Takie zdjęcia robią tylko najwięksi zapaleńcy! Najlepsze podwodne zdjęcia z konkursu UPY 2016
Fotografia podróżnicza i reportażowa już sama w sobie niesie za sobą najróżniejsze ryzyka. By powstały niesamowite zdjęcia nie raz fotografowie udawali się w niebezpieczne miejsca, ryzykowali zdrowie. Tutaj idziemy jeszcze krok dalej. Prezentujemy wam galerię zdjęć nagrodzonych w brytyjskim konkursie Underwater Photography of the Year. Są niesamowite!
Nagrody przyznawano aż w ośmiu kategoriach:
- Szeroki kąt: szerokokątne zdjęcia wykonane na całym świecie. Kategoria otwarta dla wszystkich.
- Makro: specjalnie dla zbliżeń małych obiektów, dla zdjęć wykonanych na całym świecie. Kategoria otwarta dla wszystkich.
- Wraki: szerokokątne zdjęcia wraków. Mogą one być głównym tematem fotografii, ale nie jest to obowiązkowe. Ważne by zdjęcie przedstawiało morskie życie w towarzystwie takiego obiektu. Otwarta dla wszystkich.
- Zachowanie: tu najważniejsze jest dostrzeganie interesującego zachowania stworzeń żyjących w głębinach. Kategoria otwarta. for wide angle to close-up and macro images showing interesting
- Debiutujący i obiecujący: Kategoria dla wszystkich do tej pory nienagradzanych w tego typu konkursach, oraz tych, których zdjęć nie publikowano. Ta kategoria ma dać szansę na zabłyścnięcie debiutantom.
- Wody brytyjskie - szeroki kąt: szerokokątne zdjęcia zrobione w Wielkiej Brytanii. Kategoria otwarta.
- Wody brytyjskie - makro: zbliżenia i zdjęcia makro zrobione w Wielkiej Brytanii. Kategoria otwarta. f
- Wody brytyjskie - kompakt: zdjęcia zrobione aparatem kompaktowym w Wielkiej Brytanii. Kategoria otwarta, choć nie dopuszcza użycie aparatów z wymienną optyką. Pozwala za to na prezentachę klatek z kamer GoPro. Kategoria ma zachęcać fotografów z gorszym sprzętem do chwalenia się swoimi pracami.
Źródło: Strona organizatorów konkursu
1 z 14
105
Wyróżnienie w kategorii Szeroki kąt: "Wieloryby piloci" Grega Lecoera z Francji.
Jak wspomina, podczas słonecznego dnia wyruszył w rejs po Morzu Śródziemnym. Miał szczęście spotkać dużą grupę tych przyjaznych waleni, które w żaden sposób się go nie bały.
2 z 14
106
Wyróżnienie w kategorii Szeroki kąt: "Pływanie" autorstwa Davida Lopresti z Włoch
"Zrobiłem to zdjęcie podczas pływackich zawodów na 6 kilometers. Zawodnicy okrążali wyspę w Bergeggi w Ligurii." - wspomina autor.
3 z 14
104
Wyróżnienie w kategorii Szeroki kąt: "Zielony żółw z rybą remora" autorstwa Grabriela Barathieu z Francji.
Zielony żółw dał się sfotografować na płaskiej plaży N'Gouja. Spędzają tam dużo czasu posilając się przed dalekimi podróżami. Wyspa Mayotte.
4 z 14
103
Trzecie miejsce w kategorii Szeroki kąt: zdjęcie "Laguna" wykonane przez Grega Lecoeura z Francji.
Francuska Polinezja to wyjątkowe miejsce do robienia podwodnych zdjęć. W lagunie na Moorea autor nurkował w ogromnym towarzystwie. Inspiracją do zdjęcia był jednak przede wszystkim widok gór w oddali.
5 z 14
102
Debiutujący i obiecujący / szeroki kąt: "Namorzynowy zachód słońca" sfotografowany przez Fabio Galbiati z Włoch.
Fotoraf wspomina, że z początku zrobienie zdjęć utrudniała pogoda, potem długo szukał odpowiedniego miejsca. W końcu odnalazł odpowiednie drzewo z korzeniem, gdzie akurat żywił się morski ślimak nagoskrzelny. Wtedy nacisnął spust migawki.
