Jakie są zwierzęta domowe? W polskich domach można spotkać naprawdę zaskakujące gatunki
Są hodowane przez ludzi w celach towarzyskich, użytkowych lub gospodarczych. Często traktujemy je jak członków rodziny, ponieważ zapewniają nam towarzystwo, miłość i wsparcie. Jakie są zwierzęta domowe?
- redakcja
W tym artykule:
- Zwierzęta domowe a zwierzęta udomowione
- Jakie są zwierzęta domowe w Polsce
- Jakich zwierząt nie wolno trzymać w domu
- Nietypowe zwierzęta domowe
Większość z nas określenie „zwierzęta domowe” kojarzy z najpopularniejszymi pupilami: psami, kotami, chomikami i kawiami (świnkami morskimi). Jednak lista gatunków, jakie można spotkać w naszych domach, jest znacznie dłuższa. Przykłady tego, jakie są zwierzęta domowe, znajdziecie w dalszej części artykułu.
Ludzie hodują zwierzęta od zarania cywilizacji. Z badań wynika, że po raz pierwszy zaczęli z tego czerpać korzyści co najmniej 13 tys. lat temu. Z początku były to rzeczy bardzo wymierne: ochrona przed drapieżnikami, mięso, jaja, mleko czy wełna.
Jednak zwierzęta, które trzymamy w domu, zapewniają nam co innego. Przede wszystkim pozytywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Badania wykazały, że zwierzęta domowe sprzyjają obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi i redukcji stresu. Mogą również chronić przed spadkiem funkcji poznawczych w wieku podeszłym. Zwierzę towarzyszące może również zwiększyć aktywność fizyczną, związaną ze spacerami i zabawami.
Zwierzęta domowe a zwierzęta udomowione
Na początku warto jednak wprowadzić zasadnicze rozróżnienie. Nie wszystkie zwierzęta domowe są zwierzętami udomowionymi. Domestykacja, czyli udomowienie oznacza celowe hodowanie jakiegoś gatunku pod kątem przekształcenia go w zwierzę przystosowane do obecności człowieka. Typowe przykłady to udomowienie psa (co najmniej kilkanaście tysięcy lat temu) i udomowienie kota (co najmniej 10 tys. lat temu).
Dzika obsesja. Jakie zwierzęta trzymają w domach Amerykanie? [FOTOREPORTAŻ]
Na amerykańskich podwórkach, w garażach, salonach, łóżkach, piwnicach i łazienkach dzikie zwierzęta, trzymane jako domowi pupile, żyją tuż obok ludzi. Uważa się, że w tamtejszych d...Jednak wiele gatunków udomowionych to zwierzęta gospodarskie, takie jak konie, krowy, owce, kozy, kury, kaczki czy gęsi. Tych stworzeń z reguły nie trzymamy w domu. Natomiast do zwierząt domowych zaliczamy wiele takich, które nie podlegały procesom udomowienia. Tu zaliczyć należy większość ryb, gadów i ptaków, a także bezkręgowce.
Jakie zwierzęta domowe są więc zarazem w dużym stopniu udomowione? Poza psami i kotami można wśród nich wymienić:
- kawię (świnkę morską),
- fretkę domową,
- karasia chińskiego (złotą rybkę),
- królika domowego,
- karpia brokatowego (koi),
- kanarka,
- mewkę japońską,
- mysz domową,
- szczura wędrownego,
- jeża pigmejskiego.
Jakie są zwierzęta domowe w Polsce
Najpowszechniejsze zwierzęta domowe w naszym kraju to oczywiście psy i koty. Psów mamy w sumie ponad 7,3 mln. Daje nam to 11. miejsce na świecie – wyżej od nas jest RPA, niżej Włochy. Z kolei kotów w Polsce jest ponad 5,5 mln. To również daje nam 11. pozycję w rankingu, między Japonią a Rumunią.
