Reklama

Zagrożenie pojawiło się w ośrodku opieki Wanaque Center for Nursing and Rehabilitation w mieście Haskell (stan New Jersey). Już wcześniej otrzymywał on negatywne oceny recenzującego takie miejsca Centers for Medicare and Medicaid Services. Jednocześnie przedstawiciele organizacji pielęgniarek alarmują, że w placówce brakuje odpowiedniej liczby personelu, co doprowadziło do “praktyki słabej kontroli zakażeń”, jak piszą w oświadczeniu.

Reklama

Adenowirusy nie należą do grupy najbardziej niebezpiecznych czy agresywnych, zdrowy człowiek nie musi się ich obawiać. Jednak w kontakcie z wrażliwymi organizmami (na przykład dzieci lub osób chorych) mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Potrafią przetrwać część powszechnie stosowanych środków dezynfekujących, co czyni je zagrożeniem w szpitalach, klinikach i innych miejscach, gdzie dłużej przebywają ludzie. Atakują najczęściej układ pokarmowy oraz oddechowy, mogą wywoływać między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie pęcherza moczowego, choroby jelit, zapalenie gardła lub nieżyt nosa.

Adenowirusy – jakie są ich objawy i jakie wywołują choroby? objawy najczęściej przypominają grypę: stan zapalny gardła, katar, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, kaszel, osłabienie w rzadkich przypadkach powodują zapalenie płuc lub zapalenie oskrzelików w przypadku dostania się do układu trawiennego mogą wywołać zapalenie jelit i/lub biegunka w przypadku dostania się do oka powodują infekcje, zapalenie spojówek
Adenowirusy – jak można się zarazić? najchętniej przenoszą się jako “choroba brudnych rąk” w gęsto zaludnionych miejscach droga kropelkowa kontakt z fekaliami – wystarczy nie umyć rąk po wyjściu z toalety
Adenowirusy – jak się je leczy? walka organizmu z nim trwa zwykle około 10 dni nie wolno go leczyć antybiotykami, co niestety zdarza się, ponieważ jego objawy mylone bywają z infekcją bakteryjną chorym do 12 roku życia nie należy podawać aspiryny, może to spowodować wystąpienie zespołu Reye'a do tej pory nie opracowano szczepionki przeciwko adenowirusom w przypadku zakażenia dróg oddechowych można podać tlen, stosować leki rozkurczające w przypadku zakażenia jelit należy nawadniać pacjenta (uzupełniać braki bo biegunkach i wymiotach)

Określony już mianem epidemii przypadek występowania adenowirusa w Haskell dotyczy jego typu 7, który szczególnie atakuje dzieci ze słabym układem odporności. W przeciwieństwie do wirusa grypy adenowirusy nie są sezonowym zagrożeniem jak grypa, z łatwością przenoszą się choćby na klamkach, włącznikach światła, blatach i innych dotykanych często powierzchniach. W temperaturze pokojowej mogą trwać w uśpieniu przez wiele tygodni.

Lekarze i epidemiolodzy z amerykańskich służb doradzają częste i dokładne mycie rąk oraz unikanie dotykania nimi twarzy w miejscach, które gdzie mogą występować adenowirusy.

Na przestrzeni lat 2003-2016 w USA wykryto głównie adenowirusy typu 2 i 3, oraz pojedyncze przypadki typów 1,4,7 oraz 14. Największym problemem w walce z nimi jest trudna diagnostyka. Jednocześnie lekarze przekonują, że nie powinny być one powodem do paniki.

- Nie są nawet w części tak groźne jak grypa – mówi William Schaffner, epidemiolog z amerykańskiej uczelni Vanderbilt University.

Źródło: CNN

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama