5 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach
Po polskiej stronie leży niewiele ponad czwarta część Karkonoszy, ale to wystarczy, żeby docenić urodę tego pasma górskiego.
Wystarczy również, by nabrać pokory, bo chociaż najwyższy szczyt – Śnieżka – ma tylko 1603 m, klimat jest podobny do alpejskiego. Pogoda zmienia się czasami gwałtownie, więc trzeba być przygotowanym na wszystko.
Przez Kocioł Łomniczki na Śnieżkę
Poziom trudności: ✦✦✧✧✧
Czas przejścia: ok. 2 godz. 30 min
(bez przystanków)
Z Karpacza żółtym szlakiem wzdłuż potoku Łomniczka, później za schroniskiem Nad Łomniczką wchodzi się na szlak czerwony prowadzący dość wymagającymi zakosami na krawędź kotła. Najpiękniej jest jesienią, kiedy roślinność zmieni kolory. Szlak wiedzie do Domu Śląskiego i dalej na Śnieżkę. Tuż pod Śnieżką przy czerwonym szlaku jest Symboliczny Cmentarzyk Ofiar Gór z tablicami poświęconymi tym, którzy zginęli w Karkonoszach lub byli z nimi związani. Zimą szlak jest zamknięty ze względu na niebezpieczeństwo lawin.
Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej
Poziom trudności: ✦✦✦✧✧
Czas przejścia: całość ok. 9 godz. (bez przystanków), od Słonecznika do Śnieżki – ok. 2 godz. 45 min
Cały szlak (oznaczony kolorem czerwonym) ma ok. 30 km, prowadzi od Szrenicy do przełęczy Okraj. Jest wart tego, żeby go przejść w całości – i zobaczyć charakterystyczne dla tych gór formacje, m.in. kotły polodowcowe i skałki – ale można też wybrać krótszy odcinek, np. od formy skalnej zwanej Słonecznikiem do Śnieżki (ok. 6 km). Szlak biegnie głównym grzbietem Karkonoszy, jest wiele świetnych punktów widokowych, m.in. na Kotły Wielkiego Stawu Małego Stawu.
Ścieżką nad Reglami
Poziom trudności: ✦✧✧✧✧
Czas przejścia: ok. 3 godz. 20 min
Cała Ścieżka nad Reglami ma ok. 28 km, ale można wybrać odcinek między Rozdrożem pod Śmielcem a schroniskiem Pod Łabskim Szczytem. Ścieżka biegnie ponad górną granicą lasu, a jej „punktem kulminacyjnym” są Śnieżne Stawki – kilka jeziorek na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła. To bardzo dobre (i popularne) miejsce na piknik, gdzie krajobraz przypomina alpejski. Widać stamtąd na krawędzi Kotła budynek dawnego schroniska przekształconego w stację przekaźnikową. Do Rozdroża pod Śmielcem prowadzi z Jagniątkowa Koralowa Ścieżka, po drodze mija skałki zwane Paciorkami, które też są ładnym miejscem widokowym.
Od świątyni Wang na Śnieżkę
Poziom trudności: ✦✧✧✧✧
Czas przejścia: ok. 3 godz.
Karkonoski klasyk. Zaczyna się w Karpaczu przy słynnej świątyni Wang i niebieskim szlakiem prowadzi do schroniska Samotnia, później do Strzechy Akademickiej, a następnie do Domu Śląskiego i na Śnieżkę (aż cztery schroniska po drodze!). Powrót warto sobie urozmaicić i pójść żółtym szlakiem obok form skalnych Słonecznik i Pielgrzymy, patrząc wcześniej z góry na Mały Staw i Wielki Staw.
Ze Śnieżki Czarnym Grzbietem
Poziom trudności: ✦✧✧✧✧
Czas przejścia: ok. 2 godz. 10 min
Początkowo idzie się Czarnym Grzbietem powyżej górnej granicy lasu – widoki są świetne i nie ma tłumów jak na Zakosach pod Śnieżką. Mija się Czarną Kopę, później czeskie schronisko Jelenka i dochodzi się do Sowiej Przełęczy, gdzie trzeba skręcić w czarny szlak schodzący dość stromo w dół, do Karpacza. Podejście nim jest uciążliwe i mozolne, ale zejście nie sprawia tylu trudności.
Karkonoski Park Narodowy ■ Bilety Wstęp do parku jest płatny, ceny biletów zaczynają się od 8 zł (jednodniowy) do 20 zł (trzydniowy). Bilet można kupić na stronie kpn.eparki.pl. ■ Noclegi Na Śnieżce nie ma możliwości nocowania – najbliższe schronisko z noclegami to Dom Śląski na Równi pod Śnieżką (łóżko za 30 zł).
1 z 4
Śnieżne Kotły, widok na stację przekaźnikową.
2 z 4
Schronisko Dom Śląski położone na wys. 1400 m n.p.m.
3 z 4
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na 40 km.
4. Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów
i zarazem Czech rozciągające się na 40 km.
4 z 4
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce.