Toksoplazmoza sprawia, że ludzie stają się bardziej atrakcyjni? Zaskakujące wyniki badań
Naukowcy podejrzewają, że pierwotniak Toxoplasma gondii, który jest odpowiedzialny za chorobę o nazwie toskoplazmoza, zmienia wygląd ludzi – i to na lepszy. Zakażeni mają być szczuplejsi i mieć bardziej symetryczne twarze.
W tym artykule:
- Toksoplazmoza: choroba, którą zarażamy się od kotów?
- Toksoplazmoza zmienia zachowanie ludzi
- Toksoplazmoza zmienia wygląd ludzi
- Symetryczne twarze zakażonych
Toxoplasma gondii to pierwotniak (według nowej klasyfikacji – protist) wywołujący zakaźną chorobę pasożytniczą. Atakuje nie tylko ludzi i nie tylko ssaki, ale również ptaki. Jego obecność stwierdzono u 200 gatunków zwierząt.
Ostatecznym żywicielem pasożyta są koty. W ich organizmie Toxoplasma gondii rozmnaża się płciowo, tworząc tzw. oocysty. Zwierzę wydala je razem z odchodami.
Toksoplazmoza: choroba, którą zarażamy się od kotów?
Popularne przekonanie głosi, że toksoplazmozą zarażamy się właśnie od kotów. To jednak zaledwie ułamek prawdy. W rzeczywistości wystarczy kontakt z nie dość dobrze nieumytymi warzywami lub zjedzenie niedogotowanego mięsa. Pierwotniak może również zarazić dziecko w łonie matki – i jest dla niego bardzo groźny. Stąd kobiety w ciąży powinny wykonywać testy kontrolne na toksoplazmozę.
Ameba atakująca ludzki mózg pojawiła się na Florydzie
Kąpiel w ciepłych jak zupa wodach wokół Florydy jest groźna dla zdrowia. Władze stanowe 3 lipca wydały ostrzeżenie dla mieszkańców hrabstwa Hillsborough po tym jak jeden mieszkaniec regio...Jaka jest szansa, że w ciągu życia będziemy mieć do czynienia z Toxoplasma gondii? Bardzo duża. Szacuje się, że pierwotniak zaraża się od 30 do 50 proc. całej populacji. U zdrowych dorosłych toksoplazmoza przebiega bezobjawowo. Nosiciele często w ogóle nie wiedzą, że zarazili się pasożytem.
Toksoplazmoza zmienia zachowanie ludzi
Nie oznacza to jednak, że pierwotniak nie miał na nich wpływu. W 2015 r. naukowcy przeprowadzili badania, z których wynikało, że mężczyźni zakażeni toksoplazmozą przejawiali większą skłonność do zachowań ryzykownych i impulsywnych. Przyczyną miał być podwyższony poziom testosteronu.
To efekt uboczny strategii pasożyta. Infekując np. gryzonie sprawia, że stają się one śmielsze i częściej padają ofiarą kotów - ostatecznych żywicieli T. gondii. Z kolei badania opublikowane w 2019 r. wykazały, że osoby zainfekowane pasożytem mają większe upodobanie do BDSM.
Blob - tajemnicza istota w paryskim zoo. Ma 720 płci i potrafi się uczyć, choć nie ma mózgu
Lokator paryskiego zoo nie jest ani małym słodkim zwierzątkiem ani groźną, rzadko spotykaną bestią. Zamiast typowego, dla tego typu ogłoszeń, obrazka dostaliśmy od władz ogrodu zapowied..Niektórzy badacze uważają nawet, że Toxoplasma gondii wywiera bardzo skomplikowany wpływ na cały ludzki organizm. Ma oddziaływać na poziomy neuroprzekaźników i hormonów, zwiększając skłonność do uzależnień. A także „przeprogramowując” żywiciela tak, by – zmieniając jego zachowanie – zwiększyć szanse na zakażenie kolejnej osoby.
Toksoplazmoza zmienia wygląd ludzi
Jednak czy tylko zachowanie? W najnowszy numerze czasopisma naukowego „PeerJ” ukazała się artykuł, który zawiera zaskakującą hipotezę. Według jego autorów, naukowców z fińskiego Uniwersytetu w Turku, Toxoplasma gondii również nas upiększa. Dosłownie.
– Niektóre pasożyty przenoszone drogą płciową, takie jak T. gondii, mogą zmieniać wygląd gospodarza – napisali naukowcy w swojej pracy. – Może to być skutek uboczny infekcji lub celowa strategia pasożyta starającego się zarazić kolejnego żywiciela.
Mikrobiom: jak drobnoustroje wpływają na każdy etap naszego życia – od narodzin do starości
Im dłużej naukowcy badają żyjące w nas drobnoustroje, tym więcej dowiadują się o zaskakującym wpływie jaki te mikroorganizmy wywierają na nasz wygląd, działania, myśli i uczucia. Skut...By przetestować tę teorię, naukowcy porównali 35 zakażonych osób ze 178, które nie miały kontaktu z pasożytem. Co istotne, wszyscy uczestnicy badań byli zdrowi. Nawet nosiciele Toxoplasma gondii nie wykazywali żadnych objawów choroby.
Symetryczne twarze zakażonych
Jak się okazało, twarze osób, które miały kontakt z pasożytem, były bardziej symetryczne. Symetrię twarzy – i całego ciała – wiąże się ze zdrowiem, dobrymi genami, atrakcyjnością. Co więcej, kobiety zakażone Toxoplasma gondii miały niższy wskaźnik BMI (mierzący masę ciała), a także wyżej oceniały swój wygląd i miały więcej partnerów seksualnych.
W drugim eksperymencie 205 ochotników miało za zadanie obejrzeć i ocenić zdjęcia twarzy badanych. Zakażeni zostali uznani i za zdrowszych, i za atrakcyjniejszych od tych, którzy nie mieli kontaktu z pasożytem.
Pasożyt kontrolujący umysł sprawia, że młode hieny są bardziej lekkomyślne wobec lwów
Pierwsze tego typu badania dowodzą, że pasożyt, który wywołuje toksoplazmozę, może odgrywać większą rolę w zachowaniu zwierząt, niż przypuszczano.Naukowcy podkreślają, że jedno badanie to zbyt mało, by wyciągać z niego wiarygodne wnioski. Ich zdaniem może być i tak, że zdrowi, atrakcyjni ludzie lepiej znoszą zakażenie pasożytem. Piszą więc, że konieczne są dalsze, szerzej zakrojone testy.
Jednak zwracają również uwagę, że relacja między Homo sapiens a Toxoplasma gondii może być inna niż się do tej pory wydawało. Możliwe, że obie strony odnoszą z niej ewolucyjne korzyści, z których dotychczas nie zdawaliśmy sobie sprawy.
Źródło: PeerJ.