Reklama

Wyniki badań opublikowano w prestiżowym magazynie „Science”. Powstały na podstawie analizy 28 samic rekina polarnego, które zginęły podczas komercyjnych połowów. Połowy te monitoruje Grenlandzki Instytut Zasobów Naturalnych.

Reklama

- Sekretem tych badań jest to, że dysponowaliśmy osobnikami młodymi i starszymi, dużymi i małymi. Dzięki temu mogliśmy je porównać – tłumaczy Julius Nielsen z uniwersytetu w Kopenhadze.

Rekin polarny jest nie tylko długowieczny, ma także unikalną budowę oka. Im zwierzę jest starsze tym więcej warstw przyrasta na jego soczewkach. Warstwy tkanki złożonej z białek, które formują się w „szczenięcym” wieku rekina.

Analiza tych białek pozwala ustalić wiek zwierzęcia. To właśnie stąd pojawił się wiek 272 lat u jednego ze zbadanych zwierząt. Rekordzista miał nawet ponad 390.

Pozostaje tajemnicą co wpływa na długowieczność rekinów i jaka jest jej rola w naturze. Ryby te żywią się fokami, dochodzą do długości od 4 do 5 metrów.

Badacze rekinów opisując ich fenomen zwracają takżę uwagę na zagrożenie, jakie dla tych zwierząt niesie ludzka gospodarka na morzu.

- Jeśli ten rekin żyje i nie rozmnaża się aż do 150-ego roku życia to znak, że jego populacja jest łatwo narażona na wyginięcie – ostrzega Nielsen – To ważne, by prawodawcy pamiętali o tym. To długowieczne i wolno dojrzewające zwierzę. Powinniśmy mieć dla nich szacunek i zrobić co się da by ich przypadkowo nie zabijać podczas połowów.

Reklama

Źródło: National Geographic News

Reklama
Reklama
Reklama