Reklama

W tym artykule:

  1. Pszczoły miodne żyją o 50% krócej niż 50 lat temu
  2. Dlaczego pszczoły żyją coraz krócej?
  3. Kolejne badania mają przynieść więcej odpowiedzi
Reklama

Pszczoły to owady, które są odpowiedzialne za produkcję miodu. To produkt, który konsumuje się na całym świecie i znajdziemy go dziś w większości sklepów. Już od setek lat ludzie znają właściwości tej słodkiej substancji.

Miód bowiem ma cenne wartości odżywcze, wzmacnia organizm, działa antybakteryjnie oraz wspomaga leczenie chorób, takich jak przeziębienie. Jednak naturalne wytworzenie miodu przez pszczoły jest skomplikowanym procesem, a owady te przygotowują go na własne potrzeby.

Pszczoły miodne żyją o 50% krócej niż 50 lat temu

Stworzenie miodu wiąże się z procesem zapylania. Polega ono na przeniesieniu pyłku i działa obustronnie. Owad dostaje pokarm, a rośliny – szansę na rozmnożenie się. Oczywiście roślinność na świecie jest zapylana przez wiele owadów, ale to pszczoły są jednymi z najskuteczniejszych zapylaczy. Właśnie dlatego są tak ważne dla naszej planety.

Najnowsze badania przeprowadzone przez entomologów z Uniwersytetu w Maryland wykazały, że sytuacja pszczół jest bardzo niepokojąca. Badacze odkryli, że przeciętna długość życia pszczoły miodnej jest krótsza aż o połowę, niż jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Odkrycie to zostało opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports”.

Dlaczego pszczoły żyją coraz krócej?

Autorzy twierdzą, że skrócenie długości życia pszczół jest niezależne od środowiskowych czynników stresogennych. Według naukowców może się to wiązać z genetyką.

Ostateczny dowód na inteligencję owadów. Dwie pszczoły same odkręciły butelkę

Wystarczyło zaledwie 10 sekund, by filmik, na którym dwie pszczoły odkręcają butelkę, stał się viralem. Nie brakuje jednak komentarzy, że nagranie zostało sfabrykowane.
Ostateczny dowód na inteligencję owadów. Dwie pszczoły same odkręciły butelkę (fot. Getty Images)
Ostateczny dowód na inteligencję owadów. Dwie pszczoły same odkręciły butelkę (fot. Getty Images)

– Pszczoły miodne są izolowane tuż przed osiągnięciem dojrzałości, więc przyczyną, która jest odpowiedzialna za skrócenie ich żywotności, może być czynnik genetyczny – twierdzi dr Anthony Nearman, entomolog i główny autor badania. Badacze uważają, że jeśli uda im się odkryć, co jest powodem skrócenia życia pszczół, być może uda im się odwrócić ten trend.

Dr Nearman wraz z profesorem Dennisem Engelsdorpem postanowil zbadać długość życia pszczół, które żyją w hodowlach. Zabrali poczwarki z uli i umieścili je w inkubatorze, w którym zaczynały się rozwijać. Uczeni zadbali, aby dieta pszczoły była jak najlepsza i najbardziej wartościowa.

Kolejne badania mają przynieść więcej odpowiedzi

To wtedy zaobserwowali, że pszczoły żyją 50% krócej w porównaniu do owadów, które badano w latach 70. Badane osobniki przeżywały średnio 17,7 dnia. Dotychczas uważano, że pszczoły miodne żyją ok. 30–60 dni. Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali, że badane owady, które miały dostęp do wody, żyły dłużej.

– Tak naprawdę od początku XXI wieku nikt nie badał długości życia pszczół w klatkach. Wydawało się, że skoro technologia jest coraz bardziej nowoczesna, ta długość powinna rosnąć. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Mamy do czynienia z dwa razy większą śmiertelnością – przekonują autorzy badania.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że chociaż środowisko naturalne różni się od laboratoryjnego, to jednak czynniki mające wpływ na skrócenie długości życia oddziałują w obydwu środowiskach tak samo. Ponadto poprzednie badania wykazały, że im krócej żyją pszczoły miodne, tym mniej produkują miodu i zapylają znacznie mniej roślin.

Nowoczesne pestycydy uszkadzają układ nerwowy pszczół tak bardzo, że owady zataczają się jak pijane

W pomysłowym badaniu naukowcy pokazali, jaki wpływ wywierają na pszczoły nowoczesne pestycydy. Uszkadzają one układ nerwowy owadów do tego stopnia, że pszczoły nie potrafią iść prosto i...
Nowoczesne pestycydy uszkadzają układ nerwowy pszczół tak bardzo, że owady zataczają się jak pijane (fot. Creative Touch Imaging Ltd./NurPhoto via Getty Images)
Nowoczesne pestycydy uszkadzają układ nerwowy pszczół tak bardzo, że owady zataczają się jak pijane (fot. Creative Touch Imaging Ltd./NurPhoto via Getty Images)

Naukowcy na razie nie są pewni, co wpływa na taki stan rzeczy. W kolejnych badaniach mają zamiar porównać długość życia pszczół z różnych krajów, aby wyodrębnić potencjalne przyczyny. Autorzy sugerują, że mogą być to zmiany genetyczne, które wywołują m.in. pestycydy lub obecność wirusów w poszczególnych koloniach.

Uczeni podkreślają jednak, że problem jest duży. Widać to między innymi na podstawie danych branży pszczelarskiej, która od kilkunastu lat wykazuje ok. 30% strat.

Reklama

Źródło: Scientific Reports.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama