5 rzeczy, które warto wiedzieć o Krośnie
Krosno nie bez powodu nazywane jest Miastem Szkła. Niektórzy mówią o nim również „mały Kraków”. Sprawdź, czym przyciąga to tajemnicze podkarpackie miasto.
1 z 4
14486479874_7a6993978e_o
Krosno Miastem Szkła
Krosno jest znane przede wszystkim z wyrobu szkła. To największy w Polsce ośrodek produkcji szklanych wyrobów ozdobnych i użytkowych.
Historia jego produkcji sięga aż1923 roku, kiedy to swoją działalność rozpoczęły pierwsze krośnieńskie huty. Od ponad 90 lat szklaną tradycję piszą tysiące mieszkańców całego regionu.
To właśnie hutnictwo szkła stało się symbolem Krosna nie tylko w Polsce, lecz także na świecie.
Fot. Flickr
2 z 4
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie - fot. arch. Urzędu Miasta Krosna
Centrum Dziedzictwa Szkła
Będąc w Krośnie warto wybrać się do Centrum Dziedzictwa Szkła otwartego w 2012 roku, multimedialnego, nowoczesnego obiektu, który od momentu uruchomienia odwiedziło kilkaset tysięcy turystów. Interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których można wziąć czynny udział to wspaniałe doświadczenie i rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku. W Centrum można zapoznać się również z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzorniczego i designu.
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
fot. arch. Urzędu Miasta Krosna
3 z 4
Krośnieńska Fara - widok z wieży - fot. Tomasz Okoniewski
Krosno „małym Krakowem
Niektórzy nazywają Krosno „parva Cracovia”, czyli „mały Kraków” z powodu pochodzącego z połowy XIV wieku rynku, który przypomina krakowską starówkę. Pierwotnie był otoczony drewnianymi budynkami, które z czasem zaczęto zastępować murowanymi kamienicami. Dziś możemy je podziwiać spacerując po malowniczej starówce, która nie bez powodu nazywana jest sercem miasta.
fot. Tomasz Okoniewski
4 z 4
shutterstock_54688360
Beskid Niski
Krosno leży w województwie podkarpackim w paśmie Beskidu Niskiego, który cieszy się mianem „najdzikszych polskich gór”. Wzgórza, choć wybitnością nie grzeszą (najwyższy szczyt na terenie Polski - Lackowa - osiąga 997 m n.p.m., to uroku nie można im odmówić.Odnajdą się tu amatorzy aktywnego, ale nie ekstremalnego wypoczynku. Warto wybrać się np. zielonym szlak pieszym Krosno – Dukla. Trasa swój początek ma na dworcu PKS w Krośnie, biegnie przez Polankę, Dobieszyn, Żarnowiec (Muzeum Marii Konopnickiej), Zręcin, Chorkówkę, Bóbrkę (tu warto zajrzeć do Muzeum Górnictwa Naftowego), Wietrzno, Zboiska aż do Dukli.
Fot. Shutterstock