Reklama

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że zwiększenie roślinności na ulicach poprzez sadzenie dodatkowych drzew oraz projektowanie zielonych ścian może zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza o 30%. W Polsce zielone ściany stają się coraz bardziej popularne, jednak ze względu na niesprzyjający klimat, większość z nich znajdziemy wewnątrz budynków. O tym, jakie korzyści rzeczywiście przynoszą i dlaczego warto stawiać na to rozwiązaniem rozmawiamy ze specjalistą Cezarym Podgórskim, architektem krajobrazu z zielone-sciany.pl

Reklama

1. Na jakiej zasadzie funkcjonują zielone ściany?
Zielone ściany to konstrukcje pionowe, przymocowane do muru, złożone ze stelażu, panelu z tworzywa na którym umieszczona jest specjalna wielowarstwowa tkanina uniemożliwiająca rozpylanie wody w powietrzu podczas pracy automatycznego systemu nawadniania, dzięki czemu można bezpiecznie stosować materiały i urządzenia wrażliwe na wilgoć. Poprzez wbudowany system automatycznego nawadniania rozprowadzany jest również nawóz. Dzięki doświetleniu ścian odpowiednim światłem BIO istnieje możliwość stosowania ich nawet w pomieszczeniach bez dostępu światła dziennego. Dzięki swojej pionowej konstrukcji, zielone ściany pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce w pomieszczeniach, którym nadają nowoczesny design, tworząc niepowtarzalny efekt wizualny i dekoracyjny.

2. Podobno są świetną metodą na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych dla zdrowia związków takich jak dwutlenek azotu?
Roślinność we wnętrzach znakomicie działa na nasze samopoczucie. Pozytywnie jonizuje i nawilża powietrze, działa jak filtr. Dzięki zwiększeniu wilgotności w pomieszczeniach, w których występuje, powoduje ponadto opadanie kurzu. Trudno jest stworzyć we wnętrzu klimat podobny do naturalnego. Zimą, w pomieszczeniach wilgotność sięga jedynie 30%, podczas gdy powinna wynosić w granicach od 40 do 60%. Szczególnie tam, gdzie zainstalowano klimatyzację często występują bóle głowy, przesuszona śluzówka, problemy ze skórą czy podrażnienia oczu. Kontakt z roślinnością jest jednym z czynników niwelujących te nieprzyjemne objawy. Ponadto już dwa metry kwadratowe zielonej ściany „produkuje” dziennie tlenu na zapotrzebowanie dla jednej osoby.

3. Jakie jeszcze korzyści płyną z takiego rozwiązania?
Zastosowanie zielonych ścian korzystnie wpływa na akustykę, obniżając poziom hałasu. Naturalna zieleń humanizuje przestrzeń. Natura sprzyja zachowaniom empatycznym u ludzi, wpływa na zmniejszenie napięć i interakcji w pracy jak również pozwala efektywniej się relaksować i wypoczywać. Ponadto zastosowanie doświetlenia odpowiadającego światłu słonecznemu w naturalnym rytmie dnia i nocy znacznie wpływa na poprawę samopoczucia szczególnie w zimowe dni.

4. Zielone ściany można zauważyć wewnątrz budynków i na zewnątrz. Czy w Polsce obydwa warianty są możliwe do zrealizowania?

W Polsce ze względów klimatycznych budujemy jedynie ściany wewnątrz budynków. Również tam panują specyficzne warunki, które nie pozwalają bezkrytycznie przenosić gotowych rozwiązań. Wysokie amplitudy temperatur zewnętrznych w krótkim czasie często, przez bezwładność automatyki nawet bardzo nowoczesnych, skomputeryzowanych instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych przenoszą się na wnętrza. Pociąga to za sobą również bardzo duże wahania wilgotności powietrza. Zielona ściana poprzez odpowiednie komponenty, system nawadniania oraz dobór roślin musi być odporna na te zmiany. Pod wpływem dużego zainteresowania Architektów z naszych badań oraz wieloletniego doświadczenia w branży architektury krajobrazu wynika, ze wykonanie całorocznej skutecznej instalacji zewnętrznej zielonej ściany jest raczej nierealne (nieskuteczne, nieopłacalne). Teoretycznie jest to wykonalne ale bardzo kosztowne (np. ocieplenie, dogrzewanie itp) i moim zdaniem o wątpliwej wartości estetycznej, a szkoda, bo wzorem pnączy mogłaby znacznie poprawiać bilans energetyczny budynków, powierzchnie biologicznie czynne, szczególnie w warunkach wielkomiejskich i dawać niesamowite możliwości kreacji dla projektantów.

Reklama

5. Czy jest to rozwiązanie, które wymaga sporych nakładów finansowych?
Nie jest to tanie rozwiązanie, koszt to od 900 do 2500PLN/m2 w zależności od wielkości i skomplikowania instalacji. Jednak biorąc pod uwagę koszty budowy oraz przeciętny koszt powierzchni użytkowej, którą bardzo oszczędzamy przenosząc zieleń w przestrzeń wertykalną oraz możliwości projektowe, bilans przemawia na korzyść zielonych ścian.

Reklama
Reklama
Reklama