Reklama

W tym artykule:

  1. Hieny, czyli mistrzowie komunikacji
  2. Tak rozmawiają zwierzęta
Reklama

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Pizie zbadał zachowanie 24 hien cętkowanych żyjących w prywatnym rezerwacie przyrody Greater Makalali w Republice Południowej Afryki. Po przeanalizowaniu trwającego 38 godzin nagrania zauważyli, że zarówno młode, jak i starsze osobniki w trakcie walk subtelnie komunikują przeciwnikom, że ich zaczepki nie są podyktowane agresją, a chęcią zabawy.

– Jeśli chcą pobawić się ze sobą trochę ostrzej, muszą wyjaśnić, że to nie ataki – tłumaczy dr Elisabetta Palagi, współautorka badań.

W Australii żył orzeł polujący na koale

Autorzy badań podkreślają, że skamielina licząca w sumie 63 kości to wyjątkowo rzadkie znalezisko. Najczęściej archeolodzy znajdują pojedyncze szczątki orłów.
Koala
fot. Getty Images

Hieny, czyli mistrzowie komunikacji

Jakie gesty i miny wskazują na to, że hieny są do siebie nastawione pokojowo? Biolodzy w pierwszej kolejności zwrócili uwagę, na rozluźnione szczęki i otwarte pyski u poszczególnych osobników. Podobny „uśmiech”, można zauważyć również u psów, kiedy dla zabawy przekomarzają się z innymi czworonogami lub właścicielami.

– Ważniejsze od wokalizacji są mimika i postawa ciała – dodaje dr Palagi.

Co ważne, zwierzęta zawsze upewniały się, że drugi osobnik zauważy ich przyjazne gesty. To z kolei oznacza, że hieny nauczyły się nie tylko sygnalizować swoje zamiary, ale również poprawnie interpretować konkretne zachowania.

Większość zwierząt kończy walki dla zabawy, kiedy jeden z osobników zaczyna mieć wyraźną przewagę. W przypadku hien wygląda to nieco inaczej. Udawane bójki są dłuższe i znacznie bardziej złożone. Zwierzaki do końca pamiętają jednak o tym, żeby podtrzymywać komunikat o pokojowym nastawieniu.

Najwięksi drapieżnicy Ameryki Północnej. Niedźwiedzie mają ogromnego przodka

Historia brutalnie pokazała, że rozmiar nie zawsze ma znaczenie. Żaden z tych gigantów nie chodzi już i nie pływa po świecie.
Szkielet niedźwiedzia krótkopyskiego
Autorstwa Riku64 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12132619

Tak rozmawiają zwierzęta

Mimika i mowa ciała hien okazuje się znacznie bardziej skomplikowana, niż do tej pory zakładali naukowcy. Dalecy kuzyni psów potrafią przekazywać sobie najważniejsze informacje wyłącznie za pomocą gestów oraz prostych interakcji.

Przez wiele lat ludziom wydawało się, że komunikacja między zwierzętami jest prymitywna. Kolejne badania pokazują jednak, jak bardzo byliśmy w błędzie. Poza hienami z RPA na uwagę zasługują również szympansy bonobo. Małpy te jako jeden z niewielu gatunków witają się i żegnają ze sobą, sygnalizując w ten sposób początek i koniec interakcji. Wampiry zwyczajne są z kolei mniej wylewne, ale nie bez powodu. Tak zwane gacki ograniczają się do wyłapywania tylko najważniejszych komunikatów – naukowcy z miejsca okrzyknęli ich mistrzami small talków.

Reklama

Źródła: Animal Behaviour i Current Zoology

Reklama
Reklama
Reklama