Występy Brave Kids – kulturalny kolaż młodych artystów
Artystyczne występy 7 zespołów dziecięcych biorących udział w Brave Kids 2011 odbędą się 24 czerwca 2011 roku w Centrum Kultury Agora. Od godziny 18. każda z grup będzie miała okazję do zaprezentowania własnego spektaklu, mini koncertu czy układu tanecznego, by używając języka sztuki przedstawić kulturę z której pochodzi.
Wydarzenie pozwoli wrocławianom poznać każdą z grup, wsłuchać się w opowieści o tożsamości dzieci o kraju z którego pochodzą, a także o codziennej pracy artystycznej i zabawie gdzieś daleko w Afryce lub tuż obok - na lokalnym, wrocławskim podwórku. To jedyny moment w ciągu trzytygodniowego projektu Brave Kids, kiedy dzieci będą mogły zaprezentować własną grupę. Podczas finalnego wieczoru zamykającego Brave Festival - 8 lipca - Brave Kids wystąpią już jako jedna liczna grupa artystów bogatszych o nowe umiejętności, techniki, a przede wszystkim przyjaźnie. W czerwcowy wieczór na ul. Serbskiej 5a pojawią się dzieciaki z Ugandy, Rwandy, Norwegii, Strefy Gazy, Wrocławia, a także uchodźcy z Czeczenii, Inguszetii i Romowie z Czech.
Dzieci z MiniMerci zaprezentują siebie poprzez żywiołowy Taniec z „Czarnego Miasta” - tzw. czeskiego Bronxu, gdzie żyje 10 tysięcy Romów. Dla 12-osobowej grupy małych tancerzy z Brna sztuka jest szansą na wyjście z błędnego koła życia w getcie. PoRuszenie Świata to tytuł breakdance’owego pokazu z Ugandy. Abraham "Abramz" Tekya, lider zespołu przez ostatnie kilka lat zainspirował setki ugandyjskich dzieciaków, a tym samym zapoczątkował zmiany społeczne wśród dzieci ulicy, sierot i dzieci-żołnierzy. Sześcioro młodych hip-hopowców zaprezentuje swoje zapierające dech w piersiach umiejętności na scenie CK Agora. Po raz kolejny dzieci z dwóch rodzin – czeczeńskiej i inguskiej podzielą się na Brave Kids Tańcami Północnego Kaukazu pod egidą Stowarzyszenia Praktyków Kultury z Warszawy. Uchodźcy z Kaukazu, mimo iż od lat żyją daleko od gór, energiczny taniec wciąż mają we krwi. Z kolei Palestyńczycy w wieku od 14 do 16 lat wystąpią z napisanymi przez siebie Monologami z Gazy. Teksty stanowią emocjonalną podróż przez doświadczenie i perspektywę bycia świadkiem wojny na przełomie 2008 i 2009 roku w Strefie Gazy. Wrocławska Grupa Dziecięca połączyła młodych wrocławian z Biblioteki Światoteki oraz dzieci z rodzin goszczących Brave Kids 2011, które wspólnie przygotowały własną opowieść. Mizero Children zostało założone w Rwandzie przez Jeana Paula Samputu, uznanego muzyka i aktywistę na rzecz pokoju. Wraz z dziećmi zaprezentuje on Pieśń Pojednania nawiązując do ludobójstwa w 1994, które wciąż kładzie się cieniem na tożsamość mieszkańców tego afrykańskiego państwa. Przyjadą oni do Wrocławia z wielkimi bębnami afrykańskimi, do rytmu których będą poruszać się na scenie. Przykładem Skandynawskiego Teatru Dziecięcego będzie występ młodych szczudlarek z grupy Aldebaran, które przeniosą widzów w magię bajek i mitologii teatralnym kolażem zatytułowanym Norweska Opowieść.
Występy odbędą się w ramach II edycji projektu Brave Kids podczas 7.edycji Brave Festival - festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury. Serdecznie zapraszamy na ten jedyny wieczór podczas którego dzieci z kilku państw za pomocą sztuki opowiedzą nam swoje niezwykłe historie.
Więcej informacji na stronie: http://bravefestival.pl/bravekids/index.php/pl/