To oni walczą o ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Poznaj uczestników narodowej wyprawy na K2
Kim są himalaiści, którzy podjęli jedno z największych wyzwań współczesnego himalaizmu sportowego? Jest wśród nich człowiek, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki świata, prawdopodobnie najszybszy człowiek w polskich górach i filmowiec. Poznaj sylwetki uczestników Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.
- Paweł Sadowski
Jak zdobyć tę górę? Nie wystarczy przybyć i zobaczyć, aby zwyciężyć. Trzeba się trochę pomęczyć, a zmęczeni i tak liczyć będziemy na łut szczęścia, na uśmiech losu, na ciszę wiatru. (...) Naszym orężem staje się cierpliwość. Lecz wrogiem płynący nieubłaganie czas. Tu wszystko się plącze, staje niejasne, do głosu dochodzą obawy i lęki, które musimy pokonać. Rafał Fronia, uczestnik wyprawy
Był 29 grudnia 2017, kiedy 13 polskich alpinistów pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wyruszyło do Islamabadu. Nowy Rok przywitali w Skardu, by następnie dotrzeć do Askole, gdzie zaczęła się prawdziwa przygoda: 100 km trekkingu w kierunku ostatniego niezdobytego zimą szczytu - K2.
W bazie pod górą Himalaiści zameldowali się 9 stycznia. Po dotarciu na miejsce musieli zbudować samowystarczalną osadę – byli jedyną ekipą wspinającą się na K2. Jak wynika z najnowszych doniesień, wyprawa przesuwa się w kierunku szczytu, walcząc z bardzo silnym wiatrem.
To właśnie huraganowe wiatry wiejące ze średnią prędkością 120 km/h i niskie temperatury, które spadają do – 50 st. Celsjusza są główną trudnością we wspinaczce zimowej na ośmiotysięczniki.
"W czasie sezonu zimowego mają miejsce średnio 2-3 kilkunastogodzinne tzw. okna wiatrowe, kiedy siła wiatru jest mniejsza niż 60km/h. W takich momentach z obozów szturmowych położonych powyżej 7000m możliwe są ataki na szczyt. By zmieścić się czasowo w oknie wiatrowym tempo wspinaczki w górę i powrotu musi być niezwykle szybkie. O sukcesie decyduje wytrzymałość i siła himalaistów" - czytamy na stronie polskihimalaizmzimowy.com
Kim właściwie są himalaiści podejmujący to wyzwanie? Jest wśród nich człowiek, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata, legenda polskiego himalaizmu, najszybszy człowiek w polskich górach i filmowiec.
Poznaj sylwetki uczestników Zimowej Narodowej Wyprawy na K2. Galeria>>>
Opracowanie: Paweł Sadowski/Hanna Gadomska
1 z 13
Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy
Długo by wymieniać wszystkie jego osiągnięcia dlatego napiszemy tylko o tych najważniejszych, nie tylko dla jego kariery ale przede wszystkim alpinizmu.
Krzysztof już w młodości zakochał się w górskich wędrówkach. Podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej pełnił funkcję szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich. W 1972 r brał udział w letnim kursie wspinaczkowym pod okiem Wandy Rutkiewicz.
Wraz z Leszkiem Cichym dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Wyprawa odbyła się pod kierownictwem Andrzeja Zawady i było to pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik. Idąc za ciosem, podczas zimowych wypraw zdobył też Kanczedzongi i Lhoste.
Krzysztof zdobywanie rekordów chyba ma we krwi, bo z bazy na szczyt Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia. Na swoim koncie ma m.in. Dhaulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Nanga Parbat oraz K2.
Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. Brał udział również w Festiwalu Podróżników National Geographic.
2 z 13
Janusz Gołąb - kierownik sportowy wyprawy
Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1985 roku. Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, jak np. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Na jego koncie nie brakuje też ekstremalnych wspinaczek na Alasce i Grenlandii. Zwieńczeniem alpejskich sukcesów Janusza Gołębia było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. W 2012 roku – w duecie z Adamem Bieleckim – dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I, a latem 2014 roku – wspólnie z Marcinem Kaczkanem – zdobył K2.
3 z 13
Piotr Snopoczyński - kierownik bazy
7 lat. Klub Wysokogórski Wrocław. Nestor polskiego himalaizmu, zdobywca szczytu Gashebrum II, uczestnik kilkunastu wypraw na szczyty ośmiotysięczne w tym zimowych ekspedycji Andrzeja Zawady. Był ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego już od czasu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W latach 1998-2002 był wiceprezesem tej organizacji. W 2006 zdobył Aconcague oraz wierzchołek północny Shisha Pangmy solo. W górach wysokich był na ponad 20 wyprawach, w tym trzech zimowych. W samych Himalajach uczestniczył w siedmiu akcjach ratowniczych, w czasie których ratował i transportował kolegów.
