Wymieranie gatunków to fakt. Puma wschodnia oficjalnie przeszła do historii
Władze federalne Stanów Zjednoczonych oświadczyły, że puma wschodnia jest ostatecznie uznana za gatunek wymarły. Decyzję podjęto po osiemdziesięciu latach od ostatniego udokumentowanego spotkania z osobnikiem tego gatunku, który niegdyś zamieszkiwał olbrzymią część Ameryki Północnej.
Amerykańskie służby ds. dzikiej przyrody ogłosiły w tym tygodniu, że usuwają część zwierząt z listy gatunków zagrożonych. To ostatni krok w procesie trwającym od 2015 roku, kiedy służby zaproponowały zniesienie federalnej ochrony prawnej dla pumy wschodniej ( znanej również pod nazwą kuguar). W przeszłości terytorium pumy wschodniej sięgało od Michigan i południowego Ontario aż do Nowej Anglii, obu Karolin i Tennessee.
Decyzja władz to tylko formalność. Ostatnią pumę wschodnią widziano w 1938r. Urzędnicy musieli skreślić pumę z listy, ponieważ nie mogą znajdować się na niej gatunki uznane za wymarłe.
- Biorąc pod uwagę czas od ostatniego spotkania z przedstawicielem tego gatunku, doszliśmy do wniosku, że ostatnie osobniki wymarły dekady temu – podają służby ds. ochrony dzikiej przyrody.
Odnotowywano przypadki pum widzianych we wschodnich stanach, lecz pochodziły z niewoli albo były to osobniki należące do gatunków z zachodniej części kontynentu.
W erze prekolumbijskiej pumy były najliczniejszymi ssakami na półkuli zachodniej. Jednak w czasie kolonizacji dwie trzecie z nich wymarły na skutek zatruć, kłusownictwa, programów łowieckich, utraty siedlisk oraz z powodu dramatycznego spadku liczebności ich głównego źródła pożywienia – mulaka białoogonowego.
Pantera florydzka (obecnie gatunek zagrożony ) jest jedynym przedstawicielem wielkich kotów na wschód od Missisipi.
Decyzja urzędników to zielone światło dla biologów. Uznanie pumy wschodniej za wymarłą pozwoli na transport i osiedlenie gatunków z zachodu w celu odbudowy populacji.
- To daje nam zielone światło do dyskusji i miejmy nadzieję, do działania. Drapieżniki takie jak pumy są kluczowe dla utrzymania równowagi w ekosystemie.
Źródło: abcnews.go.com