Reklama

W tym artykule:

  1. Kluczowe informacje o najdłuższej rzece Włoch
  2. Rzeka Pad zmaga się z suszami
  3. Delta Padu – idealne miejsce dla pasjonatów dzikiej przyrody
  4. Znaczenie rzeki Pad dla Włoch
Reklama

Jest wiele atrakcji we Włoszech, o których wiedzą wszyscy: prastary Rzym, jedyna w swoim rodzaju Wenecja czy krzywa wieża w Pizie. Ale czy na tej liście znajduje się też najdłuższa rzeka Włoch? Niekoniecznie. Tymczasem może ona zaoferować całkiem dużo, bo przebiega przez ciekawe regiony Italii.

Kluczowe informacje o najdłuższej rzece Włoch

Rzeka Pad we Włoszech płynie przez Turyn, Piacenzę, Cremonę i Ferrarę. Swój bieg rozpoczyna w okolicy Monte Viso, czyli najwyższego szczytu Alp Kotyjskich na pograniczu Włoch i Francji. Toczy swe wody z zachodu na wschód. Początkowo jest to rwący górski strumień, który wraz z rosnącą odległością od źródeł nabiera dostojeństwa, spowalnia i poszerza swoje koryto.

Pad mierzy 652 km. To średniak na tle innych europejskich rzek. Plasuje się w czwartej dziesiątce. Przypomnijmy: najdłuższymi rzekami na naszym kontynencie są Wołga (3790 km), Dunaj (2857 km) i Ural (2428 km).
W swojej środkowej i dolnej części Pad tworzy parę meandrujących zakrętów. Można tam natknąć się na wiele starorzeczy i jezior, które są pozostałościami po tej rzece.

Głównymi dopływami Padu są:

  • Dora Baltea o długości 160 km. Jej źródła znajdują się w Alpach Zachodnich, na południowo-wschodnich stokach masywu Mont Blanc. Trafia do Padu na wschód od Chivasso;
  • Sesia o długości 140 km. Źródłem rzeki są lodowce Ghiacciaio della Sesia, Ghiacciaio di Bors i Ghiacciaio delle Piode w masywie Monte Rosa w Alpach Pennińskich. Rzeka ta jest ulubionym miejscem spływów kajakarskich.

Rzeka Pad zmaga się z suszami

Podobnie jak inne rzeki w Europie Pad, zwłaszcza w okresie letnim, zmaga się z niskim poziomem wody. Jest to związane z globalnymi zmianami klimatu.

Pad w czerwcu 2022 roku w czasie suszy w rejonie Turynu. W korycie trudno było dostrzec wodę / fot. MikeDotta via Shutterstock
Pad w czerwcu 2022 roku w czasie suszy w rejonie Turynu. W korycie trudno było dostrzec wodę / fot. MikeDotta via Shutterstock

Na przykład w 2022 roku Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcia satelitarne, na których widoczna była rzeka Pad, a w zasadzie to, co z niej zostało. Przez pewien czas była bowiem prawie całkowicie wyschnięta.

Ta sytuacja przyniosła niespodziewane odkrycie. W lipcu nieopodal wsi Borgo Virgilio rybacy natknęli się na 450-kilogramową bombę z czasów II wojny światowej. Przed operacją jej usunięcia z okolicy ewakuowano 3 tys. osób.

Delta Padu – idealne miejsce dla pasjonatów dzikiej przyrody

Jeśli jesteście fanami Parku Narodowego Ujście Warty albo Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, to dolina rzeki Pad będzie się wam podobać. Tyle że jej powierzchnia jest zdecydowanie większa. A co za tym idzie, można tu zobaczyć zdecydowanie większe nagromadzenie różnorodnych gatunków roślin i zwierząt.

