To prawdziwy skarb dla badaczy. W Anglii odkryto cmentarz sprzed 1300 lat
Cmentarz zawierający 55 pochówków z okresu VII-VIII wiek odkryli w południowej Anglii archeolodzy – informuje serwis internetowy Culture24.
Odkrycia dokonano na stanowisku koło miejscowości Tidworth, w hrabstwie Wiltshire, na terenie garnizonu i bazy wojskowej.
Archeolodzy z firmy Wessex Archaeology, prowadzący badania terenu w związku z planami rozbudowy bazy mieszkalnej dla wojskowych rodzin, odkryli anglosaski cmentarz sprzed około 1300 lat.
Cmentarz zawiera 55 grobów z okresu VII-VIII wiek, w których pochowano kobiety, mężczyzn i dzieci - zmarłych mieszkańców miejscowej anglosaskiej osady.
Jak poinformował archeolog Bruce Eaton z Wessex Archaeology, kierujący pracami wykopaliskowymi, prawie wszystkie groby na stanowisku zostały wyposażone w rozmaite przedmioty grobowe, od żelaznych noży i kościanych igieł, po koraliki, przewiercone monety jako zawieszki oraz grzebienie.
Kilka grobów zawiera szczególne wyposażenie, jak np. w grobie wysokiego wojownika, którego wzrost wynosił 190 centymetrów, znajdował się grot włóczni o niezwykle dużym rozmiarze oraz tzw. umbo – środkowa część drewnianej tarczy wojownika, metalowa i wypukła w kształcie stożka.
Inny grób, należący do kobiety, był wyjątkowo bogato wyposażony i zawierał kolekcję biżuterii z brązu, korale i kościany grzebień, a także bogato zdobioną skrzyneczkę z brązu.
Według Eatona odkrycie w Tidworth daje unikalną możliwość przeprowadzenia badań porównawczych, gdyż miesiąc temu na odległym o 10 kilometrów stanowisku w Bulford, także na terenie wojskowym, odkryto anglosaski cmentarz z tego samego okresu.
Zdaniem naukowców mieszkańcy tych dwóch osad prawdopodobnie znali się i byli ze sobą w kontakcie.
Według archeologów odkrycie cmentarza w Tidworth cofa historię miejscowości o ok. 300 lat, gdyż dotychczas pierwsze wzmianki o anglosaskiej osadzie w dokumentach historycznych dotyczą 975 roku.
Źródło: PAP
2 z 5
Screen Shot 2016-05-13 at 15
Obóz wojskowy w Tidworth, gdzie znaleziono cmentarz.
Fot. Wiimedia Commons / Andrew Smith / CC BY-SA 2.0