Czemu koty się tak rozciągają? Jest im to naprawdę bardzo potrzebne
Gdyby na igrzyskach olimpijskich istniała dyscyplina “rozciąganie się” to właśnie one zdobyłyby wszystkie medale. Koty bez przerwy się przeciągają. Czy wiecie dlaczego?
Źródło: Live Science
1 z 3
shutterstock_110235674
Zaraz po przebudzeniu zaczyna się przeciąganie.
Koty robią to po to by rozgrzać mięśnie po długim braku aktywności – tłumaczy Cuff.
Dodatkowo podczas snu w organiźmie kota znacznie obniża się ciśnienie krwi. Żeby to odwrócić konieczna jest rozgrzewka, a wraz z pobudzeniem krwiobiegu lepiej pracują nie tylko mięśnie ale i mózg. Dzięki temu zachowuje swój doskonały refleks i jest gotowy do polowania.
Jak widać przeciąganie dotyczy wszystkich kotów.
Fot. Shutterstock
2 z 3
shutterstock_1161590
Aktywność mięśni i mózgu to jednak nie wszystko. Rozciąganie się i pobudzenie krwiobiegu pozwala kotom szybko pozbyć się z organizmu niepotrzebnych związków organicznych, ubocznych produktów przemiany materii: na przykład dwutlenku węgla, czy kwasu mlekowego.
Fot. Shutterstock
3 z 3
shutterstock_212336464
Najważniejsze jest jednak szybkie przygotowanie mięśni na nadchodzące polowanie. Koty działają w trybie spać/polować, tak więc gdy nie śpią lepiej by inni uważali. W wypadku kotów domowych sprawa co prawda nie jest tak zbalansowana, a polowania najczęściej ograniczają się do piłek, zabawek, ewentualnie pająków czy much, z rzadka myszy czy ptaków (u kotów “wychodzących”).
Fot. Shutterstock