Reklama

Typowe, wykorzystujące zjawisko załamania światła soczewki skupiające lub rozpraszające wykonuje się ze specjalnych gatunków szkła lub innych przezroczystych materiałów (na przykład kwarcu, fluorytu czy plastiku). Łącząc kilka soczewek o odpowiednio dobranej krzywiźnie i współczynniki załamania można zbudować obiektyw dający wyraźny, pozbawiony zniekształceń obraz. Ma on jednak sporą długość i jest ciężki.

Reklama

Od dawna istnieją niemal płaskie soczewki (soczewki Fresnela), które załamują światło dzięki wytłoczonym w szkle czy plastiku pierścieniom, ale dają obraz niskiej jakości. Ich zastosowanie jest ograniczone (na przykład reflektory, lupy czy elementy wizjerów).

Zespół prof. Rajesha Menona z University of Utah College of Engineering opracował nową płaską soczewkę, która tak samo odchyla światło o każdej barwie. Dzięki temu tworzony jest obraz o wysokiej jakości.

Dziesięciokrotnie cieńsza od włosa soczewka wykorzystuje zjawisko dyfrakcji – światło ugina się dzięki mikroskopijnym strukturom wytworzonym w materiale soczewki. Taka "superachromatyczna” soczewka może powstać z każdego przezroczystego materiału – na przykład szkła lub plastiku.

Cieńsze od papieru soczewki mogłyby znaleźć zastosowanie w obiektywach aparatów cyfrowych i smartfonów, kamerach dronów i satelitów, medycznych endoskopach a także superlekkich okularach.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama