16 zdjęć, które sprawią, że polubisz nietoperze
Niewiele zwierząt tak rozpala wyobraźnię i jednocześnie jest ofiarą takiej ilości uprzedzeń. Boimy się nietoperzy, łączymy z nimi najmroczniejsze elementy mitologii i religii. A jaka jest prawda? O wiele sympatyczniejsza. Przekonaj się oglądając naszą galerię.
Latające ssaki mają niebagatelne znaczenie w ekosystemach. Nie tylko kontrolują populacje owadów. Na przykład w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku zapylają agawy, przez co są niezbędnym ogniwem produkcji... tequili.
Nietoperze są w absolutnie unikalny sposób przystosowane do swojego trybu życia. Wbrew stereotypowi wcale nie są ślepe, mają znacznie lepszy wzrok niż ludzie. Jednak w nocy polegają przede wszystkim na swoich uszach i zmyśle echolokacji.
Są także podniebnymi akrobatami, ponieważ mając najcięższe skrzydła ze wszystkich latających zwierząt nauczyły się lądować i odpoczywać do góry nogami. Żeby to zrobić jedno ze skrzydeł przysuwają w locie blisko ciała i używają inercji by w ułamku sekundy odwrócić się i osiągnąć właściwą pozycję.
Tylko w Polsce mamy 26 gatunków nietoperzy. Zobaczcie naszą galerię i poznajcie pięknych i ciekawych przedstawicieli latających ssaków z całego świata.
Źródło: National Grographic News
1 z 15
Mroczek Brunatny
2 z 15
Rudawiec długowłosy
3 z 15
Rudawka wielka
4 z 15
Rudawka malajska
5 z 15
Czapeczkowiec - karaibski nietoperz zagrożony wyginięciem
6 z 15
Egipskie nietoperze owocowe
7 z 15
Kosmatnik srebrzysty
8 z 15
Wielki owocożerny nietoperz (Artibeus lituratus)
9 z 15
Mały latający lis z gatunku Pteropus hypomelanus
10 z 15
Wielkouchy nietoperz Townsenda (Corynorhinus townsendii)
11 z 15
Nietoperz z gatunku Yuma myotis
12 z 15
Karlik średni (Pipistrellus kuhlii kuhlii)
13 z 15
Liścionos okazały
14 z 15
Molosy w locie
15 z 15
Krótkonosek