Ciekawostki o zwierzętach domowych i egzotycznych - sprawdź czy je znasz
Ciekawostki o zwierzętach potrafią zaskoczyć niejednego miłośnika przyrody, tej dzikiej i udomowionej. Wydaje ci się, że świat przyrody nie kryje przed tobą tajemnic? Zatem koniecznie sprawdź ciekawostki o zwyczajach zwierząt, które przygotowaliśmy.
W tym artykule:
Każdy przedstawiciel królestwa fauny wykazuje inne zachowania, które są uzależnione przede wszystkim od specyfiki środowiska, w którym przyszło mu żyć. Jak dotąd, naukowcom udało się odkryć 1,9 mld gatunków zwierząt i roślin bytujących na naszej planecie. Dużo? Otóż niekoniecznie.
Badacze z Uniwersytetu Yale nie mają wątpliwości, że nieodkrytych przedstawicieli świata fauny i flory jest wielokrotnie więcej. Mało tego, wiele z nich wyginie, zanim uda nam się je poznać. To oznacza, że przyroda nigdy nie przestanie zaskakiwać człowieka, tym bardziej, że wciąż niewiele wiemy na temat już odkrytych okazów.
Ciekawostki o zwierzętach egzotycznych
Ze względu na naturalne środowisko, w którym żyją, zwierzęta egzotyczne pozostają dla nas największą zagadką. To sprawia, że każdy ich zwyczaj, który uda nam się poznać, stanowi nie lada nowinę. Poniżej wymieniamy najbardziej interesujące ciekawostki ze świata zwierząt egzotycznych.
Urodzony zabójca
Orki są najskuteczniejszymi myśliwymi w królestwie zwierząt. W swoim naturalnym środowisku nie mają wrogów, a dzięki wielkiej sile i niebywałej inteligencji potrafią upolować każdą ofiarę. Ich łupem padają nie tylko pingwiny, morsy, żółwie morskie czy rekiny, ale także wieloryby. Jak to możliwe, że orki są w stanie zabić tak duże zwierzę? To zasługa sprytnej strategii - gdy namierzą ofiarę, odgryzają jej język i czekają, aż się wykrwawi.
Kultura jedzenia, czyli jak polują orki
Orki pokazują, na co je stać, gdy wspólnym wysiłkiem organizują sobie coś na ząb.Nie tylko człowiek łowi ryby za pomocą sieci
Dzięki obserwacji życia humbaków, naukowcy dowiedzieli się, że te fiszbinowce polują... zastawiając sieci. Jak to możliwe? Jeden lub dwa osobniki poruszają się po obwodzie okręgu, wypuszczając z siebie bąbelki. Te tworzą tzw. sieć bąbelkową, która wypływa na powierzchnię, a po drodze zgarnia ławicę ryb.
Zagraj z szympansem
"Papier, nożyce i kamień" to jedna z najprostszych gier. Nie ulega jednak wątpliwość, że pojęcie jej zasad wymaga posłużenia się myśleniem logicznym, jak i abstrakcyjnym. Człowiek poradzi sobie z tym bez trudu, ale zwierzę? Otóż, tak. Szympansy są w stanie opanować tę grę na poziomie 4-letniego dziecka.
Kobieta wdała się w „romans” z szympansem. Pracownicy zoo musieli interweniować
W filmach wielokrotnie mogliśmy oglądać wyjątkowe przyjaźnie między ludźmi a dzikimi zwierzętami. Takie relacje w rzeczywistości mogą bardziej szkodzić niż pomagać.Chłopiec czy dziewczynka?
Okazuje się, że płeć krokodyli jest uzależniona od temperatury, w jakiej znajdowały się złożone jaja. W niższej temperaturze wykluwają się samice, a w wyższej - samce.
Sprytne żerowanie
Obserwując żyrafę podczas posiłku, łatwo można zauważyć, że te ogromne zwierzęta niezbyt długo pożywiają się przy jednym drzewie. Nie, nie wynika to z ich wybredności. To raczej przemyślana strategia. Drzewa wcale nie chcą być zjadane, więc wykształciły szereg mechanizmów chroniących je przed roślinożercami. Jednym z nich jest wydzielanie gorzkiej taniny, której zapach dociera do kolejnych drzew niczym sygnał alarmowy. Właśnie dlatego, żyrafy żerują pod wiatr i przechodzą do kolejnego drzewa, nim dotrze do niego sygnał ostrzegawczy.