4 z 13
Jarosław Botor - ratownik medyczny
44 lata. Klub Wysokogórski Gliwice. Organizator kilkunastu wypraw w Andy Góry Alaski i Kaukazu oraz Himalaje. Wszedł m.in. na Ama Dablam (solo w st. alpejskim 3 dni), Mt. McKinley, Alpamayo (Diretissimą Francuską), Pisco, 3x Aconcagua, Ojos del Salado, Matterhorn, Dente del Gigante, Piz Badile (drogą Cassina), Artensoraju. Uczestnik letniej wyprawy unifikacyjnej na K2 w 2016 roku. Ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Instruktor ratownictwa górskiego GOPR. Mieszka w Zabrzu prowadzi Agencję Eventową More Then Explore.
5 z 13
Denis Urubko
44 lata. Piętnasty człowiek w historii, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata – tzw. Koronę Himalajów i jako ósmym na świecie, dokonał tego bez użycia butli tlenowych. Łącznie wykonał 21 wejść na ośmiotysięczniki. Oprócz tego zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i ma w swoim dorobku 34 wejścia solowe.
Do jego największych osiągnięć należą pierwsze wejścia zimowe na dwa ośmiotysięczniki: Makalu oraz Gaszerbrum II. Polskie obywatelstwo polskie ma od 2015 roku.
6 z 13
Adam Bielecki
34 lata. Klub Wysokogórski Kraków. Wspina się od 13 lat. Jest zdobywcą wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego na świecie, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010m. Zdobył Makalu, Gasherbrum I, K2, Broad Peak.
7 z 13
Dariusz Załuski (operator filmowy)
Klub Wysokogórski W Warszawa. Wszedł na: K2, dwukrotnie na Mt. Everest, Lhotse, dwukrotnie na Gasherbrum II, Cho Oyu. Uczestniczył w siedmiu wyprawach zimowych: K2, Makalu, 2 razy na Nanga Parbat i na Shisha Pangmę, Gasherbrum I. Dokonał pierwszego wejścia na Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. Jest filmowcem, autorem filmów górskich, nagradzanych na cenionych festiwalach zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mieszka w Warszawie.
8 z 13
Maciej Bedrejczuk
35 lat. Taternik, alpinista, wspinacz sportowy, ekiper. Członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Wspinał się w Alpach na północnych ścianach Grandes Jorasses, Materhorn, Eiger. Pokonał w Gruzji w stylu alpejskim trudne drogi na zachodniej ścianie Uszby i północnej Czatyn Tau. Uczestnik eksploracyjnej wyprawy do doliny Lachit w Karakorum gdzie wytyczył 2 nowe drogi na dziewiczych ścianach szczytów sześciotysięcznych. Mieszka w Rzeszowie.
9 z 13
Marcin Kaczkan
44 lat. Klub Wysokogórski Warszawa. Wspina się od 1996 roku. Organizował i brał udział w wyprawach w góry wysokie: Andy, Pamir, Thien-Shan, Himalaje, Karakorum. Posiada tytuł „Śnieżnej Pantery” za wejście na komplet siedmiotysięczników byłej ZSRR. Uczestniczył w wyprawach zimowych: Broad Peak 2010/2011 i Netia K-2 2003, gdzie wraz z Denisem Urubko i Piotrem Morawskim osiągnął zimowy rekord wysokości na K2. W 2010 zdobył w samotnym ataku Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Brał udział w wyprawach letnich na K2 w 2012 i Gasherbrum I i II w 2013r. 31 lipca 2014 roku zdobył K2. Pracuje jako adiunkt na Politechnice Warszawskiej.
10 z 13
Artur Małek
37 lata. Klub Wysokogórski Katowice. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej jak i na Alpa Mayo 5947 m . Jesienią 2012 podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m. W 2013 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum. Mieszka w Tychach.
11 z 13
Piotr Tomala
45 lat. Członek Klubu Wysokogórskiego Lublin. Organizator i lider kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Wszedł na Mt. McKinley, Aconcangua, Huascaran, Pisco, Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak, Cho Oyu, Broad Peak. Wspinał się na Nanga Parbat i Manaslu. Uczestnik wyprawy unifikacyjnej PHZ PZA na Dhaulagiri /2013/ i Broad peak Middle /2014/. Mieszka w Lublinie, prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokościowymi.
12 z 13
Marek Chmielarski
40 lat. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Absolwent katowickiego AWF. Wszedł na Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam. Za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300m podczas wyprawy na Broad Peak otrzymał Dyplom Fair Play PKOl. Wspinał się w rejonach górskich i skalnych m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej.Na co dzień instruktor i pracownik wysokościowy. Tyszanin.
13 z 13
Rafał Fronia
Rafał Fronia
Alpinista uczestniczył w wielu wyprawach, w tym w zimowej na Broad Peak ( 2010/2011). Może pochwalić się takimi szczytami jak Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse oraz Gasherbruma II. Rafał należy do Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Z zawodu jest kartografem w wydawnictwie PLAN.