Reklama

Galeria Faras im. prof. Kazimierza Michałowskiego to największy ze skarbów, jakie znajdują się w zbiorach stołecznego muzeum. Zabytki trafiły do Polski pół wieku temu, po bezprecedensowej akcji ratunkowej w Nubii – historycznej krainie na pograniczu Egiptu i Sudanu.
Tamtejsze starożytne i średniowieczne budowle wkrótce zalać miał uregulowany Nil. Misja pod przewodnictwem prof. Michałowskiego, ówczesnego wicedyrektora Muzeum Narodowego i równocześnie twórcy polskiej powojennej archeologii, trafiła do wsi Faras. Znaleziono tam pozostałości wczesnochrześcijańskiej świątyni wraz z ponad setką malowideł ściennych.
O wykopaliskach polskich archeologów w Faras piszemy w październikowym National Geographic Polska.
Do Warszawy trafiło 67 malowideł. Stały się centralnym elementem jedynej w Europie ekspozycji średniowiecznej sztuki nubijskiej. Teraz, po kilku dekadach, została ona odświeżona i unowocześniona. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu prywatnego mecenasa – biznesmena Wojciecha Pawłowskiego, wiceprezesa Zarządu Polskiej Rady Biznesu.
W piątek, 17 października ekspozycję zaprezentowano oficjelom. Wśród gości Muzeum Narodowego byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną oraz Ghalia Gar El-Nabi Abd el-Rahman, dyrektor Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie. To właśnie w sudańskiej placówce znajduje się druga połowa faraskich skarbów. Dzień później zbiory otwarto dla publiczności.
Nowa galeria odtwarza klimat wnętrza świątyni. Tę ostatnią zrekonstruowano także w całości w pamięci komputerów, a powstały dzięki temu film 3D jest wstępem do wystawy. W rekonstrukcji uwzględniono również te malowidła, które na co dzień znajdują się w zbiorach w Chartumie.
Podobnie jak wystawom czasowym, otwarciu Galerii Faras będzie towarzyszyć bogaty program wydarzeń edukacyjnych: wieczorne spotkania czwartkowe, warsztaty familijne i pokazy filmowe. O sukcesach polskiej archeologii przypomną znani badacze, wykładowcy i konserwatorzy. W przyszłą sobotę - 26 października - galerię będzie można obejrzeć w towarzystwie kurator Bożeny Mierzejewskiej.
National Geographic Polska jest patronem medialnym otwarcia nowej galerii. Wykopaliska w Faras opisaliśmy szczegółowo w październikowym numerze magazynu, który wciąż dostępny jest w kioskach.

Reklama

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Reklama

Muzeum Narodowe w Warszawie/ fot. B. Bajerski

Reklama
Reklama
Reklama