Dziesięciokrotnie cieńsza od włosa soczewka! Ma zmienić wiele naszych przenośnych urządeń
Płaska, ultralekka soczewka dyfrakcyjna może zmienić sposób projektowania aparatów fotograficznych i smartfonów – informuje serwis „EurekAlert”.
Typowe, wykorzystujące zjawisko załamania światła soczewki skupiające lub rozpraszające wykonuje się ze specjalnych gatunków szkła lub innych przezroczystych materiałów (na przykład kwarcu, fluorytu czy plastiku). Łącząc kilka soczewek o odpowiednio dobranej krzywiźnie i współczynniki załamania można zbudować obiektyw dający wyraźny, pozbawiony zniekształceń obraz. Ma on jednak sporą długość i jest ciężki.
Od dawna istnieją niemal płaskie soczewki (soczewki Fresnela), które załamują światło dzięki wytłoczonym w szkle czy plastiku pierścieniom, ale dają obraz niskiej jakości. Ich zastosowanie jest ograniczone (na przykład reflektory, lupy czy elementy wizjerów).
Zespół prof. Rajesha Menona z University of Utah College of Engineering opracował nową płaską soczewkę, która tak samo odchyla światło o każdej barwie. Dzięki temu tworzony jest obraz o wysokiej jakości.
Dziesięciokrotnie cieńsza od włosa soczewka wykorzystuje zjawisko dyfrakcji – światło ugina się dzięki mikroskopijnym strukturom wytworzonym w materiale soczewki. Taka "superachromatyczna” soczewka może powstać z każdego przezroczystego materiału – na przykład szkła lub plastiku.
Cieńsze od papieru soczewki mogłyby znaleźć zastosowanie w obiektywach aparatów cyfrowych i smartfonów, kamerach dronów i satelitów, medycznych endoskopach a także superlekkich okularach.
Źródło: PAP
1 z 1
Screen Shot 2016-02-15 at 08
Tego typu soczewki wykorzystuje się w niektórych latarniach morskich. Na zdjęciu ogromna soczewka z latarni w Point Arena w Kalifornii. Źródło: Wiki Commons / Frank Schulenburg / CC BY 3.0