6 z 14
301
Zwycięzca w kategorii Wraki: "Rodzinna sprawa" niemieckiego fotografa Thomasa Heckmanna.
Jak pisze, nie był w stanie zejść pod wodę, ponieważ musiał opiekować się swoją pięcioletnią córeczką. Maja była zbyt mała by zanurkować z nim. Tak więc zdecydował się na zrobienie zdjęcia z użyciem ... fali. Gdy pływał po powierzchni z córeczką robił zdjęcie korzystając z nadchodzących fal.
7 z 14
306
Wysokie wyróżnienie w kategorii Wraki: HIGHLY COMMENDED: "Karaibski wielki Kajman. USS Kittiwake i nurek" autorstwa Christian Vizl z Meksyku.
Zdjęcie powstało podczas warsztatów fotograficznych na Kajmanach. Nurek na zdjęciu był na tyle miły, że zapozował dla uczestników warsztatu.
8 z 14
401
Zwycięzca w kategorii Zachowanie: "Żółw zjadający meduzą" , zdjęcie wykonane przez Richarda Carey'a z Tajlandii.
- Po wczesnoporannym nurkowaniu zatrzymaliśmy się na śniadanie - wspomina autor - Tuż obok nas pojawił się wielki zielony żółw. Ruszyłem za nim i przypatrywałem się jak szukał jedzenia. W końcu znalazł meduzę z gatunku Thysanostoma thysanura. Posiłek zajął mu kilkanaście minut, w tym czasie ja robiłem zdjęcia.
9 z 14
402
Debiutujący i obiecujący, wyróżnienie. "To co żeruje się poniżej", zdjęcie Alejandro Prieto z Meksyku
Zdjęcie powstało w październiku, w czasie gdy woda jest już bardzo zimna. Fotograf planował zdjęcia pary humbaków tymczasem natrafił na polującego nawałnika burzowego. Dzięki relfeksowi fotografa powstało piękne zdjęcie.
10 z 14
501
Najlepsze zdjęcie w kategorii Debiutujący i obiecujący: "Trzy filary - Cierpliwość, ćwiczenia i szczęście" Piera Mane z Południowej Afryki.
Jak mówi autor, był już znudzony zdjęciami rekinów twarzą w twarz. Szukał nowego sposobu i jednocześnie chciał uniknąć baniek powietrza w kadrze. Stąd wykonał zdjęcie, które jak sam mówi "przedstawia rekina jako pana na włościach".
11 z 14
204
Wysokie wyróżnienie w kategorii Makro: "Ponadczasowy moment" kanadyjskiego fotografa nazwiskiem Behnaz Afsahi.
- Jezioro meduz - pisze autor - to jeden z najważniejszych punktów mojej wyprawy do Palau. Nie wolno tam nurkować turystom, więc miałem dużą swobodę przy wykonywaniu tego zdjęcia. Tysiące meduz żyjących w tym miejscu po prostu zapiera dech. Udało mi się jednak znaleźć pojedynczą i uchwycić moment gdy słoneczne światło przebija się przez wodę by ją oświetlić.
12 z 14
201
Podwodna fotografia roku 2016 - zwycięzca konkursu. Zdjęcie zatytułowane "Złoto" włoskiego fotografa Davide Lopresti.
Jak pisze autor, przez lata populacja koników morskich w Morzu Śródziemnym bardzo się zmniejszyła. To zdjęcie może pomóc rozbudzić świadomość mądrzejszej gospodarki w morzu, by nie zagrażać tym i innym zwierzętom. Do zdjęcia użyto sztucznego światła.
13 z 14
801
Zwycięzca w kategorii Brytyjskie wody - kompakt: "Cześć kaczuszko". Zdjęcie wykonał Paul Colley z Wielkiej Brytanii.
Fotograf aparatem na tyczce (własna konstrukcja) uchwycił przepływającego pod kaczką pstrąga.
14 z 14
304
Wyróżnienie w kategorii Wraki: "Trzeba zmienić oponę" Andersa Nyberga ze Szwecji.
SS Thistlegorm to jeden z najpopularniejszych wraków wśród nurkujących fotografów. Sami nazywają go swoim "placem zabaw". W jego ładowni można znaleźć ciężarówki, w tym Albion AM468, która służyła do napełniania paliwem samolotów. Do zrobienia tego zdjęcia autor posłużył się dodatkowymi lampami błyskowymi zamontowanymi na kadłubie.