Reklama

W tym artykule:

  1. Pantera śnieżna pierwszy raz od dawna na nagraniu
  2. Czujni samotnicy
Reklama

Kamery w Parku Narodowym Katon-Karagai w Kazachstanie uchwyciły dwuletniego samca pantery śnieżnej (irbisa śnieżnego). Zwierzę nie było widziane na wolności od kilku lat, co zdążyło zaniepokoić przyrodników. Gatunek ten jest klasyfikowany jako narażony na wymarcie, a jego populacja cały czas maleje. Na całym świecie dziko żyje zaledwie od 4,5 tys. do 7 tys. osobników. Dodatkowo około 200 zamieszkuje ogrody zoologiczne.

Naukowcy potrafią określić poziom stresu wśród panter śnieżnych na podstawie ich odchodów

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto opracowali pierwszą metodę, która pozwala analizować hormony stresu tego wyjątkowego zwierzęcia w terenie.
Naukowcy potrafią określić poziom stresu wśród panter śnieżnych na podstawie ich odchodów
fot. Getty Images

Pantera śnieżna pierwszy raz od dawna na nagraniu

Pantery śnieżne żyją na wolności w Azji Środkowej. Poprzednim razem obecność tych zwierząt zarejestrowano w 2017 r. po kazachskiej części łańcucha górskiego Ałtaj. Wówczas w okolicach granicy rosyjsko-kazachskiej znaleziono ślady łap samicy oraz młodych panter.

Te narażone na wymarcie zwierzęta niełatwo zaobserwować w ich środowisku naturalnym. Przyczyn jest kilka, ale jako główne eksperci wskazują kłusownictwo oraz to, że kamery stoją na obrzeżach siedlisk panter śnieżnych. W planach jest zainstalowanie kolejnych urządzeń, tym razem w miejscach, gdzie irbisy śnieżne pojawią się częściej.

W samym Kazachstanie żyje od 120 do 130 panter śnieżnych. Z uwagi na klasyfikację narażonych na wymarcie są one prawnie chronione. Niestety, ich ochronę utrudnia to, że żyją w rozproszeniu. Irbisy, mimo regulacji prawych, cały czas są na celowniku kłusowników. Ich futro trafia na lokalny rynek, a kości są używane w chińskiej medycynie. WWF uczula, że ochrona panter śnieżnych zamieszkujących góry Ałtaj jest kluczowa dla przetrwania całej populacji tych zwierząt. To miejsce migracji nie tylko irbisów, ale też innych rzadkich gatunków zwierząt.

Nawet sportowcy nie są w stanie przegonić gepardów. Powód może zaskoczyć

Najszybsi sprinterzy na świecie są blisko osiągnięcia największej możliwej dla człowieka prędkości, ale nigdy nie będą szybsi od niektórych zwierząt. Dlaczego?
Gepard
fot. Getty Images

Czujni samotnicy

Pantery śnieżne są aktywnie zarówno za dnia, jak i o zmierzchu. Podczas polowań przemierzają stałe ścieżki. Żyją samotnie, dlatego też cechują je czujność i ostrożność. Irbisy łączą się w pary jedynie w okresie godowym.

Reklama

Nie należą do wybrednych zwierząt. Są drapieżnikami i polują na dziki, koziorożce, markury i inne górskie ssaki kopytne. W ich menu znajdziemy też między innymi ptaki, świstaki czy mniejsze kręgowce.

Reklama
Reklama
Reklama