Reklama

W tym artykule:

  1. Zmiany światowych ekosystemów
  2. W jakim czasie regenerują się lasy tropikalne?
Reklama

Lasy tropikalne są wycinane na całym świecie w niepokojącym tempie. Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy poziom wycinki Amazonii w Brazylii osiągnął 22 procent. Tak źle nie było od 2006 roku. Jest jednak i dobra wiadomość. Naukowcy odkryli, że kompleksy leśne potrafią bardzo szybko odrodzić się na opuszczonych terenach. Z badań wynika, że już po 20 latach lasy odzyskują prawie 80 procent żyzności gleby, a także struktury i zróżnicowania drzew. Taka naturalna regeneracja służy łagodzeniu zmiany klimatu, ochronie bioróżnorodności oraz odbudowie ekosystemów.

Krzywy Las obumiera, dlatego obok powstaje drugi taki sam

Krzywy Las ma już prawie 90 lat, ale nadal nie wiadomo, dlaczego sosny są powyginane.
Krzywy Las obumiera, dlatego obok powstaje drugi taki sam
fot. Getty Images

Zmiany światowych ekosystemów

Badania zostały przeprowadzone przez międzynarodowy zespół ekologów tropikalnych. Naukowcy przeanalizowali 77 kompleksów i ponad 2200 działek leśnych w Ameryce i Afryce Zachodniej. W ten sposób ustalili, jak lasy tropikalne się regenerują oraz to, czy zachodzące procesy są ze sobą jakkolwiek powiązane. Główny autor badań profesor Lourens Poorter z Uniwersytetu Wageningen w Holandii przekonuje, że na świecie pozostało niewiele starych lasów, dlatego należy je chronić przed dalszym wylesianiem. Zwraca też uwagę na potencjał lasów tropikalnych do naturalnego odrastania na już wylesionych obszarach.

– Te odrastające lasy obejmują rozległe obszary i mogą przyczynić się do realizacji lokalnych i globalnych celów w zakresie odbudowy ekosystemów. Zapewniają ogromne korzyści w zakresie łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu oraz ochrony różnorodności biologiczne – dodaje.

Meksykański las namorzynowy jest niepodobny do żadnego innego na świecie

Drzewa słodkowodne przechowują informacje z czasów, gdy po raz ostatni zniknęły lodowce.
las
getty images

W jakim czasie regenerują się lasy tropikalne?

Według Poortera to, że lasy wtórne odrastają tak szybko, wskazuje na krótkoterminowe korzyści z przywracania naturalnych lasów tropikalnych. Nie wszystkie sfery regenerują się jednak w tym samym tempie. Powrót do żyzności gleby może zająć poniżej 10 lat, funkcjonowanie roślin wróci do normy po mniej niż 25 latach, a odtworzenie struktury i różnorodności gatunkowej potrwa już najprawdopodobniej od 25 do 60 lat. Najdłużej, bo ponad 120 lat, trwa proces regeneracji biomasy naziemnej i składu gatunkowego.

– Odkryliśmy, że maksymalny rozmiar drzewa, zmienność struktury lasu i bogactwo gatunków drzew są solidnymi wskaźnikami odzyskiwania wielu atrybutów lasu. Te trzy wskaźniki są stosunkowo łatwe do zmierzenia i mogą być używane do monitorowania odbudowy lasu – wyjaśnia Dylan Craven z Universidad Mayor w Chile, współautor badań.

Obecnie ponad połowa światowych lasów tropikalnych to nie starodrzew, ale naturalnie odnawiające się lasy, z których dużą część stanowią lasy wtórne. Szacuje się, że w Ameryce Łacińskiej lasy wtórne zajmują już 28 procent powierzchni lądowej.

Reklama

Źródło: Science

Reklama
Reklama
Reklama