12 sposobów, dzięki którym bez stresu będziesz podróżować samolotem
O jakich formalnościach pamiętać, czego unikać, które miejsce wybrać, z jakich praw korzystać. Podpowiadamy, co warto zrobić, by podróż przebiegła przyjemnie i bezstresowo.
1 z 12
shutterstock_107640533
Bądź wcześniej
Po pierwsze, przed planowanym odlotem bądź na lotnisku odpowiednio wcześniej. Jeśli nie znasz portu lotniczego zarówno w przypadku podróży do strefy Schengen, jak i non-Schengen najlepiej zarezerwuj sobie 90 minut (w przypadku lotów czarterowych nawet 2 godziny). Co więcej, udaj się do bramki najpóźniej 45 min. przed planowanym odlotem – jest to wymóg ustawowy szczególnie przestrzegany przez tanie linie lotnicze.
Fot. Shutterstock
2 z 12
shutterstock_153920459
Rozważ kwestię bagażu: podręczny czy rejestrowany
Po drugie, jeśli lecisz na weekend lub kilka dni, ogranicz się do bagażu podręcznego. Dzięki temu koszt przelotu będzie niższy, a czas spędzony na lotnisku krótszy – choć oczekiwanie na bagaż nadawany zazwyczaj nie trwa długo. Jednak jeśli obawiasz się, że przekroczysz limit wagowy (np. 1 sztuka do 8 kg w LOT czy 10 kg w Ryanair), spakujesz przedmiot, którego nie wolno wnosić na pokład lub planujesz dłuższy pobyt, zabierz ze sobą bagaż rejestrowany.
Fot. Shutterstock
3 z 12
shutterstock_147402290
Odpraw się przez Internet
Szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych da Ci to pewność, że nie spotka Cię niemiła niespodzianka związana z uiszczeniem dodatkowej opłaty za check-in na lotnisku. Na dodatek, zmniejszysz ryzyko niewpuszczenia na pokład samolotu z powodu nadkompletu pasażerów, czyli tzw. overbookingu. W przypadku odprawy on-line linie lotnicze dają również możliwość przeprowadzenia jej przez telefon komórkowy, a tym samym pewność, że nie zgubisz karty pokładowej.
Fot. Shutterstock
4 z 12
shutterstock_101574952
Przygotuj się do kontroli osobistej
Jeśli tylko możesz, nie ustawiaj się w kolejce do kontroli osobistej, w której są dzieci. Najlepiej wybierz tę z osobami podróżującymi w pojedynkę lub biznesmenami. Ta kolejka z pewnością będzie przesuwać się najszybciej. Oprócz tego przy kontroli bezpieczeństwa wyjmij cały swój sprzęt elektroniczny oraz zapakowane w plastikowy i bezbarwny woreczek z płyny o łącznej pojemności do 1 l - każdy w buteleczce do 100 ml. Zastosowanie tych prostych sposobów sprawi, że Twoja kontrola zajmie dosłownie chwilę.
Fot. Shutterstock
5 z 12
shutterstock_215098195
Usiądź z przodu
Jeśli zależy Ci na czasie, zawsze wybieraj miejsca z przodu samolotu. To da Ci pewność, że wysiądziesz szybciej niż inni. Jeśli boisz się latać, wybierz lub poproś o miejsce przy korytarzu, nigdy blisko okna.
Fot. Shutterstock
6 z 12
shutterstock_303869603
Ubierz się wygodnie
Podczas rejsu samolotem najlepiej sprawdza się wygodny strój. Komfortowe ubranie i stabilne obuwie jest szczególnie istotne w przypadku długich, międzykontynentalnych lotów. Zapomnij więc o szpilkach! Oprócz tego, podczas długiego rejsu z przesiadkami, kilkukrotnie trzeba ściągać buty do kontroli bezpieczeństwa, czasami po schodkach samolotu wejść bądź zejść z bagażem podręcznym czy nawet podbiec. Im twoje obuwie i ubranie będą wygodniejsze, tym większy komfort podróży.
