ich ostatnia wyprawa w RPA? Oto relacja członków OSHEE Slide Challenge.
W tym artykule:
Dotarła do nas ekscytująca wiadomość prosto z Republiki Południowej Afryki. Zespół OSHEE Slide Challenge zjechał na linach z drugiego co do wielkości wodospadu na świecie – Tugela.
Polak najbardziej utytułowanym eksploratorem na świecie. Jak wygląda życie Fianna Paula?
Pochodzi z Polski, choć nad Wisłą wiemy o nim niewiele. A szkoda, bo Fiann Paul to jeden z najbardziej doświadczonych wioślarzy oceanicznych na świecie. Swoimi osiągnięciami udowadnia, że ...Ekipa OSHEE Slide Challenge z kolejnym sukcesem
Wyprawa do Afryki jest kolejnym etapem projektu Korony Wodospadów, czyli zjazdu na linach z 10 najwyższych wodospadów świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Dariusz Pachut. Polacy zaczęli realizację projektu w 2019 r. od najwyższego wodospadu na świecie – Salto Angel w Wenezueli. Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią ruszyli dalej.
Ekipa rozpoczęła wędrówkę 20 lutego 2022 r. Uczestnicy wyprawy weszli na płaskowyż Gór Smoczych położony na wysokości 3000 m n.p.m. ze specjalistycznym sprzętem alpinistycznym, ważącym 200 kilogramów. Pierwszą noc na krawędzi wodospadu spędzili w namiotach.
Kolejnego dnia, wraz ze wschodem słońca, przekroczyli krawędź ściany skalnej i rozpoczęli zjazd wzdłuż linii spadku wodospadu. Zespół OSHEE Slide Challenge zrobił to jako drugi na świecie. Przed nimi byli tylko Słowacy. Mimo że droga była już oznaczona, odkrywcy z Polski musieli wyznaczyć nową trasę zjazdu, ponieważ zbyt wysoki poziom wody nie pozwalał na zjazd w linii zjazdu słowackiej ekipy.
Sportowcy musieli zmierzyć się z dziewiczym terenem zamieszkałym przez jadowite węże. Zadania dodatkowo utrudniały spadające z góry kamienie i nurt kaskady. Po 12 godzinach pracy w ścianie zespół zdecydował się na nocleg na półce skalnej, mniej więcej w połowie wysokości wodospadu.
Drugi dzień zjazdu przebiegał bardzo sprawnie. Po kilkunastu godzinach zespół, cały i zdrowy stanął u podnóża Tugeli. Czekał ich jeszcze wielokilometrowy trekking kanionem George z całym sprzętem, który ze sobą mieli. Późno w nocy dotarli do wioski Thendele.
Co się dzisiaj najbardziej liczy? Historia Krzysztofa Wielickiego
W dzisiejszym świecie jest dużo pokus, by iść na skróty. Historia Krzysztofa Wielickiego, ikony światowego himalaizmu oraz wielu przedstawicieli biznesu pokazują, że nie tędy droga.Pierwsza w historii Korona Wodospadów
To dopiero początek projektu OSHEE Slide Challenge. Przed ekipą kolejne wyzwania:
- Cataratas las Tres Hermanas (Peru, 914 m),
- Oloʻupena (USA, 900 m),
- Catarata Yumbilla (Peru, 896 m),
- Vinnufossen (Norwergia, 865 m),
- Skorga (Norwegia, 864 m),
- Pu’uka’oku (USA, 840 m),
- James Bruce Falls (Kanada, 840 m),
- Browne Falls (Nowa Zelandia, 836 m).
W pierwszej połowie 2022 r. polscy zdobywcy zamierzają zdobyć trzy wodospady.
Razem z Dariuszem Pachutem Tugelę zdobyli Dimitri Wika, z zawodu arobrysta i lekarz drzew, prywatnie miłośnik sportów ekstremalnych; Jakub Poburka, ratownik TOPR, uczestnik wielu wypraw w góry Pamiru, Karakorum oraz Himalaje; Miłosz Forczek, instruktor ratownictwa górskiego GOPR i grotołaz; Tomasz Grodzicki, były funkcjonariusz jednostek specjalnych, skoczek spadochronowy i pasjonat gór.
Projekt Korona Wodospadów jest dokumentowany na filmach i zdjęciach przez Jana Wierzejskiego i Wojciecha Kozakiewicza – specjalistów od pracy z kamerą w górskim środowisku. Za swoją artystyczną pracę byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach górskich i filmowych w kraju i za granicą.
Sponsorem tytularnym jest marka Oshee, sprzętowym AMC Petzl, ubrania zapewnił Jack Wolfskin, a patronat medialny objął National Geographic Polska.