Te zwierzęta mają najdłuższe ogony. Inne mogą im tylko zazdrościć
Ogon dla zwierzaka to ważna sprawa. Jego piękno właściwie jest na ostatnim miejscu. Zobaczcie kto w królestwie zwierząt ma najdłuższy ogon i dlaczego.
Tekst: Liz Langley
Źródło: National Geographic News
1 z 7
Screen Shot 2016-05-04 at 15
Długaśne jaszczury
Wszystko oczywiście zależy od tego jak będziemy mierzyć. Jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ogona do całego ciała wygrywa azjatycka jaszczurka długoogonowa, której ogon osiąga trzykrotną długość właścicielki.
Długi ogon to ważny wynalazek ewolucji. Jednym gatunkom pomaga w utrzymywaniu równowagi, innym w pływaniu, kolejnym w rytuałach gotowych. Dla niektórych to także metoda obrony. Ogony niektórych gadów odpadają pozwalając uciec właścicielom przed drapieżnikiem, a potem odrastają.
Ogon kijanki to imponujący przykład. Potrafi być dwa razy dłuższy od niej samej
Fot. CHRIS MATTISON, NATURE PICTURE LIBRARY/ALAMY
2 z 7
Screen Shot 2016-05-04 at 15
Ogony ssaków
Afrykański skoczek pustynny także ma się czym pochwalić. Jego ciało osiąga długość do 9 centymetrów, a ogon aż do 16 cm. Dzięki niemu może zachować równowagę po dalekich skokach.
Fot. ROLAND SEITRE, NATURE PICTURE LIBRARY
3 z 7
Screen Shot 2016-05-04 at 15
Małpy z gatunku czepiaków także wykształcają chywtne ogony dłuższe od samych zwierząt.
Fot. ARCO IMAGES GMBH/ALAMY
4 z 7
Screen Shot 2016-05-04 at 15
Jeszcze piękniejszy ogon ma afrykański wikłacz olbrzymi. Tutaj wytłumaczenie jest proste, bo samica tego gatunku ma ogonek zwyczajnej długości, więc piękne pióra samca mają ją po prostu nim zainteresować.
5 z 7
Screen Shot 2016-05-04 at 15
Wodny plusk
Jeśli chodzi o podwodne zwierzęta w kategorii ogonów imponują płaszczki z gatunku ogończowatych. Ich kolczaste ogony potrafią trzykrotnie przerastać właścicielki.
6 z 7
Screen Shot 2016-05-04 at 15
Nie wolno także zapominać o rekinach. Ich reprezentantem w tej kategorii jest alopias. Ogon jest jego ozdobą i bronią.
Fot. Wikimedia Commons
7 z 7
Screen Shot 2016-05-04 at 15
Ptasie piękności
Z ptakami sytuacja jest inna, ponieważ ich ogony to po prostu długie pióra. Jednak nie można ich pominąć, szczególnie astrapii z Nowej Gwinei, której ogon czterokrotnie przebija ją samą i dochodzi do długości prawie metra.