Czym charakteryzują się pustynie i półpustynie?
Na naszej planecie nie pozostało już wiele miejsc niezamieszkanych przez człowieka. Jednymi z ostatnich prawdziwie dzikich obszarów są pustynie i półpustynie, choć należy podkreślić, że w niektórych częściach świata, cywilizacja wkradła się także na te niesprzyjające tereny. Nic dziwnego. Jesteśmy gatunkiem, który potrafi przystosować się do środowiska, w którym przychodzi mu żyć, a obecne zdobycze techniki skutecznie rozwiązują większość problemów, które kiedyś sprawiały, że poza nielicznymi oazami, obszary pustynne pozostawały praktycznie niezamieszkane. Czym różni się pustynia od półpustyni? Gdzie na świecie występują te obszary? Jakie zwierzęta żyją w tym środowisku? Poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.
- Redakcja
W tym artykule:
- Pustynie i półpustynie - czym się różnią?
- Występowanie pustyń i półpustyń
- Zwierzęta pustyń i półpustyń
- Pustynie i półpustynie - przyroda
Istnieje wiele obszarów przyrodniczych o skąpej szacie roślinnej. Tundra niemal w całości pokryta jest mchem i porostami. Sawanna i stepy wykazują nieco większe zróżnicowanie w obszarze flory, jednak wciąż pozostają terenami bezleśnymi. Przekłada się to na wyjątkowo surowy krajobraz, jednak to nic w porównaniu z widokami charakterystycznymi dla półpustyń i pustyń.
Pustynie i półpustynie - czym się różnią?
W ujęciu biologicznym, pustynia jest obszarem pozbawionym zwartej szaty roślinnej. Nieliczna roślinność (występująca w niewielkich kępkach), na którą składają się suchorośla, sukulenty i rośliny efemeryczne, pokrywa do 10 proc. powierzchni tych terenów.
W ujęciu klimatycznym, pustynie są obszarami, na których występują wyjątkowo skąpe opady atmosferyczne. W wielu miejscach nie przekraczają 100 mm rocznie, a na świecie są też obszary, gdzie opady zdarzają się raz na kilka lat.
Mówiąc o pustyniach, większość osób ma na myśli ogromne tereny piaszczyste, gdzie temperatura powietrza w ciągu dnia nierzadko przekracza 50 stopni Celsjusza. To skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, jednak trzeba zaznaczyć, że wyłącznie w odniesieniu do pustyń gorących. Nie można bowiem nie wspomnieć, że niektóre pustynie mają charakter umiarkowany lub wręcz zimny. Przykładem jest tu choćby Gobi - pustynia leżąca na terenie południowej Mongolii i północnych Chin. O ile w okresie letnim panuje tam wysoka (bo przekraczająca 40 stopni Celsjusza) temperatura, to zimą jej wartość spada poniżej -40 stopni Celsjusza.
Pustynie należy dzielić nie tylko ze względu na panujący klimat, ale także na charakter podłoża. W tym ujęciu wyróżnia się:
- pustynie piaszczyste (obszar piaszczysty z licznymi wydmami),
- pustynie ilaste-gliniaste (ich charakterystycznym elementem są szczeliny wysychania),
- pustynie skalne i kamieniste (ich powierzchnia pokryta jest skalną skorupą lub materiałem skalnym),
- pustynie żwirowe (pokryte obtoczonym materiałem skalnym),
- pustynie sołonczakowe (pokryte warstwą pyłu wymieszanego z solą).
Kolejna charakterystyczna cecha pustyń to całkowity brak stałej sieci rzecznej. Występują tam jedynie rzeki okresowe i epizodyczne. W niektórych miejscach płyną też rzeki tranzytowe, czyli takie, których źródło znajduje się poza obszarem pustynnym. Jeziora są nieliczne i w większości przypadków - słone.
Nawet na pustyni zdarzają się jednak miejsca, gdzie wody podziemne znajdują się na tyle blisko powierzchni, że korzenie roślin są w stanie sięgnąć ich zwierciadła. Mowa o oazach, gdzie wypływające wody podziemne tworzą zbiorniki wodne.
Półpustynie są obszarami podobnymi do pustyń. Skąpa roślinność, pozbawiona zwartego charakteru, zajmuje od 10 do 50 proc. ich powierzchni - więcej niż w przypadku pustyń, bo występują tam większe opady atmosferyczne. Podobnie jak na pustyni, występują tam suchorośla, sukulenty i rośliny efemeryczne, z tą różnicą, że rozrzedzona pokrywa roślinna jest tam nieco bujniejsza.
Półpustynie najczęściej występują w strefach brzeżnych pustyń i stanowią obszar rozgraniczający je od stepów. Jako formacja pośrednia, płynnie przechodzi w kolejne strefy.
Występowanie pustyń i półpustyń
Największe obszary pustyń znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego. Do takich zaliczają się:
- pustynie Afryki Północnej (w tym Sahara),
- pustynie Afryki Południowej (Kalahari i Namib),
- pustynie Afryki Wschodniej (zlokalizowane w Somalii, Kenii i Erytrei),
- pustynie Azji Zachodniej (Wielka Pustynia Słona, Mały i Wielki Nefu, Pustynia Syryjska, Pustynia Lota, Thar, Negev),
- pustynie Australii (Pustynia Simpsona, Mała i Wielka Pustynia Piaszczysta, Pustynia Gibsona).
Nieco mniejsze pustynie znajdują się w Peru, Chile i na północy Meksyku. Pustynie zimne są natomiast zlokalizowane na zachodzie USA (Wielka Pustynia Słona) i w Azji Środkowej (Gobi, Takla Makan, Kyzył-kum i Kara-kum).
O ile półpustynie najczęściej stanowią strefę obrzeżną pustyń, to w niektórych miejscach występują jako oddzielne obszary. Należy tu wskazać na Patagonię, północno-wschodnią część Brazylii, a w Europie - na Hiszpanię i Sycylię.
Zwierzęta pustyń i półpustyń
Klimat pustyń nie sprzyja rozwojowi wielu gatunków zwierząt. Brak wody, znikoma wilgotność powietrza, znaczne nasłonecznienie i towarzysząca temu wysoka temperatura, którą cechują znaczne wahania, skąpa szata roślinna przekładająca się na brak pożywienia i naturalnych schronień - to główne czynniki odpowiadające za niewielką liczbę gatunków pustynnych.
Najliczniej występują tam bezkręgowce - skorpiony, szarańczaki, termity i mrówki. Nielicznie występują tam także ślimaki. Dla krajobrazu pustynnego charakterystyczne są też gady - węże (m.in. grzechotnik, i tajpan pustynny), jaszczurki (m.in. legwany, agamy, warany i gekony) i żółwie). Grupę kręgowców reprezentują też ssaki, choć nie tak licznie jak gady. Najliczniej występują gryzonie i kopytne, w tym wielbłądy, gazele i antylopy. Spotykane są też ssaki drapieżne, jak fenek czy hiena. Wśród ptaków należy wymienić przede wszystkim sępy. Inne gatunki, jak kuropatewka pustynna, stepówki i białorzytki, występują przede wszystkim na półpustyniach.
Pustynie i półpustynie - przyroda
Roślinność pustyń i półpustyń jest skąpa gatunkowo. Ogranicza się do suchorośli i sukulentów, takich jak kaktusy, opuncje i agawy. Na pustyniach i półpustyniach występują tez gatunki efemeryczne, które rozwijają się i rozmnażają wyłącznie po występujących sporadycznie opadach.