Jak ibis z popiołów: odkryto gatunek uznany za wymarły
Na syryjskiej pustyni przy mieście Palmyra włoski ekolog Gianluca Serra 10 lat temu odnalazł ptaki, które 15 lat wcześniej uznano za wymarłe.
Kolonia siedmiu gniazdujących osobników ibisa grzywiastego była dla naukowców prawdziwą sensacją – wszak ptaki te są ostatnimi potomkami ibisów ze starożytnych egipskich hieroglifów. Od tego czasu zespół Serry z pomocą Towarzystwa National Geographic robi wszystko, by te stworzenia zachować. Niestety, mimo starań populacja szybko zaczęła się kurczyć. Naukowcy przeprowadzili więc badania zwyczajów zimowych ibisów w etiopskich górach. Nie znaleziono jednak niczego, co by im tam zagrażało. W 2009 r. Serra podążył więc liczącą 3,2 tys. km trasą migracji przez Półwysep Arabski i odkrył, że na ibisy polują tam kłusownicy. Proceder jest popularny zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej.
– Wyplenienie tej tradycji nie jest łatwe – przyznaje badacz, któremu udało się reintrodukować kilka młodych wychowanych w niewoli. Teraz jednak jego badania wstrzymał dramatyczny konflikt w Syrii.
Badaczu, ty też możesz dostać grant NG! Zapraszamy:
- program na cały świat: www.nationalgeographic.com/explorers/grants-programs
- program europejski: www.nationalgeographic.com/explorers/grants-programs/gef/northern-europe