Zwierzętami domowymi nierzadko są udomowione odmiany gryzoni: myszy i szczury. Sporą grupą zwierzaków domowych są też zwierzęta futerkowe. W domach możemy spotkać najczęściej:
- króliki,
- szynszyle,
- kawie (świnki morskie),
- chomiki.
Wielką popularnością cieszą się nieustannie ryby akwariowe. W Polsce często spotyka się takie gatunki, jak:
- gupik pawie oczko,
- karaś chiński,
- mieczyk Hellera,
- bystrzyk neonowy,
- bojownik syjamski,
- skalar żaglowiec,
- kirysek pstry.
Osobna kategoria to ptaki. W warunkach domowych można hodować m.in.:
- kanarki,
- papużki faliste,
- mewki japońskie,
- zeberki,
- amadyny,
- nimfy białogłowe,
- żako.
Zwierzęta domowe możemy trzymać także w terrarium. Najpopularniejsze gatunki to:
- straszyk australijski,
- skorpion włoski,
- wąż zbożowy,
- żółw grecki,
- gekon,
- drzewołaz złocisty,
- szyszkowiec zwyczajny.
Jakich zwierząt nie wolno trzymać w domu
W domu legalnie możemy trzymać wiele zwierząt egzotycznych. Oto przykłady:
- żeneta zwyczajna,
- jeż pigmejski,
- marmozeta,
- fenek,
- lotołapanka karłowata,
- kapibara,
- achatina.
Warto jednak podkreślić, że zwierzęta takie muszą pochodzić z legalnego źródła i znajdować się pod opieką weterynaryjną. Należy też liczyć się z tym, że nie będą tak oswojone i przyjazne, jak typowe zwierzaki domowe.
Twój kot zabija rocznie 180 innych zwierząt. Badacze: lepiej trzymać go w domu
Najnowsze badanie sugeruje właścicielom kotów, by trzymali zwierzęta na stałe w domach. Okazuje się, że ich nocne polowania stanowią ogromne zagrożenie dla rodzimej fauny.Jednak zgodnie z polskim prawem nie wszystkie zwierzęta wolno nam trzymać w domu. Reguluje to ustawa z o ochronie przyrody. Zakazuje ona hodowli i utrzymywania m.in. zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w tym drapieżnych i jadowitych. Wyjątkiem są placówki takie jak ogrody zoologiczne, cyrki i ośrodki badawcze. Złamanie tych przepisów podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności.
Listę zwierząt, których nie wolno trzymać w domu określa minister właściwy do spraw środowiska. Znajdziemy na niej m.in.:
- mrówkojady,
- leniwce,
- małpy człekokształtne,
- hieny i likaony,
- dzikie koty drapieżne,
- rosomaki i ratele,
- pandy,
- niedźwiedzie,
- węże jadowite,
- węgorze elektryczne,
- tarantule i czarne wdowy,
- ośmiorniczki.
Zakazane jest też trzymanie w domu zwierząt znajdujących się pod ochroną prawną. Prawo nakazuje nawet, by zgłaszać fakt posiadania w domu wypchanego zwierzęcia zaliczanego do tej kategorii.
Nietypowe zwierzęta domowe
Czasami w polskich domach można spotkać zaskakujące gatunki zwierząt. Oto kilka przykładów:
- szop pracz – trudny do oswojenia, bywa agresywny. Lubi towarzystwo innych osobników swego gatunku.
- skunks – do trzymania w domu nadają się osobniki z usuniętymi gruczołami zapachowymi. Żyje do 10 lat.
- wiewiórka – w domowych hodowlach najczęściej można spotkać wiewiórkę afrykańską, wiewiórkę Hudsona i wiewiórkę syberyjską. To zwierzę stadne, trudne do oswojenia.
- świnia miniaturowa – osiąga do 50 kg wagi i żyje do 15 lat. To łagodne i towarzyskie stworzenie, łatwo przywiązujące się do człowieka.
- legwan zielony – duży, piękny gad. Wymagający w hodowli.
- kaczka – może mieszkać w domu, o ile zadbamy o jej higienę. W tym celu wymyślono specjalne ptasie pieluszki.