Reklama

Ekstremalna podróż by przetrwać. Wielkie Migracje na National Geographic Channel nadają zupełnie nowego znaczenia słowu „ruch”. To siedmioodcinkowe niesamowite globalne wydarzenie telewizyjne zabierze widzów na całym świecie w ciężką podróż, którą podejmują miliony zwierząt w celu zapewnienie przetrwania gatunku. Zdjęcia z ziemi i nieba, wśród drzew i na urwiskach, na krach lodowcowych i pod wodą.
Wielkie Migracje opowiadają niebezpieczne i imponujące historie wędrówek wielu gatunków, równocześnie dokonując naukowych odkryć, a to wszystko w najlepszej jakości obrazu. Piękno tych historii jest podkreślone poprzez nowe spojrzenie na kruche życie zwierząt i ich śmiertelnie niebezpieczną pogoń za przetrwaniem w wiecznie zmieniającym się świecie.
Ekipa Wielkich Migracji National Geographic spędziła dwa i pół roku w podróży, przemierzając 670 000 kilometrów, 20 krajów i wszystkie 7 kontynentów, by dostarczyć telewizji tą ambitną produkcję. Łącznie trwające siedem godzin, Wielkie Migracje będą miały światową premierę w listopadzie br. Program dotrze jednocześnie do 330 milionów domów, w 166 krajach i 34 językach. Cztery godzinne odcinki przedstawiają wspaniałe migracje zwierząt. Dodatkowe trzy godziny zawierają: specjalne naukowe dochodzenie, które rozwiąże tajemnice zwierzęcych migracji; dodatek za kulisami o zaawansowanej technologii wykorzystanej przy produkcji, dramatyczne wyzwania i pasja, potrzebne do utrwalenia tych spektakularnych wydarzeń; i godzinny koncert wizualny, zawierający zapierający dech w piersi materiał filmowy, z oryginalną muzyką.
Wielkie Migracje to globalna inicjatywa, bezprecedensowa w 122-letniej historii Towarzystwa National Geographic, której tematyka zostanie ujęta także w innych mediach National Geographic, takich jak artykuły w magazynie National Geographic, mapy, książki, DVD, dodatki na telefony komórkowe i iPhone’y, gry, wykłady, pokazy, wystawy, wycieczki i wiele innych.
Wielkie Migracje ukazują nowe naukowe spojrzenie na, wcześniej nieudokumentowane zachowania i najdokładniejszy wizualny zapis szerokiej różnorodności migracji zwierząt, w tym: zebr z Botswany, słoni z Mali, czerwonych krabów z Wyspy Bożego Narodzenia (pomiędzy Australią i Indonezją), nietoperzy rudawek z Australii, mrówek legionistek z Kostaryki i żarłaczy białych z Pacyfiku. Ta seria jest również niesamowita pod względem technicznym. Ukazuje podróże mikroskopijnego planktonu, półprzezroczystych meduz i słoni morskich, a także dokumentuje mocowanie nadajnika fal radiowych na motylu monarsze w celu poznania jego zachowań migracyjnych. Kruche acz wspaniałe życie każdego zwierzęcia zainspiruje widzów do rozważań nad znaczeniem przemieszczania się, jako jedynego ratunku.
Film szczegółowo pokazuje zachowania zwierząt, w tym nigdy wcześniej nie udokumentowane na taśmie, dramatyczne momenty takie jak, stado słoni z Mali przechodzące przez “La Porte des Elephants” – słoniowe wrota – w zachodniej Afryce, oraz latające motyle monarchy z radionadajnikami. Zostaniemy świadkami rzadko spotykanego zdarzenia, kiedy żarłacz biały zaatakuje fokę niedaleko wybrzeża wyspy Gwadelupy. Zobaczymy również niezwykły materiał, na którym samiec zebry próbuje zagonić osieroconego źrebaka. Nie wolno przegapić historii, gdy żółte antylopy kob z Sudanu, które były uważane za wymarłe na skutek trwających 20 lat zamieszek, są po raz pierwszy filmowane. Podobnie jak rozdzierający serce kryzys arktycznych morsów w konfrontacji ze skutkami zmian klimatycznych.
“Wielkie Migracje są jak dotąd najbardziej ambitnym projektem w historii National Geographic Channel” – mówi Steve Burns, EVP ds. treści, National Geographic Channel. „Zebraliśmy ekipę najlepszych operatorów dzikiej przyrody w branży i wyposażyliśmy ich w najbardziej zaawansowaną technologię, jaka istnieje, by mogli sfilmować te niesamowite historie walki o przetrwanie na śmierć i życie, gdzie dramat wygląda z każdego ujęcia. A współpracując z naszymi kolegami z Towarzystwa National Geographic, wykorzystaliśmy wszystkie dostępne zasoby, by wyprodukować i udostępnić tą spektakularną treść na wszystkie multimedia.”
Oryginalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez filmowego i telewizyjnego kompozytora Antona Sanko („Trzy na jednego”) towarzyszy tym epickim historiom zwierzęcych migracji dookoła świata, opowiedzianych w czterogodzinnych światowych premierach.

Reklama

Wielkie Migracje: Urodzeni wędrowcy

Dla tych zwierząt ruch dosłownie oznacza przetrwanie. W tym odcinku zobaczymy dramatyczne migracje czerwonych krabów na wyspie Bożego Narodzenia. Te stworzenia, nie większe od talerza obiadowego, podróżują masowo z lasu na plażę, by połączyć się i wydać na świat młode, staczając bitwę z brutalnymi żółtymi mrówkami. Rozdzierający serce moment, kiedy cielę antylopy gnu pada ofiarą krokodyli, a jego matka bezradnie obserwuje to zdarzenie z drugiego brzegu rzeki, to wszystko jest częścią katorżniczej 480-kilometrowej podróży, której podejmują się antylopy gnu przez Kenię i Tanzanię narażając się na niebezpieczeństwo czyhające z każdej strony. W corocznej podróży motyli monarchów w północnej Ameryce, do celu dociera dopiero ich czwarte pokolenie. Fenomenalny kaszalot, który potrafi pokonać ponad milion kilometrów w ciągu życia.


Wielkie Migracje: Przedłużenie gatunku

Historie o potrzebie rozmnażania gatunków, przeciwnościach które przezwyciężają
i odległościach, które pokonują, by zapewnić przyszłe pokolenia, wzbudzają szacunek. Widzowie będę świadkami historycznego wydarzenia, gdy po raz pierwszy od 30 lat zobaczą, iż żółte antylopy kob z Sudanu żyją i mają się dobrze w kraju rozdartym przez wojnę domową, i prezentują śmiertelny, acz komicznie wyglądający rytuał godowy. W tym odcinku zostanie zaprezentowany również materiał o małych nietoperzach rudawkach - szybujących przez niebo Australii z młodymi, owiniętymi w przezroczyste skrzydła matek. Ciężko pracujące mrówki legionistki w runie lasów tropikalnych na Kostaryce, gdzie samice i ich potomstwo 200,000 larw potrzebują 30,000 ciał ofiar dziennie; i nadzwyczajne sposoby karmienia i rozmnażania słoni morskich, pingwinów i albatrosów czarnobrewych na Falklandach – wszystkie te stworzenia muszą opuścić morze i znaleźć miejsce do rozmnażania na lądzie.

Wielkie Migracje: Uczta lub głód

Zobaczymy odwagę i elegancję słoni malijskich, które podejmują się najdłuższej na świecie migracji słoni – kolosalnego, 480-kilometrowego okrążenia serca śródlądowego Mali w Zachodniej Afryce. Przemierzając południowy kraniec pustyni saharyjskiej, jedynym sposobem na przetrwanie jest ciągłe poruszanie się po spalonej słońcem ziemi – od wody do wody, od pożywienia do pożywienia – których bardzo brakuje. Żarłacze białe co roku przepływają tysiące kilometrów z Hawajów do północnego Meksyku, by dotrzeć do obfitej uczty około 250 kilometrów od wybrzeża Gwadelupy, którego wody tętnią podwodnym życiem: samogłowy, delfiny, rzadkie wale dziobogłowe, kotiki i słonie morskie. Zobaczymy zbliżenie rzadko filmowanego ataku żarłacza białego przypuszczonego na fokę, ukazanego z najmniejszymi szczegółami nad i pod wodą. Natomiast w dolinie Mississippi możemy znaleźć dużą różnorodność ptaków, takich jak bieliki amerykańskie, sokoły wędrowne, kaczki, śpiewające ptaki, gęsi i pelikany, które szukają pożywienia na tym ptasim skrzyżowaniu pomiędzy Zatoką Meksykańską a Kanadą, a nawet Arktyką. Zobacz również niesamowity, przepiękny widok złotych meduz z Palau w pościgu za słońcem w trakcie ich dziennych migracji.

Wielkie Migracje: Wyścig o życie

Każdej wiosny w Botswanie, setki zebr opuszczają największą śródlądową deltę świata, by wyruszyć w rozpaczliwie trudną, 250 km podróż do piekieł – przez pustynię z piasku i soli – by uzupełnić najpotrzebniejsze minerały. Zdjęcia wykonywała nagradzana ekipa filmowców - Beverly i Dereck Joubert, dlatego cała wyprawa jest udokumentowana tak dobrze, jak żadna przedtem. Z wybrzeży Alaski możemy obserwować rozrywającą serce walkę morsów z Oceanu Spokojnego, które padły ofiarą zmian klimatycznych. Pokonują setki kilometrów wzdłuż tafli lodu, by dotrzeć do letniego żerowiska, zastają tam coraz mniej kry lodowej, której wielkość nie jest wystarczająca aby utrzymać populację morsów, próbujących tam zamieszkać. W pionierskich latach amerykańskiego zachodu, widłorogi były bardzo liczne i mogły się swobodnie poruszać, dumne i niczym nie skrępowane. Obserwujemy niewielkie stado liczące ok. 200 osobników, które stara się podążyć śladem dawnych migracji i już wczesną wiosną wyrusza na północ z południowego Wyoming, zmierzając w kierunku niżej położonych miejsc, by podążyć śladem znikającej linii śniegu. Ta trudna podróż stała się jeszcze trudniejsza z powodu ludzkiej ingerencji.
Tajemniczy rekin wielorybi jest największą rybą mórz – ma około 12 m długości i waży do 20 ton. Z kolei na Borneo, pojedyncze, aromatyczne drzewko figowe stanowi bodziec dla rozkrzyczanego chóru orangutanów, langurów czerwonych, makaków i gibonów borneańskich, które podróżują przez dżunglę by ucztować, zanim figi się zepsują i opadną z drzew.

Dodatkowe godziny zawierają:

Anatomia Wielkich Migracjach
Podczas godziny anatomii zbadamy tajemnjce, które owiewają niektóre z wywierających największe wrażenie, ale i zagadkowych, migracji. Obejrzymy zawiłą procedurę umieszczenia pierwszego radionadajnika na motylu i dowiemy się, co ten cud miniaturyzacji może ujawnić; zobaczymy poczynania pomysłowego naukowca, śledzącego nieuchwytne słonie morskie w ciemnych, lodowatych głębinach, posługujac się specjalnym dziennym rejestratorem. Został on wyposażony w czujniki mierzące temperaturę, prędkość i natężenie światła, które zostały zaprojektowane specjalnie by odkryć, co te stworzenia robią przez 10 miesięcy w roku, gdy znikają pod powierznią wód oceanu; spotkamy też człowieka, którego misją życiową jest nauka i ochrona słoni morskich w Afryce. Jedna z powodzi zniszczyła prawie cały jego majątek.

Reklama

Wielkie Migracje: Za kulisami
W odcinku “za kulisami”, zobaczymy jak wielkiego wysiłku podjęła się ekipa National Geographic, by uzyskać szczegółowe zdjęcia, włącznie z pływaniem wśród rekinów wypuszczonych z klatki. Musieli stawić czoła również niezwykle silnej burzy piaskowej poruszającej się z prędkościa 96 km/h, wyruszyli w ciężką podróż przez nieprzystępne i dotknięte wojną tereny, w poszukiwaniu sudańskiego Koba. Zwisali ze 120-metrowego urwiska, by nakręcić bezprecedensowy odcinek o pisklętach sokoła wędrownego, spędzali 14 godzin dziennie przez cały miesiąc na wyokośc 45 metrów nad ziemią na Borneo by filmować motyli monarchów w koronach drzew, zostali również praktycznie uwięzieni przez ciągle zmieniające się prądy i lód, podczas filmowania słoni morskich na Arktyce.
Ostatnia godzina jest koncertem wizualnym, na który składają się wspaniałe zdjęcia, którym towarzyszy oryginalna muzyka. Oficjalna książka zatytułowana „Great Migrations: Epic Animal Journeys” (Autorstwa Karen Kostyal) zostanie wydana jesienią i zbiegnie się ze światową premierą telewizyjną serii. Zawiera ponad 250 zdjęć National Geographic, odzwierciedlających niezwykłe historie z całego świata, przedstawione w filmie. Wielkie Migracje będą głównym tematem listopadowych wydań magazynu National Geographic, który będzie zawierać mapkę, szczegółowo pokazującą niektóre z największych migracji zwierząt na planecie.
Wielkie Migracje zostały wyprodukowane przez telewizję National Geographic. Prezydentem National Geographic Television jest Michael Rosenfeld. Producentem wykonawczym jest Keenan Smart. Producentem serii Wielkie Migracje jest David Hamlin.
Daty emisji programu na kanale National Geographic Channel:
7 listopada br. godz. 21.00
14 listopada br. godz. 21.00
21 listopada br. godz. 21.00
28 listopada br. godz. 21.00
Polską wersję 4 głównych odcinków Wielkich migracji opowiada Beata Pawlikowska.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć pochodzących z programu Wielkie Migracje. Znajdziesz je tutaj. Zachęcamy również do ich komentowania.

Reklama
Reklama
Reklama