Rezerwat Biosfery UNESCO Delty Padu to równinna delta położona w północnych Włoszech przy ujściu rozwidlonej rzeki do Morza Adriatyckiego. Na deltę składają się wydmy i inne formacje piaskowe, laguny, stawy rybackie, bagna, wydmy kopalne, kanały i przybrzeżne lasy sosnowe, rozległe słonawe tereny podmokłe i tereny rolnicze zdominowane przez uprawę ryżu. Jest to jeden z największych obszarów podmokłych na terenie Europy. Delta położona jest między trzema słynnymi miastami: Rawenną, Ferrarą i Wenecją.

Krajobraz rzeki Pad w jej dolnym biegu w rezerwacie biosfery UNESCO / fot. Rcavasin via Shutterstock
Krajobraz rzeki Pad w jej dolnym biegu w rezerwacie biosfery UNESCO / fot. Rcavasin via Shutterstock

Obszar Delty Padu jest bardzo rozległy. Obejmuje terytoria należące do regionów Veneto i Emilia-Romagna. Łączna powierzchni chronionego obszaru to w sumie 138 000 hektarów, z czego 30% znajduje się w Emilii-Romanii. To niewiele w porównaniu do słynnej delty Nilu w Egipcie, której powierzchnia wynosi 2 400 000 hektarów.

Jak czytamy na stronie UNESCO, krajobrazy doliny Padu stanowią o wyjątkowej tożsamości i wysokim poziomie różnorodności biologicznej ze względu na rozległą gamę siedlisk. Rezerwat ten jest ważnym celem turystycznym. Również rolnictwo i hodowla ryb stanowią kluczowe aktywności w ramach działalności gospodarczej lokalnych społeczności.

Co ciekawe, na obszarze delty rosną gęste lasy otoczone trzcinowiskami. Można w nich spotkać jelenie, flamingi i kormorany. Ponad 300 gatunków ptaków występuje w tym rejonie.

Mimo że delta Padu to obszar chroniony, dopuszczalnych jest tu wiele form aktywności. W zależności od pory roku można spenetrować ten teren pieszo, łodzią, rowerem lub konno. Ze względu na występowaniu licznych gatunków ptaków obszar ten stał się rajem dla entuzjastów ich obserwacji. Przygotowano dla nich specjalne trasy i miejsca piknikowe. Jest też międzynarodowy festiwal The Birdwatching Fair.

Najdłuższy dopływ Dunaju ma ponad 900 km długości. Przepływa przez pięć krajów

Najdłuższy dopływ Dunaju płynie przez terytorium pięciu państw, a jego wody zasilają także inne ważne cieki. Mówimy tu o dziewiętnastej najdłuższej rzece Europy, która pod tym względ...

cisa rzeka
Najdłuższy dopływ Dunaju ma ponad 900 km długości i przepływa przez pięć krajów. Fot. Peter Gudella/Shutterstock

Znaczenie rzeki Pad dla Włoch

Co prawda ludzie zamieszkują cały obszar Włoch dość równomiernie, jednak dorzecze rzeki Pad cieszy się dużym powodzeniem. Zlewnia Padu ma powierzchnię ponad 71 tys. km2, z czego przeważająca cześć znajduje się we Włoszech, a tylko niewielka część w Szwajcarii.

W dorzeczu Padu mieszka blisko 17 milionów osób, co stanowi prawie 1/3 populacji Włoch. Głównym sposobem użytkowania ziemi na Nizinie Padańskiej jest intensywne rolnictwo. W dorzeczu Padu hodowana jest też olbrzymia liczba zwierząt gospodarskich – około 3,1 mln bydła, co stanowi 50% krajowego pogłowia, i 6 mln świń (około 65% krajowego pogłowia).

Na większej części rzeka kontrolowana jest poprzez system wałów i grobli. Mimo że obecnie poziom wody jest niski, to zdarzały się w historii potężne powodzie. Nie są one niestety wykluczone w najbliższej przyszłości.

Reklama

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych, nieskończonego Wszechświata oraz podróży? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska”. Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.

Nasz ekspert

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama