Reklama

W tym artykule:

  1. Nowy rodzaj wojsiłek pochodzi z Nepalu
  2. Owady te nie są groźne dla ludzi
  3. Wojsiłki są spokrewnione z pchłami i muchówkami
Reklama

Wojsiłki to grupa owadów o niezwykle charakterystycznym wyglądzie. Na świecie żyje ich nawet 600 gatunków, które sklasyfikowane są w 9 rodzinach. To jednak ewolucyjnie stary rząd zwierząt, a skamieniałości niektórych osobników potwierdziły, że zamieszkiwały naszą planetę nawet przed niektórymi dinozaurami. Większość wojsiłek występuje w krajach o klimacie umiarkowanym i subtropikalnym. W Europie sklasyfikowano 21 gatunków, a w Polsce 10.

Nowy rodzaj wojsiłek pochodzi z Nepalu

W najnowszych badaniach niemiecki zoolog prof. Rainer Willmann, były dyrektor Muzeum Zoologicznego na Uniwersytecie w Getyndze, opisał i sklasyfikował nieznane wcześniej gatunki wojsiłek z Nepalu. Według badacza gatunki należą do zupełnie nowego rodzaju. Prof. Willmann nazwał go „Lulilan”, a swoje odkrycie opublikował na łamach czasopisma naukowego „Contributions to Entomology”.

Niemiecki uczony zwraca szczególną uwagę na wygląd owadów. – Wojsiłki z tego rodzaju są naprawdę dziwaczne. Samce mają bardzo wydłużony odwłok, przypominający wrzeciono. Na jego końcu znajduje się spory organ, który ma specyficzne szczypce, które są wykorzystywane w trakcie kopulacji – twierdzi prof. Willmann.

Największe owady w Polsce. Mogą mieć nawet 12 cm długości, a jeden gatunek spotkasz w ogrodzie

Większość z nich jest niewielka. Jednak największe owady w Polsce mogą zaskakiwać swoimi rozmiarami. Jaki jest największy owad w Polsce? O tym piszemy poniżej.
Największe owady w Polsce (fot. DeAgostini/Getty Images)
Największe owady w Polsce (fot. DeAgostini/Getty Images)

Zoolog podkreśla, że wojsiłki z Nepalu są wyjątkowo duże. Zbadane osobniki miały nawet 3 cm długości, co znacznie przekracza wielkość większości gatunków. Przedstawiciele najmniejszych gatunków osiągają zaledwie 2 mm.

Owady te nie są groźne dla ludzi

Owady, które poddano klasyfikacji, zostały schwytane przez prof. Jochena Martensa, zoologa z Uniwersytetu w Mainz oraz prof. Wolfganga Schawallera, biologa z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Co ciekawe, dotychczas odkryto tylko jeden podobny gatunek.

– Pomimo groźnie brzmiącej nazwy (po angielsku wojsiłki nazywane są również „scorpionfly” – przyp. red.), są zupełnie łagodne – twierdzi prof. Willmann. Angielska nazwa odnosi się do układu rozrodczego wojsiłek, które przypominają szczypce skorpiona.

Wojsiłek odkryty w Nepalu / fot. University of Göttingen

– Moim zdaniem w Nepalu i krajach regionu żyje dużo więcej gatunku z rodzaju Lulilan. Jednak w przeciwieństwie do samców, samice nie mają żadnej cechy charakterystycznej, co znacznie utrudnia klasyfikacje – przyznaje niemiecki uczony i dodaje, że z opisanych już rodzajów wojsiłek, tylko rodzaj Leptopanorpa ma równie charakterystyczny odwłok.

Leptopanorpa występuje m.in. na wyspach Indonezji, ale nie jest blisko spokrewniony z Lulinan. – To bardzo przykład, który pokazuje, że podobne cechy fizyczne pojawiają się niezależnie od presji ewolucyjnej – zaznacza prof. Willmann.

Wojsiłki są spokrewnione z pchłami i muchówkami

Analiza skamieniałości wykazała, że wojsiłki żyły już w okresie dolnego permu (od ok. 299 mln do 252 mln lat temu). W mezozoiku zwierzęta te pod względem liczebności, jak i różnorodności stanowiły większość owadów latających. Obecnie żyją głównie w pobliżu strumieni oraz wśród drzew i krzewów.

Czy owady odczuwają ból tak jak ludzie? Jest na to coraz więcej dowodów

Kiedy następnym razem będziesz chciał zamachnąć się na muchę lub osę, dwa razy się zastanów. Owady te prawdopodobnie odczuwają ból tak samo, jak ludzie.
motyl
Czy owady odczuwają ból tak jak ludzie? Jest na to coraz więcej dowodów. Fot. Richard Newstead/Getty Images

Żywią się martwą materią organiczną, ale są wszystkożerne. Niektóre gatunki są drapieżne. W okresie godowym samce dają samicom prezent w postaci pokarmu. Dopiero wówczas może dojść do kopulacji. Wojsiłki są jajorodne, rozwój z przeobrażeniem zupełnym, larwy są typu gąsienicowatego i rozwijają się w wilgotnej glebie. Co ciekawe, badania genetyczne wykazały, że wojsiłki są spokrewnione z pchłami i muchówkami.

Reklama

Źródło: Contributions to Entomology

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama