Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Wysyp grzybów – mapa
  2. Na tych terenach nie zbieraj grzybów

W polskich lasach trwa jesienny wysyp grzybów. Mimo że przełom września i października przeważnie obfitował w duże zbiory, tegoroczny sezon przeszedł najśmielsze oczekiwania. Grzybiarze z całego kraju chętnie dzielą się za pośrednictwem mediów społecznościowych fotografiami znalezionych okazów i wskazują miejsca, do których warto się wybrać na udane łowy.

Wysyp grzybów – mapa

O tym, że czeka nas jesienny wysyp grzybów mówiło się od dobrych kilku tygodni. O cierpliwość do grzybiarzy apelował między innymi Marek Snowarski, znany grzyboznawca i twórca popularnego portalu grzyby.pl. Ceniony w środowisku ekspert jeszcze kilka dni temu zapewniał, że „wszystko idzie zgodnie z planem” i już niebawem rozpocznie się grzybowy „boom”.

– Tego roku może być szczególnie obfity i w całym kraju. Przesłankami do tego jest, obok wilgoci, wygrzana gleba i brak większych (poza lokalnymi – Przedgórze Sudeckie, świętokrzyskie i inne lokalnie) letnich wysypów grzybów. Poczekamy do ostatniej dekady września i początku października, i sypnie – podkreślał w drugiej połowie września.

Słowa doświadczonego mikologa okazały się prorocze. Od ponad tygodnia internet zalewa fala zdjęć z grzybobrania z różnych części Polski. Na wspomnianej chwilę wcześniej stronie grzyby.pl można na bieżąco śledzić, w których rejonach rośnie najwięcej „leśnych skarbów”. Wszystko za sprawą specjalnie przygotowanej mapy pokazującej stanu występowania grzybów jadalnych w kraju na podstawie doniesień grzybiarzy.

Mapa grzybów 2024 (screen grzyby.pl)
Mapa grzybów 2024 (screen grzyby.pl)

Z aktualnie dostępnych danych wynika, że do domu z pełnymi koszami wracają mieszkańcy północnej i centralnej części Polski. Jak czytamy, rekordziści w godzinę potrafili uzbierać 80, a nawet 100 okazów prawdziwków, maślaków czy kurek.

– Trochę niespodzianie (co do tempa) rozwinął się ten wysyp – w ciągu dosłownie 3–4 dni od zera do milionera, od kani do prawdziwków i pierwszych podgrzybków brunatnych. Po letnim wyposzczeniu masowo ruszyliśmy do lasów. To się odbiło już w drugim–trzecim dniu szczytu na zmniejszeniu wielkości zbiorów – tzw. efekt wyzbierania – zaznacza Snowarski, podkreślając jednocześnie, że „wysyp w północno-wschodniej Polsce mogą za tydzień lub dwa zakończyć większe przymrozki”.

Na tych terenach nie zbieraj grzybów

Jesienny wysyp spowodował, że Polacy tłumnie ruszyli z koszykami do lasów w poszukiwaniu najlepszych okazów. Niestety, jak ostrzega Główny Inspektor Sanitarny, mieszkańcom niektórych regionów kraju zaleca się, by zachowali szczególną ostrożność podczas grzybobrania lub całkowicie z niego zrezygnowali w trosce o swoje zdrowie, a nawet życie.

– Nie zaleca się zbierania i spożywania grzybów rosnących na terenach, przez które przeszła powódź. Fala powodziowa niosła ze sobą różne zanieczyszczenia, które są łatwo wchłaniane przez te organizmy, więc razem z nimi możemy zjeść substancje – np. metale ciężkie – niebezpieczne dla zdrowia – zaznaczył Marek Waszczewski.

Wysyp grzybów 2024 (fot. Getty Images, PIKSEL)
Wysyp grzybów 2024 (fot. Getty Images, PIKSEL)

O zachowanie szczególnej ostrożności zaapelowała również mykolog dr hab. Marta Wrzosek. Prof. Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z „Nauką w Polsce” przyznała, że spożywanie grzybów z terenów popowodziowych może być niebezpieczne w skutkach.

– Szczególnie unikajmy tych miejsc, które znajdują się poniżej czy w bezpośredniej bliskości miast czy miejscowości, w której zniszczone były stacje benzynowe, zalane samochody czy magazyny ze związkami chemicznymi. Te niebezpieczne dla zdrowia związki najprawdopodobniej nie rozłożyły się, ale sukcesywnie są wchłaniane przez grzyby, które mogą być stać się ich rezerwuarem i źródłem zatruć – twierdzi.

I dodaje, że grzyby akumulują niektóre związki metaliczne i niemetaliczne. – Związkiem, którego się spodziewamy w grzybach, jest np. selen. Grzyby są polecane w diecie jako suplementy tego pierwiastka pełniącego w organizmie funkcję antyoksydacyjną. Łatwość wchłaniania substancji przez grzybnię oznacza jednak również to, że grzyby mogą akumulować też inne związki – w tym szkodliwe dla człowieka metale ciężkie albo związki ropopochodne.

Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się na grzybobranie, zachowaj szczególne środki ostrożności – oto 7 zasad, których każdy grzybiarz powinien przestrzegać. W przypadku, gdy nie masz pewności, czy znalezione przez ciebie grzyb jest jadalny, nie zrywaj go lub skorzystaj z bezpłatnej porady klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy, którą oferują regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Reklama

Źródła: gov.pl, grzyby.pl, wydarzenia.interia.pl, naukawpolsce.pl, National Geographic Traveler.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama