Galago senegalski jest niewielką małpiatką, która potrafi wydawać zaskakujące dźwięki
Galago senegalski, nazywany „dzieckiem buszu”, to jeden z najniezwyklejszych przedstawicieli afrykańskiej fauny. Ma uszy nietoperza, oczy lotopałanki i koci pyszczek, ale nie jest spokrewniony z żadnym z tych zwierząt. Znacznie bliżej mu do lemura niż do któregokolwiek z wyżej wymienionych. Jak wygląda galago senegalski? Czym się żywi i jaki tryb życia prowadzi? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
W tym artykule:
- Czym jest galago senegalski?
- Gdzie występuje galago senegalski?
- Jak wygląda galago senegalski?
- Jaki tryb życia prowadzi galago senegalski?
- Czym żywi się galago senegalski?
- Dlaczego galago senegalski jest nazywany „dzieckiem buszu”?
- Rozmnażanie galago senegalskich
- Czy galago senegalski jest gatunkiem zagrożonym?
Rząd naczelnych kojarzy się przede wszystkim z małpami. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wyższych naczelnych (Haplorrhini), taksonomia wyróżnia w nim także jeszcze jedną linię – Strepsirrhini, do której zaliczani są wszyscy przedstawiciele podrzędu lemurowych. Jednym z nich jest bohater tego artykułu – galago senegalski, czyli niezwykle interesujący przedstawiciel afrykańskiego świata zwierząt.
Czym jest galago senegalski?
Galago senegalski (Galago senegalensis), zwany też karłowatym, to gatunek ssaka naczelnego zaliczany do podrzędu lemurowatych i rodziny galagowatych. W obrębie gatunku rozróżnia się trzy podgatunki (oprócz nominatywnego):
- G. s. braccatus (Galago braccatus),
- G. s. dunni (Galago dunni),
- G. s. sotikae (Galago sotikae).
Gdzie występuje galago senegalski?
Zasięg występowania tych zwierząt obejmuje Afrykę Subsaharyjską. Gatunek nominatywny, Galago senegalensis senegalensis, żyje na obszarze od Senegalu do wschodniej części Sudanu. Na południu jego zasięg ogranicza się do wschodniej Ugandy, zachodniej Kenii i Tanzanii.
Wyspa Bioko: przepiękny świat, któremu zagraża człowiek
Wyspa Bioko u brzegów Afryki Zachodniej cieszy się zdumiewająco różnorodnym światem zwierząt. Grupa naukowców i działaczy ochrony przyrody przeprowadziła przeglądowe badanie jej przyro...Galago senegalensis braccatus zajmuje wyżynne obszary Kenii i północnej Tanzanii, Galago senegalensis dunni – Erytrię, wschodnią Etiopię i prawdopodobnie Somalię. Galago senegalensis sotikae występuje na obszarze wzdłuż południowego wybrzeża Jeziora Wiktorii, na terenie trzech państw: Kenii, Ugandy i Tanzanii.
Jak wygląda galago senegalski?
Galago senegalski jest niewielkim ssakiem. Osiąga od 13 do 21 cm długości bez ogona, który mierzy od 20 do 30 cm. Okrywa ma srebrzysty kolor w części grzbietowej i białawy w części brzusznej. Niemal całe ciało zwierzęcia pokrywa krótka sierść. Jedynie końcówka ogona, ciemniejsza od części grzbietowej i kończyn, jest puszysta.
Charakterystycznym wyróżnikiem galago senegalskiego są jego oczy – osadzone blisko siebie, okrągłe i nieproporcjonalnie duże w stosunku do głowy. Pod tym względem przypomina lotopałankę karłowatą – żyjącego w Australii niewielkiego torbacza.
Jaki tryb życia prowadzi galago senegalski?
Wielkie oczy nie są jedyną cechą, która łączy oba gatunki. Podobnie jak lotopałanka, galago senegalski prowadzi nadrzewny tryb życia. Zwierzę wspina się bardzo sprawnie i tak samo porusza się między gałęziami i konarami. Niewielka małpiatka ma silnie umięśnione kończyny tylne, które umożliwiają jej wykonywanie dalekich skoków. Dzięki temu może błyskawicznie przemieszczać się między drzewami. Pod tym względem nie jest w stanie dorównać wspomnianej już lotopałance, która między drzewami porusza się lotem ślizgowym, ale i tak sprawność tego zwierzęcia należy uznać za imponującą.
Dobrze rozwinięte kończyny tylne przydają się także na ziemi, gdzie galago senegalski porusza się podobnie jak kangur czy pademelon – skokami. Przedstawiciele tego gatunku uaktywniają się nocą, gdy zagrożenie ze strony drapieżników jest mniejsze. Żyją w grupach liczących do dziewięciu osobników. Na czele takiego niewielkiego stada stoi dominujący samiec.
Czym żywi się galago senegalski?
Galago senegalskie są zwierzętami wszystkożernymi. Ich dieta składa się przede wszystkim z bezkręgowców i drobnych kręgowców. Zajadają się owadami, pająkami, małymi gadami, myszami i pisklętami, ale nie gardzą też pokarmem roślinnym – nasionami, owocami i pędami roślin. W ich jadłospisie pojawia się także nektar kwiatów i miód.
Dlaczego galago senegalski jest nazywany „dzieckiem buszu”?
Do tych pięknych zwierząt przyległ osobliwy przydomek – „dziecko buszu”. Wbrew pozorom, nie nawiązuje on do biotopu, w którym rodzą się i żyją galago senegalskie. Te niewielkie małpiatki mają bardzo szeroki repertuar dźwięków. Jeden z nich do złudzenia przypomina płacz niemowlęcia. Ot, cała tajemnica.
Rozmnażanie galago senegalskich
U galago senegalskich ciąża trwa około 140 dni. Po tym czasie rodzi się jedno młode. Bardzo rzadko zdarza się, że na świat przychodzą dwa osobniki.
Rozwój galago senegalskich
Młode nie rodzą się w pełni samodzielne. Przez kilkanaście dni wędrują wraz z matką, uczepione jej futra. Samica karmi mlekiem swoje potomstwo przez ok. 3,5 miesiąca, ale małe małpiatki zaczynają przyjmować stały pokarm już pod koniec pierwszego miesiąca życia. Gdy samica wyrusza na żer, zostawia swoje młode w schronieniu – opuszczonej dziupli lub gnieździe zbudowanym z liści. Małpiatki osiągają dojrzałość płciową w wieku 11–13 miesięcy.
Czy galago senegalski jest gatunkiem zagrożonym?
Niektórzy przedstawiciele rodziny galagowatych są zagrożeni wyginięciem, ale nie dotyczy to galago senegalskiego. Na Czerwonej Liście IUCN jest zaliczany do kategorii LC (least concern), co oznacza, że mówimy tu o gatunku najmniejszej troski.