Ciekawostki o zwierzętach domowych
Wielu z nas zwierzęta domowe towarzyszą na co dzień. Właścicielom sympatycznych psów, kotów i innych pupili najczęściej wydaje się, że znają swoich ulubieńców jak samych siebie. Tymczasem okazuje się, że zwierzaki domowe wciąż skrywają wiele zagadek. Niektóre ich zachowania wydają nam się dziwne, inne - śmieszne. Trzeba jednak wiedzieć, że każde z nich ma zarówno przyczynę, jak i cel.
Koty są niezwykle pamiętliwymi zwierzakami
Mówi się, że na przyjaźń kota trzeba sobie zasłużyć. Nic dziwnego, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że te sympatyczne futrzaki są obdarzone świetną pamięcią. Podczas gdy pamięć psa trwa najczęściej najwyżej 5 minut, kot potrafi zapamiętać nawet do 16 godzin. Pod tym względem, jego wyższość muszą uznać nawet człekokształtne.
„Wierny jak kot?” Koty mogą przywiązywać się do człowieka silniej niż psy
Koty mają reputację zdystansowanych i niezależnych. Jednak badanie sposobu, w jaki koty domowe reagują na swoich opiekunów, sugeruje, że ich zdolności społeczno-poznawcze i głębia więzi ...Nos jak linie papilarne
Człowieka można zidentyfikować po wielu indywidualnych cechach. Trzeba jednak wiedzieć, że nie mamy monopolu na unikatowość. Najbardziej charakterystyczną cechą kotów jest nos. Naukowcy nie mają wątpliwości, że nie ma dwóch identycznych kocich nosków. Ta sama cecha dotyczy także psów.
Świetny wzrok, z jednym małym "ale"
Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że koty są obdarzone dobrym wzrokiem. Do widzenia wystarczy im 1/6 światła, którego potrzebuje oko człowieka. Widzą w znacznie szerszym polu i mogą dostrzegać nawet promienie UV. Okazuje się jednak, że koty nie są w stanie zobaczyć tego, co znajduje się poniżej linii ich nosa.
Śnią zupełnie jak ludzie
Chyba każdy właściciel psa był świadkiem "nocnych biegów" swojego czworonoga. Wszelkie ruchy i poszczekiwanie świadczą o tym, że psiak śni. Naukowcy udowodnili, że psy i ludzie mają identyczną fazę snu REM.
Wśród psów również są geniusze. Jedna rasa wydaje się szczególnie inteligentna
Najnowsze badania nad utalentowanymi psami dowodzą, że wśród czworonogów rzadko trafiają się następcy Mozarta czy Einsteina. Naukowcy chcą dowiedzieć się dlaczego.Kolorowy świat w oczach psa
Jeszcze nie tak dawno temu powszechne było twierdzenie, że psy nie widzą kolorów. Nie jest to prawdą, choć należy podkreślić, że barwy, które rejestruje wzrok czworonoga, są znacznie mniej intensywne niż te same kolory widziane przez ludzkie oko. Między bajki można też włożyć teorię, według której psy nie widzą obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora. Jeżeli urządzenie odświeża obraz w częstotliwości przynajmniej 75 Hz, psy widzą płynnie.
Trzy powieki
Nie każdy wie, że natura obdarzyła psy trzema powiekami. Ta ostatnia pomaga utrzymać wilgoć oka i chroni je przed czynnikami zewnętrznymi.
Specyficzne wymagania żywieniowe
Często zapominamy, że natura "skonstruowała" organizm psa inaczej niż ludzki. To oznacza, że nie wszystko, co sami jemy, możemy podawać psom. Naszym pupilom najbardziej szkodzą winogrona i rodzynki. Nawet niewielka ilość takiego przysmaku może doprowadzić u nich do wystąpienia niewydolności nerek. Z kolei pestki jabłek i gruszek (ze względu na zawartość arsenu) mogą być dla nich śmiertelne.
Aoshima: japońska wyspa kotów. Raj dla miłośników zwierząt
Dla większości Japonia kojarzy się przede wszystkim z sushi, mangą i kwitnącymi kwiatami wiśni. Niewiele osób wie jednak, że to właśnie w tym położonym na zachodnim Pacyfiku państwie z...Przyjaciel na całe życie
Szukasz zwierzęcia, które będzie ci towarzyszyć aż do późnej starości? Żółw nie jest jedynym wyborem. Duże papugi (m.in. kakadu i ary) mogą żyć dłużej niż 70 lat.
Ulubieniec Amerykanów
Jakie jest najpopularniejsze zwierzę domowe w USA? Pies? A może kot? Otóż nie. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych najbardziej cenią sobie towarzystwo rybek akwariowych.