Aż trudno uwierzyć, że natura stworzyła tak piękne zwierzęta. 14 historii piórami pisanych
Trudno nie zazdrościć fotografom współpracującym z National Geographic podróży do niesamowitych miejsc. Jednak jeszcze bardziej zazdrościmy im tak wspaniałych modeli. Zobaczcie te zdjęcia i przeczytajcie ciekawe ptasie opowieści
Zobacz galerię pierzastych historii!
Źródło: National Geographic News
1 z 13
1. Wyrafinowane podgardle
Gołąb jakobin należy do jednej z około 350 odmian udomowionego gołębia na świecie. Większość odmian pochodzi od dzikiego gołębia skalnego (Columba livia).
Miłośnicy gołębi tworzyli różne odmiany, by na przestrzeni setek lat sprostać różnym gustom i zachciankom. Do gatunku należą zarówno gołębie pocztowe, które potrafią pozostawać wysoko w górze przez ponad 20 godzin, jak i odmiany akrobatyczne, których przedstawiciele robią przewroty w trakcie lotu, czy też tak wyrafinowane gołębie jak gołąb jakobin o ekstrawaganckim pod względem formy i barwy upierzeniu.
— tekst: Jane J. Lee, zdjęcia: Sherry L. Brukbacher
fot. ROBERT CLARK, NATIONAL GEOGRAPHIC
2 z 13
2. Poranny pokaz
Samiec rajskiego ptaka (Paradisaea apoda) prezentuje swoje piękne upierzenie licząc na to, że zachęci tym samicę. Fotograf "ustrzelił" go na wyspach Aru w Indonezji.
Żeby lepiej się prezentować, ptaki te odzierają górne partie drzew z liści - wtedy lepiej mogą pokazywać swoje wdzięki na tle wstającego słońca.
Fot. TIM LAMAN, NATIONAL GEOGRAPHIC
3 z 13
3. Sierpowaty ogon
Dorosły samiec latawca krasnogrzbietego (Cicinnurus respublica) dumnie pokazuje zmodyfikowane, przypominające druty pióra ogona w kształcie sierpa. Taki charakterystyczny sierpowaty ogon oprócz latawca krasnogrzbietego posiadają jeszcze dwa inne spokrewnione z nim gatunki.
fot. ROBERT CLARK, NATIONAL GEOGRAPHIC
4 z 13
4. Wielki błękit
Czapla modra (Ardea herodias) garbi się na do połowy zanurzonej w rzece Occoquan w Wirginii Północnej skale. To największa z północnoamerykańskich czapli i wytrawny rybak.
fot. KENT KOBERSTEEN, NATIONAL GEOGRAPHIC
5 z 13
5. Portret z piór
Pióra z lewej strony należą do młodego samca pomurnika (Tichodroma muraria) i są częścią kolekcji w Zoological Museum Hamburg w Niemczech. Pomurniki występują na terenie Europy i południowo-zachodniej Azji. Akurat ten ptak ze zdjęcia żył w Alpach Szwajcarskich.
fot. ROBERT CLARK, NATIONAL GEOGRAPHIC
6 z 13
6. Lśniący śliniak
Samiec latawca złotogrzbietego (Cicinnurus magnificus) przybiera pozy specjalnie dla pań w swoim gnieździe w prowincji Morobe w Papui-Nowej Gwinei. Dla porównania samice tego gatunku są mniej atrakcyjne, ich pióra mają kolor oliwkowo-brązowy.
fot. TIM LAMAN, NATIONAL GEOGRAPHIC
7 z 13
7. Pióra na ogonie
W naturalnych warunkach samiec cudowronki czerwonej ((Paradisaea rubra) przedstawiłby swoje pióra na ogonie (na zdjęciu) w olśniewającym pokazie do góry nogami. Cały ten wysiłek ma na celu znalezienie partnerki i przekazanie swoich genów następnemu pokoleniu.
fot. ROBERT CLARK, NATIONAL GEOGRAPHIC
8 z 13
9. Dobre ustawienie
Samiec cudowronki czerwonej pozuje w pozycji do góry nogami na wyspie Batanta w Indonezji.
fot. TIM LAMAN, NATIONAL GEOGRAPHIC
9 z 13
10. Błyszczące ramię
Barwy mienią się na pojedynczym piórze ze skrzydła ary żółtoskrzydłej (Ara macao).
fot. ROBERT CLARK, NATIONAL GEOGRAPHIC
10 z 13
11. Irokez rockmana
Kakadu żółtoczuba ze swoim irokezem ukazującym pod spodem delikatne, żółte pióra. Gatunek zdobył sławę w Internecie za sprawą filmiku o kakadu Snowball, która kołysze się w rytm piosenki pop.
Filmik zwrócił uwagę naukowców w 2009 roku. Po serii badań okazało się, że kakadu żółtodziuba naprawdę potrafi utrzymać rytm i „tańczyć”. Naukowcy uznali, że to pierwszy poza człowiekiem gatunek potrafiący nadążać za melodią.
fot. ROBERT CLARK, NATIONAL GEOGRAPHIC
11 z 13
12. Modnisia
Perlica sępia (Acryllium vulturinum) w swojej modnej mieszaninie piór ma zarówno paski jak i kropki. Ten ptak żyjący w niewoli w Lincoln w Nebrasce zapozował do zdjęcia Joelowi Sartore, fotografowi National Geographic, w ramach projektu Photo Ark.
fot. JOEL SARTORE, NATIONAL GEOGRAPHIC
12 z 13
13. Król dżungli
Pojedyncze zwinięte pióro z ogona latawca królewskiego (Cicinnurus regius) – choć na żywych ptakach występuje w parach – zapowiada ekstrawagancki pokaz, jaki samce organizują, by zwabić samice. Gatunek żyje w lasach deszczowych Indonezji i Papui-Nowej Gwinei.
fot. ROBERT CLARK, NATIONAL GEOGRAPHIC
13 z 13
14. Obowiązkowa pielęgnacja
Samiec zimorodka zwyczajnego (Alcedo atthis) musi uważać na stan swojego wielobarwnego upierzenia. Ptaki te nurkują do wody, by polować, ale muszą się upewniać, że pióra pozostają czyste i wodoszczelne, żeby mogły latać.
fot. JOE PETERSBURGER, NATIONAL GEOGRAPHIC