Reklama

1042 kozice naliczono w całych Tatrach podczas wiosennej akcji liczenia tych chronionych zwierząt – poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Reklama

Jak zauważają przyrodnicy, liczba oszacowanych kozic jest niższa niż w poprzednich latach, jednak ciągle populacja tych zwierząt jest bardzo wysoko biorąc pod uwagę kilka dekad wstecz. W poprzednim roku przyrodnicy doliczyli się 1232 kozic w Tatrach. Jeszcze 10 lat temu w całych Tatrach było około 500 kozic.

Przyrodników szczególnie cieszy tegoroczny przychówek, który stanowi 138 osobników, czyli powyżej 13 proc. całkowitej populacji.

Tegoroczna akcja liczenia kozic odbyła się 20 czerwca, równocześnie po polskiej i słowackiej stronie. Później przyrodnicy z obu stron spotkali się, aby zweryfikować swoje obserwacje dokonane przy granicy państwowej, tak aby uniknąć podwójnego policzenia osobników przemieszczających się z Polski na Słowację bądź odwrotnie.

Kozice w Tatrach liczone są dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Jesienią określana jest liczebność populacji, natomiast wiosną głównym celem akcji jest sprawdzenie przyrostu naturalnego w danym roku, czyli liczby młodych osobników.

W liczenie kozic zaangażowani są niemal wszyscy pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Licznie kozic nie jest prostym zadaniem i zaczyna się od podzielenia na mapie całego terenu występowania kozic na rejony obserwacyjne. W wyznaczone miejsca udają się przyrodnicy wyposażeni w lornetki i specjalne karty obserwacyjne, na których zapisuje się liczbę osobników, czas i miejsce obserwacji, kierunek przemieszczania zwierząt oraz informacje dodatkowe, takie jak płeć czy wiek osobników.

W akcji bierze udział 60 osób po stronie polskiej i ponad 160 na Słowacji.

Wspólne akcje liczenia kozic są prowadzone od 1957 r. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama