Reklama

„To była naprawdę ogromna niespodzianka” - powiedział Sebastián Di Martino, dyrektor ds. ochrony zagrożonych zwierząt w argentyńskiej Fundación Rewilding. „W pierwszym momencie nie dowierzałem, co widzę. Czułem tak ogromne szczęście, że nie byłem pewny, czy powinienem podążać za zwierzęciem czy wracać do stacji i pokazać nagranie moim kolegom". Te wielkie emocje wzbudziło w naukowcu spotkanie oko w oko z ariranią amazońską, nazywaną też wydrą olbrzymią albo wilkiem rzecznym. Był to pierwszy raz od prawie czterdziestu lat, gdy udało się dostrzec to zwierze w naturze, a nawet nakręcić krótkie nagranie wideo.

Reklama

Wydra morska: niezwykle inteligentne i urocze zwierzę. Poznaj je bliżej

Są świetnymi pływakami i większość życia spędzają w wodzie. Są też jedynymi poza małpami naczelnymi zwierzętami, które korzystają z narzędzi. Choć wydry morskie stały już na gran...
Wydra morska: ciekawostki, występowanie i ochrona tego zagrożonego gatunku (fot. Getty Images)
Wydra morska: ciekawostki, występowanie i ochrona tego zagrożonego gatunku (fot. Getty Images)

Di Martino udało się nagrać wyjątkowe zwierze swoim smartfonem w czasie pływania kajakiem po rzece Bermejo na terenie parku narodowego El Impenetrable w argentyńskiej prowincji Chaco. Do tej pory badacze uznawali, że arirania jest prawie całkowicie wytrzebiona na tym terenie, a za główną przyczynę uznawano działania kłusowników i niszczenie naturalnego środowiska.

Oto Nowa Wielka Piątka. Zwierzęcy ambasadorzy gatunków zagrożonych wyginięciem

Przywykliśmy do tego, że dzikie zwierzęta po prostu są, a wyginięcie grozi tylko tym najrzadszym. Niestety skala problemu poszerza się i obecnie dotyczy jeszcze większej liczby gatunków, r..
Niedźwiedzie polarne
fot. Getty Images

Badacze już teraz stawiają sobie pytania o przyczynę powrotu ariranii na teren Argentyny. Wedle Di Martino najbliższą względem Argentyny znaną populacją wydry olbrzymiej jest równina Pantanal we wschodnim Paragwaju. Oznaczałoby, że zwierze musiało przepłynąć drogą wodną około 1000 kilometrów, żeby znaleźć się na terenie parku El Impenetrable. Drugie wytłumaczenie jest mniej prawdopodobne. Opiera się ono na założeniu, że na terenie parku żył samotny osobnik, który nie został do tej pory zbadany.

Reklama

Co ciekawe, wydry olbrzymie mają bardzo ważną rolę w zrównoważonym rozwoju naturalnego środowiska. Wedle Di Martino zwierzęta te w naturalny sposób są regulatorami populacji ryb w największych rzekach regionu. Te niezwykłe zwierzęta mogą osiągać 1,8 metra długości, a dorosłe osobniki często ważą ponad 30 kg. Organizacja Rewilding Argentina od 2018 roku pracuje nad przywróceniem populacji ariranii od 2018 roku. Ich działania skupiają się w regionach Iberá. Coco i Alondra, a w planach organizacji jest też wypuszczenie na wolność skojarzonej pary osobników z ogrodów zoologicznych w Danii i na Węgrzech.

Reklama
Reklama
Reklama