To nie są mity, takie naprawdę są termity. 6 faktów, które was zaskoczą
Termity nie są może najbardziej skomplikowanymi spośród owadziej rodziny, ale ich obserwacja bywa szalenie ciekawa. Poznajcie tajemnice termitów.
1 z 6
termity
Termitiery jak wieżowce
Imponujące kopce termitów, termitiery, to rodzinne przedsięwzięcia. Wszystko zaczyna się od pary owadów, która zakłada gniazdo w małej norce. Po złożeniu przez samicę jajeczek oboje się o nie troszczą. Gdy wykluje się pierwsze pokolenie nowych owadów rozpoczyna się budowa skomplikowanego gniazda. Kopce powstają z przeżutego przez termity drewna, a wewnątrz królowa ma osobną komnatę. Jej, oraz samca, obowiązkiem będzie już tylko i wyłącznie składanie jaj, a reszta kolonii będzie je chronić. Termitiery mają przeróżne kształty i potrafią osiągać wysokość kilku metrów.
fot. Shutterstock
2 z 6
Screen Shot 2016-05-04 at 12
Nie śpimy, wcinamy!
Termity nigdy nie śpią. To fakt, po prostu nie śpią, nie mają tego w swoim zestawie zachowań. Natura stworzyła je do ciągłej pracy. Przeciętny owad żyje od 1 do 4 lat, które wypełnia ciągła praca.
Nie mówcie o tym swojemu szefowi.
fot. Wikimedia Commons
3 z 6
termity
Społeczeństwo zorganizowane w kasty
Wśród termitów panuje ścisły podział ze względu na obowiązki. Pierwsza składa się z króla i królowej - to kasta reprodukcyjna, odpowiedzialna za rozwój kolonii.
Kolejna to robotnicy i robotnice. Ich zadaniem jest rozbudowywanie kolonii oraz dostarczanie pożywienia dla królewskiej pary oraz larw.
Trzecia kasta to żołnierze, termity zajmujące się obronę kolonii przed intruzami.
fot. Shutterstock
4 z 6
shutterstock_324668264
Prastara królowa
Samica termita, która zostaje królową, natychmiast staje się centrum kolonii i to wokół jej potrzeb kręci się większość owadów. Jej zadaniem jest znoszenie jajeczek. Królowa termitów potrafi przeżyć nawet do 50 lat!
Fot. Shutterstock
5 z 6
shutterstock_312856730
Rockowe owady
Eksperymenty dowiodły, że termity wystawione na działanie muzyki rockowej i metalowej zjadają drewno o wiele szybciej niż te same owady słuchające spokojniejszych brzmień. Dlaczego? Najprawdopodobniej chodzi o mocne wibracje, rytmiczne uderzenie i tempo ich następowania. Owady reagują na przenoszące się przez drewno wibrację i pracują szybciej.
Fot. Shutterstock
6 z 6
termity
Smacznego
Termity są jadalne. Tak, to może nie brzmi zbyt apetycznie, ale larwy tych owadów w Afryce są spożywane przez ludzi na tyle często, że nazywane są "buszmeńskim ryżem". Podobno dorosłe, suszone na słońcu termity smakują jak orzechy. Co ciekawe, mrówkojady wbrew swojej nazwie chętniej jedzą te owady niż mrówki.
Fot. Shuterstock