Światła wybrzeża
Każda ma inny kształt, jest inaczej malowana i inaczej świeci. Jedna jest najwyższa, inna najniższa, a jeszcze inna najmłodsza. Wybierając się na wakacje nad morze można się im bez przeszkód przyjrzeć z bliska.
Świnoujście
Latarnia morska w Świnoujściu mierzy ponad 64 metry, a jej światła świecą na wysokości 68 m n.p.m. Na górę prowadzi 308 schodów, a każdy, kto się na nią wdrapie, może otrzymać imienny certyfikat, potwierdzający zdobycie najwyższej latarni morskiej w Europie. Jako jedyna w Polsce ma również dwukolorowe światła: białe, widoczne z odległości 25 mil morskich (46,4 km) i czerwone o zasięgu 9 mil morskich (16 km).
Wisełka
Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się jedyna w Polsce w pełni zautomatyzowana latarnia morska, nie potrzebująca stałej obsługi. Latarnia stoi na wysokim klifie (76 m) i niestety nie można jej zwiedzać. Turystom pozostaje więc w tym miejscu jedynie widok z wieży widokowej, zbudowanej w XIX wieku z polnych kamieni.
Niechorze
Latarnia morska w Niechorzu działa od 1866 roku, mierzy 45 m i uchodzi za jedną z najładniejszych w Polsce. Wykończona czerwoną i czarną cegłą, usytuowana jest na stromym 22 - metrowym brzegu. Na taras widokowy prowadzi 200 krętych schodów.
Kołobrzeg
Od 1946 roku na prawym brzegu Parsęty stoi pękata, ceglana latarnia morska, licząca sobie 26 metrów wysokości. Z jej tarasu widokowego roztacza się wspaniały widok na port, miasto i plażę. W sezonie letnim otwarta jest do późnego wieczora.
Gąski
Zaledwie 20 km na wschód od Kołobrzegu stoi wybudowana w 1878 roku kolejna historyczna latarnia morska. Wysoka na 50 metrów z murami grubymi u podstawy na 2,5 metra. Do 1927 roku jej jedynym źródłem światła była lampa naftowa. Latarnia wpisana jest do rejestru zabytków, a na jej szczyt prowadzą solidne granitowe schody.
Darłowo
W 1885 roku zbudowano przy wejściu do portu w Darłowie, mierzącą 22 metry wysokości, latarnię morską. Na górny taras prowadzą bardzo stare, drewniane schody z rzeźbionymi poręczami. Usytuowanie latarni sprawia, że w czasie sztormów fale docierają do wnętrza budynku, a zimą północne ściany często pokrywa lód.
Jarosławiec
W Jarosławcu latarnia morska stoi przy głównej ulicy, 400 metrów od morza. Zbudowana została w latach 1835-38 z czerwonej cegły i liczy sobie 33 metry wysokości.
Ustka
W Ustce latarnia morska wybudowana została u ujścia rzeki Słupi w 1892 roku. Wzniesiona z czerwonej cegły, ozdobiona mnóstwem daszków i gzymsików, połączona jest z ośmiokątną wieżą, przykrytą białą kopułą. Cała budowla przetrwała do naszych czasów bez większych zmian.
Czołpino
Latarnia morska w Czołpinie zbudowana została ponad kilometr od brzegu. Jest trudno dostępna i najbardziej oddalona od ludzkich siedzib. Wybudowana w latach 1872-75 na wysokiej wydmie, pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko, stoi obecnie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Z jej tarasu roztacza się wspaniały widok na ruchome wydmy.
Stilo
Czarna u podstawy, biała pośrodku i czerwona w części górnej. Tak wygląda najbardziej charakterystyczna latarnia morska w Polsce. Stoi 1000 metrów od morza, pośrodku lasu, na wschód od jeziora Sarbsko. Zbudowana ze stalowych segmentów na wzgórzu wysokości 40 metrów, skręcona za pomocą śrub, mierzy ponad 33 metry wysokości.
Rozewie
Latarnia Morska w Rozewiu składa się z dwóch części: murowanej stożkowej wieży oraz stojącej na niej drugiej konstrukcji - metalowej i czerwonej. Zbudowana na wysokim 50-metrowym klifie, dzięki zainstalowanej w 1994 roku stacji GPS, może ustalać położenie statków z dokładnością do kilku metrów.
Jastarnia
W Jastarni znajduje się najniższa w Polsce latarnia morska, mierząca zaledwie 13,3 metrów wysokości. Jest w pełni zautomatyzowana i oglądać ją można jedynie z zewnątrz.
Hel
Stoi niemal na samym końcu Półwyspu Helskiego, jest ośmiokątna, wysmukła i wybudowana z czerwonej cegły. Roztacza się z niej wspaniały widok na Półwysep Helski, a przy dobrej pogodzie także na Trójmiasto.
Sopot
Ma 30 metrów wysokości, w górnej części jej narożniki przechodzą w cztery efektowne ganki, zaś boczne ściany zdobi kilkanaście okien. Nie trudno ją znaleźć, gdyż stoi na sopockim molo. By na nią wejść trzeba zapłacić za wstęp na molo i osobno za wejście na wieżę.
Gdańsk
W 1984 roku otwarto najmłodszą, najnowocześniejszą i najmniej tradycyjną latarnię morską. Jako jedyna ze wszystkich pozostałych ma windę, z której korzystają jedynie pracownicy kapitanatu, gdyż obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.
W Gdańsku znajduje się jeszcze jedna latarnia morska, bardzo piękna i dość wiekowa. Ośmiokątna wieża z czerwonej cegły lekko zwęża się ku górze, a na jej szczycie znajduje się ośmiokątna galeria z żelaznymi poręczami. Stoi ona w Nowym Porcie i jest następczynią latarni Wisłoujście. Powstała w 1894 roku. Jej konstrukcja wzorowana była na latarni morskiej w Cleveland nad jeziorem Erie – najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki.
Krynica Morska
Latarnia morska w Krynicy Morskiej wybudowana została na wysokiej wydmie. Okrągła, zwężająca się ku górze wieża z betonowych bloków pomalowana jest na czerwono. Jej szczyt wieńczy biały stożkowy daszek rozpościerający się nad galerią widokową, z której roztacza się wspaniały widok na Zalew Wiślany, Tolkmicko i Frombork. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć światła Helu i Gdańska.
Tekst: Agnieszka Budo