Reklama

W tym artykule:

  1. Płetwale w Timorze Wschodnim
  2. Największe zwierzęta na Ziemi
  3. Czym odżywiają się płetwale?
Reklama

Wody są ciemnobłękitne, lekko przymulone. Poruszają się w nich dwa duże obłe kształty. Jeden jest wyraźniej większy od drugiego. Widać płetwy boczne i charakterystyczne wielorybie ogony. Zwierzęta płyną obok siebie, a mniejszy osobnik wygląda, jakby był przyczepiony do większego.

Tak wygląda pierwsze znane nagranie samicy płetwala błękitnego, która karmi swoje młode. Film nie jest wyraźny i można odnieść wrażenie, że mały wieloryb trzyma się większego. W rzeczywistości tak nie jest. Samica płetwala wypuszcza swoje mleko prosto do wody, skąd połyka je jej dziecko.

Płetwale w Timorze Wschodnim

Film powstał dwa lata temu u wybrzeży Timoru Wschodniego. Nagrał go turysta uprawiający snorkeling w czasie ekoturystycznej wyprawy, w ramach której pływano w pobliżu stolicy kraju, Dili. Nagranie zostało przekazane naukowcom, którzy właśnie je upublicznili.

– To na pewno nie jest nowo narodzone cielę – mówi „New Scientistowi” Karen Edyvane z Australian National University w Darwin. – Nadal jednak odżywia się mlekiem matki – dodaje. Naukowczyni szacuje, że młody płetwal na filmie ma około dwóch lat. To, że nadal jest przy matce, nie dziwi: młode płetwale odłączają się od matki w wieku trzech lat.

Największe zwierzęta na Ziemi

Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus) to największe zwierzę na Ziemi. Ten morski ssak może ważyć nawet 170-200 ton i mieć 30 m długości. Natomiast nowo narodzony płetwal waży już 2-3 tony. Ma 6-7 metrów długości. Płetwal jest większy nawet od wymarłych od dinozaurów. Prawdopodobnie to największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło na naszej planecie.

Istnieją cztery podgatunki płetwala błękitnego. Różnią się zasięgiem występowania, ubarwieniem i rozmiarami. Na filmie z Timoru nagrany został płetwal krótkoogonowy (Balaenoptera musculus brevicauda). Jest on nieco mniejszy od innych płetwali – ma „tylko” 24 metry długości i krótszy ogon. Jego ciało jest też ciemniejsze od innych ssaków tego gatunku.

Edyvane uważa, że powstanie nagrania jest niezwykłym osiągnięciem. Naukowczyni stoi na czele projektu nauki obywatelskiej, którego celem jest zbieranie danych o życiu i zachowaniach płetwali krótkoogonowych. Projekt rozpoczęto dziesięć lat temu i przez ten czas udało się zebrać informacje o 2700 osobnikach. Naukowcy obserwowali nowo narodzone płetwale i zaloty dorosłych ssaków. Jednak nagrania płetwali są rzadkie, bo zwierzęta często znacznie oddalają się od brzegów. Trzeba mieć wiele szczęścia, by je zobaczyć.

Czym odżywiają się płetwale?

W jaki sposób płetwale dorastają do tak takich rozmiarów? Pochłaniają ogromne ilości pożywienia. Dziennie mogą skonsumować nawet milion kalorii. W innym ujęciu – każdego dnia zjadają nawet 4 tony krylu, czyli drobnych pancerzowców.

Duże ilości pokarmu są szczególnie potrzebne przyszłej matce. Ciąża u płetwali trwa okrągły rok, a na świat przychodzi tylko jedno młode. Matka karmi je i to aż przez wiele miesięcy. Młody płetwal – zanim rozwiną się u niego fiszbiny – odżywia się właśnie mlekiem matki. Codziennie wypija go 200-300 litrów. Mleko wypuszczane jest prosto do wody.

Płetwale krótkoogonowe są liczniejsze od innych podgatunków tego ssaka. Szacuje się, że nawet co drugi płetwal żyjący na Ziemi to właśnie Balaenoptera musculus brevicauda. Ssaki te osiągają dojrzałość płciową w wieku 10 lat przy długości ciała ok. 20 m. Samice są nieco cięższe od samców (średnio ważą 90 t, samce zaś 75). Rekordziści są znacznie ciężsi – ich waga przekracza sto ton.

Reklama

Źródło: New Scientist, Wikipedia

Nasz ekspert

Magdalena Salik

Dziennikarka naukowa i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Pasjami czyta i pisze, miłośniczka literatury popularnonaukowej i komputerowych gier RPG. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
Reklama
Reklama
Reklama