Po raz pierwszy można to zbadać! Od jajka do potwora, czyli jak rozwijały się wielkie gady
Skamieniałość bardzo młodego dinozaura rzadkiego gatunku pomoże znaleźć pełną odpowiedź na pytanie jak rozwijały się wielkie gady.
Dobrze zachowana skamieniałość młodego chasmozaura należy do niezwykle rzadkich znalezisk paleontologicznych. „Po raz pierwszy mamy kompletny szkielet tak młodego dinozaura z grupy ceratopsów” - wyjaśnia prof. Phillip Currie z University of Alberta w Kanadzie, współautor artykułu. Jak dodaje, wcześniej znano jedynie pojedyncze kości małych ceratopsów, które nie pozwalały na całościową rekonstrukcję.
Ceratopsy, takie jak popularny triceratops, były czworonożnymi, rogatymi dinozaurami, z głowami przyozdobionymi kostnymi kryzami. Jak podkreśla Currie, znalezisko pomoże w pełniejszym poznaniu ewolucji ceratopsów. Skamieniałość dinozaura odkryto przed kilku laty w kanadyjskiej prowincji Alberta.
U młodego osobnika widoczne są na przykład inne proporcje ciała w porównaniu z osobnikami dorosłymi czy zupełnie inny kształt kryzy z tyłu głowy. Mówi to wiele o tym, w jaki sposób dinozaury z tej grupy rozwijały się w trakcie życia osobniczego. Pozwoli również na dokładniejsze oszacowanie rozmiarów ciała i wagi dorosłych osobników.
Naukowcy planują teraz prześwietlenie puszki mózgowej czaszki dinozaura za pomocą tomografii komputerowej.
Źródło: PAP