Rekord świata w nurkowaniu żółwi pobity. To zwierzę schodzi głębiej niż łodzie podwodne
Żółw skórzasty z Zachodniego Pacyfiku najprawdopodobniej pobił rekord świata w nurkowaniu głębinowym morskich gadów. Po opuszczeniu terenów lęgowych na Wyspach Salomona zszedł na głębokość 1344 m. Wynik czeka na wpisanie do Księgi rekordów Guinnessa.
W tym artykule:
- Rekordziści wśród żółwi
- Ochrona żółwi skórzastych
- Gdzie został pobity rekord świata w nurkowaniu żółwi
Wśród ludzi rekordzistą w nurkowaniu głębokim jest Ahmed Gabr. W 2014 r. Gabr ustanowił rekord świata w nurkowaniu głębokim z butlą. W ciągu 14 minut opuścił się na głębokość 332,5 metra. Wynurzenie zajęło mu o wiele dłużej. Z powodu dekompresji powrót Gabra na powierzchnię trwał aż 13 godzin i 35 minut.
Urządzenia budowane ludzką ręką mogą opuszczać się nieporównanie głębiej. Ekspedycje odbywane w specjalnie zaprojektowanych pojazdach zanurzają się na kilometry pod powierzchnię. W zeszłym roku głośno było o katastrofie pojazdu Titan. W czasie nurkowania do wraku Titanica – leżącego na głębokości 3,8 km – śmierć poniosło 5 osób.
Wydawałoby się, że zwierzęta – szczególnie te posiadające płuca – raczej nie mają szans na sukcesy w nurkowaniu głębinowym. A jednak jest inaczej. Morskie gady zanurzają się nawet kilkukrotnie głębiej niż ludzie (wyposażeni w butle). Organizacja The Nature Conservancy (TNC) poinformowała, że zaobserwowała rekordowe zanurzenie pewnego żółwia skórzastego. W marcu samica żółwia nazwana Uke Sasakolo zeszła na 1/3 głębokości Titana – 1344 m.
Rekordziści wśród żółwi
To najgłębsze zanurzenie odnotowane dla żółwi. Według Księgi rekordów Guinnessa dotychczasowy rekord wynosi 1280 m. Ustanowił go w 2006 r. inny żółw skórzasty (Dermochelys coriacea). Dla porównania, obecnie łodzie podwodne działają na głębokościach 300–400 m. Za najgłębiej schodzącą jednostkę militarną długo uznawano USS Dolphin (AGSS 555). Ta łódź podwodna mogła zanurzyć się na ponad 900 m.
Żółwiom skórzastym udaje się jednak prześcigać nawet pojazdy opracowywane dla wojska. Co więcej, robią to na jednym oddechu. Naukowcy zaobserwowali, że gady te wytrzymują pod wodą nawet 90 minut bez wynurzania. Mogą błyskawicznie opaść na dno, a potem wrócić na powierzchnię m.in. dzięki szczególnej budowie karapaksu, czyli zewnętrznej powłoki okrywającej ich ciało.
Zazwyczaj składa się ona z twardych kostnych płytek. Jednak u żółwi skórzastych nie są one ze sobą ściśle połączone. Gady te mają ciało okryte grubą skórą, w której osadzone są kostne płytki – osteodermy. Dzięki temu w czasie nurkowania karapaks żółwi może się ścieśniać i rozszerzać. Chroni to organy wewnętrzne zwierzęcia przed radykalnymi zmianami ciśnienia.
Ochrona żółwi skórzastych
O rekordowym zanurzeniu Uke Sasakolo dowiedzieliśmy się dzięki programowi ochrony żółwi skórzastych prowadzonemu przez TNC. Te wspaniałe gady – największe żółwie świata ważące nawet 400 kg – mają ogromny zasięg występowania. Spotyka się je od Pacyfiku po Atlantyk.
Jednak niektóre ich populacje znajdują się pod silną presją środowiskową. Dotyczy to żółwi skórzastych z Zachodniego Pacyfiku. Ich populacja składa się tylko z ok. 1400 zdolnych do rozrodu osobników. Każdy dorosły żółw skórzasty jest więc na wagę złota.
Gigant z plejstocenu. Znaleziono skamieniałość słodkowodnego żółwia, który miał prawie 2 metry długości
Naukowcy odkryli nowy gatunek potężnego żółwia sprzed kilkunastu tysięcy lat. Został nazwany po jednym z bohaterów prozy Stephena Kinga.Gdzie został pobity rekord świata w nurkowaniu żółwi
Dlatego właśnie organizacja TNC otagowała 17 żółwi przebywających na terenach lęgowych na Wyspach Salomona. To pozwoliło dokładnie prześledzić trasy ich migracji. Większość płynęła stamtąd na południowy wschód, na obfite w pokarm wody u wybrzeży Nowej Zelandii. Niektóre jednak okazały się prawdziwymi eksploratorami. Żółwica nazwana Aunty June w ciągu niecałego roku pokonała ponad 8000 km. Przepłynęła z Wysp Salomona aż do wybrzeży Kalifornii.
Z kolei żółwica Uke Sasakolo okazała się miłośniczką nurkowania głębinowego. Poza rekordowym zanurzeniem jeszcze czterokrotnie schodziła poniżej 1200 m. Jej osiągnięcie czeka na wpisanie do Księgi Rekordów Guinnessa. Jak informuje portal Live Science, stanie się to dopiero po pojawieniu się recenzowanej pracy naukowej opisującej m.in. metody śledzenia wędrówek żółwi.
Źródło: Live Science, CoolGreenScience
Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.