Reklama

Czy styl życia ma wpływ na zachorowania na raka?

Reklama

Zdecydowanie tak. Każdy z nas jest strażnikiem własnego zdrowia. Indywidualnie jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo, żeby nie zapaść na chorobę nowotworową albo znacznie ją opóźnić. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że można uniknąć nawet do 50% zachorowań na raka za sprawą zdrowego stylu życia. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Znajdziesz je na stronie 12sposobownazdrowie.pl.

Jakie to zalecenia?

Po pierwsze rzucić palenie, również bierne, ograniczając przebywanie wśród palących. Rak płuca to najczęściej występujący nowotwór w Polsce, co roku diagnozuje się go u ponad 20 tys. osób.

Po drugie zadbać o regularną aktywność fizyczną każdego dnia, np. codzienny półgodzinny intensywny spacer. Bardzo ważna jest systematyczność. To nie może być aktywność dodatkowa, którą podejmujemy po wykonaniu innych zadań i stale możemy przekładać „na jutro”.

Po trzecie należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Dzięki temu unikniemy otyłości, która jest drugim po paleniu tytoniu najważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Należy jeść więcej warzyw i owoców, ryby, a mniej mięsa, zwłaszcza czerwonego. Ograniczyć spożycie żywności wysoko przetworzonej, ograniczać tłuszcz, sól, cukier i konserwanty.

Ważne jest zachowanie abstynencji. Alkohol w każdej postaci jest szkodliwy, a w połączeniu z paleniem i otyłością ogromnie zwiększa ryzyko wystąpienia kilkunastu najczęściej występujących nowotworów.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Nie zapominajmy, że promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce jest czynnikiem rakotwórczym. Stosowanie kosmetyków z filtrem i nakrycie głowy to podstawa. Unikajmy długotrwałego przebywania na zewnątrz w godzinach od 11 do 15. Zrezygnujmy z solariów. Badajmy też regularnie swoje znamiona.

Jakie badania kontrolne warto robić regularnie?

Raz w roku warto wykonać morfologię krwi, OB, stężenie glukozy, mocznika, kreatyniny, enzymów wątrobowych i cholesterolu we krwi oraz badanie ogólne moczu. Pilnujmy też terminów bezpłatnych badań przesiewowych, takich jak cytologia, mammografia czy kolonoskopia. Dla palących nałogowo papierosy dostępny jest program wczesnego wykrywania raka płuca. Mężczyźni po 45-50 roku życia powinni badać marker PSA. Dzięki nim można szybko wykryć już stan przedrakowy lub nowotwór w bardzo wczesnym stanie zaawansowania i możliwością całkowitego wyleczenia!

Ważne są szczepienia. To przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B chroni przed marskością wątroby i rozwojem raka wątroby. Z kolei szczepienie przeciw HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) daje aż 95% szans na uniknięcie zachorowania na raka szyjki macicy u kobiet i wielu innych nowotworów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Obecnie w Polsce realizowany jest Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Na koniec ważna uwaga dotycząca wykazywania czujności onkologicznej – propaguję od kilkudziesięciu lat stosowanie przez wszystkich (także przez lekarzy) tzw. „złotej zasady 2-3 tygodni”, którą można zdefiniować jednym zdaniem: jeżeli objawy i dolegliwości, których do tej pory nie było nie ustąpią całkowicie w okresie 2-3 tygodni po zastosowanym leczeniu objawowym (przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym lub przeciwbólowym) – należy bezwzględnie pogłębić diagnozę i wpierw wykluczyć nowotwór a dopiero potem zajmować się diagnozowaniem innych chorób!

W ten sposób możemy uratować swoje zdrowie i życie.

Szukasz więcej informacji?

Wejdź na planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590*.

*Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

mat. prasowe
Reklama

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

Reklama
Reklama
Reklama