Fot. Shutterstock
7 z 12
shutterstock_314771579
Weź ze sobą coś poczytania i posłuchania
Książkę, muzykę, gazetę, laptop lub tablet. Pomoże Ci to zrelaksować się podczas podróży. Aktualnie większość lotnisk oferuje darmowy dostęp do sieci. Co ciekawe, coraz więcej linii lotniczych w Europie daje również możliwość bezpłatnego korzystania z Internetu z urządzeń nadawczo-odbiorczych w trybie samolotowym. Natomiast w USA jest to już powszechna praktyka.
Fot. Shutterstock
8 z 12
shutterstock_323211614
Ćwicz czasie długiego lotu
By zachować dobre samopoczucie podczas długiego lotu, nie zapomnij o ćwiczeniach. Co jakiś czas, a najlepiej co godzinę, wstań i pospaceruj wzdłuż korytarza. Siedząc w fotelu, wykonuj m.in. spokojne krążenie głową, barkami i stopami. Opis ćwiczeń poprawiających krążenie zazwyczaj znajduje się w magazynie pokładowym.
Fot. Shutterstock
9 z 12
shutterstock_304308224
Zapoznaj się z prawami, które Ci przysługują
Pamiętaj, że jeśli Twój lot został odwołany, opóźniony o ponad trzy godziny lub nie wpuszczono Cię na pokład samolotu, masz prawo domagać się rekompensaty finansowej od przewoźnika od 250 nawet do 600 euro. Do jej uzyskania wystarczy jedynie bilet elektroniczny. Pamiętaj, że niezależnie od faktu czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zdarzenie, czy też nie, mają podstawowe obowiązki wobec pasażera, którego lot został odwołany lub opóźniony o więcej niż 2 godziny. Dowiedz się, co kryje się pod hasłem „opieka nad pasażerem”. Przewoźnik w ramach takiej pomocy ma obowiązek zapewnić podróżnemu posiłki i napoje w wymiarze odpowiednim do czasu oczekiwania na lot. Kiedy alternatywny rejs przypada bowiem na kolejny dzień, linie lotnicze są zobligowane zaoferować pasażerowi nocleg w hotelu, transport do i z lotniska oraz dwie darmowe rozmowy telefoniczne. Ale to nie wszystko! Mają one również obowiązek zapewnić poszkodowanemu alternatywne połączenie do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie, włączając przewoźników konkurencyjnych.
Fot. Shutterstock
10 z 12
shutterstock_210539380
Pamiętaj o zapakowaniu niezbędnych i wartościowych rzeczy do bagażu podręcznego
Jeśli przyjmujesz leki o ściśle określonych godzinach, zabierz je na pokład samolotu – nigdy nie wiesz, czy Twoja podróż się nie przedłuży. Podobnie jest
z drogocennymi przedmiotami. Chcąc zniwelować ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego zawsze miej go blisko siebie.
Fot. Shutterstock
11 z 12
shutterstock_96010223
Rozejrzyj się przed wyjściem z samolotu
Za każdym razem, gdy opuszczasz jakieś miejsce np. krzesło na lotnisku, toaletę czy fotel w samolocie, sprawdź, czy na pewno niczego nie zapomniałeś. Co ciekawe, wiele osób zostawia paszporty, dowody osobiste czy wartościowe przedmioty w plastikowych skrzynkach podczas kontroli bezpieczeństwa.
Fot. Shutterstock
12 z 12
shutterstock_345901550
Jeśli latasz często, zapoznaj się z programami lojalnościowymi linii lotniczych
Niewiele osób wie, że tego typu programy dają wiele benefitów pasażerom np. priorytetowe przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, bagaż rejestrowany bez dodatkowych opłat czy komfortowy odpoczynek w salonikach lotniskowych.
Fot. Shutterstock