Wyprawa Tynieckiej Grupy Rowerowej
Patronat National-Geographic.pl: Już 22 sierpnia Tyniecka Grupa Rowerowa rozpocznie wyprawę na południowy kraniec Europy!
W ubiegłym roku Tyniecka Grupa Rowerowa pod patronatem National-Geographic.pl wyruszyła w rowerową podróż z Krakowa do Warszawy. Trasa na wzór ekspedycji Marka Kamińskiego wiodła Bursztynowym Szlakiem wzdłuż Wisły - Królowej Polskich Rzek. W tym roku Grupa postanowiła podjąć nowe wyzwanie – udać się na najdalej wysunięty na południe punkt Europy – wyspę Gavdos należącą do Grecji. Zdobycie południowego skraju Europy jest jednym z etapów planowanego na cztery kolejne lata rowerowego projektu „4 krańce Europy” – oprócz wcześniej wspomnianego południowego krańca, członkowie Tynieckiej Grupy Rowerowej chcą dojechać na najdalej wysunięty: na zachód punkt Europy - przylądek Roca w Portugalii, przylądek Nordkapp leżący na północy Norwegii, oraz wschodni skraj naszego kontynentu, który znajduje się przy ujściu rzeki Bajdaraty do morza Karskiego.
Jako, że Polska w tym roku objęła prezydencję w Unii Europejskiej podczas wyprawy młodzi ludzie odwiedzą miasta partnerskie Krakowa (Budapeszt i Zagrzeb), który przez pewien czas będzie pełnił rolę stolicy polskiej prezydencji.
Droga do ojczyzny Homera prowadzić będzie przez malownicze pejzaże słowackich Tatr, Węgry – krainę która z przyczyn historycznych, od wieków była bliska Polakom. Po drodze grupa zwiedzi najpiękniejszy chorwacki park, uważany za jeden z cudów świata natury – Jeziora Plitwickie. Większość trasy w Chorwacji będzie wiodła wzdłuż wybrzeża. Będzie to wspaniała okazja do podziwiania architektury śródziemnomorskiej wraz z jej perłami: Splitem oraz Dubrovnikiem. Kolejnym etapem podróży będzie Czarnogóra, która zaskarbia sobie co raz większe grono fanów. Czarnogóra słynie z miejsc, których widok zapiera dech w piersiach. Wartość i znaczenie tych miejsc zostało docenione przez UNESCO, które wpisało m.in. Kotor na listę światowego dziedzictwa kultury. Po krótkim przejeździe przez Albanię grupa dojedzie do Grecji, kolebki kultury antycznej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć Meteory, Ateny oraz Kretę i cel podróży – Gavdos.
Pierwszy etap projektu potrwa od 22 sierpnia do 30 września, w tym czasie członkowie wyprawy pokonają dystans około 3,5 tyś. km.
Priorytetem naszej wyprawy jest nie tylko zdobycie „Krańców Europy” ale także zwrócenie uwagi na problemy osób szczególnie doświadczonych przez życie. Mamy marzenia, które możemy realizować, ale są ludzie, których jedynym marzeniem jest możliwość normalnego życia. Dla nich wyjście do sklepu to wysiłek porównywalny ze zdobyciem przez nas skrajów Europy. Naszym pragnieniem jest ich wesprzeć. Przy współpracy stowarzyszenia Sursum Corda oraz naszych sponsorów chcielibyśmy pomóc konkretnej osobie Marioli Mokrzyckiej, która uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu w 2008 roku i potrzebuje wsparcia finansowego na żmudną rehabilitację.
Patronat nad naszą wyprawą „4 krańce Europy” objęli: Marek Kamiński – znany i ceniony polski podróżnik, Marta Sziłajtis-Obiegło – najmłodsza żeglarka, która samotnie opłynęła świat oraz prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.
Więcej informacji o wyprawie na stronie Grupy: www.rowerytyniec.pl