Sensacyjne badania w Egipcie. Ukryte komory w grobowcu Tutanchamona. Na miejscu eksperci NG
Badania wspiera, które National Geographic Society, potwierdziły to o czym wcześniej donosili archeolodzy: w grobowcu Tutanchamona są dwa ukryte i niezbadane do tej pory pomieszczenia.
Eksperci z National Geographic Society badają grobowiec Tutanchamona najnowocześniejszym urządzeniem SIR-4000. Wyniki wykazują, że najprawdopodobniej w grobowcu są jeszcze dwa, do tej pory nieodkryte pomieszczenia. Na razie nie wiadomo jaki mógłby być ich charakter, ale nie brakuje domysłów i spekulacji. Badania cały czas śledzi amerykańska redakcja National Geographic Channel i zapowiada na lato wypuszczenie filmu dokumentującego obecne prace.
Badania przebiegają w napiętej atmosferze, kilka dni temu doszło do zmiany w egipskim rządzie na stanowisku ministra do spraw starożytności. Jednak nowy minister, Khaled El-Anani, potwierdził wsparcie poprzednika dla badań zachodnich naukowców. Ani on, ani wcześniejszy minister nie mówią jednak zdecydowanie o odkryciu, a jedynie o wynikach badań i anomaliach, które trzeba zbadać.
- Nie szukamy ukrytych pomieszczeń, tylko prawdy - powiedział El-Annani na konferencji prasowej w Dolinie Królów. Jednak jego poprzednik stwierdził miesiąc temu, że jeśli odkrycia się potwierdzą będzie to archeologiczny "Wielki Wybuch"
Grobowiec odkrywany wciąż na nowo
Tebańska Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są dużą rzadkością. Dlatego sensacją stało się w listopadzie 1922 roku odkrycie Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona. W grobowcu Tutanchamona znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano z litego złota.
Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e. Jego trwające zaledwie dziesięć lat panowanie wiąże się z przywróceniem tradycyjnej religii, w miejsce której ojciec Tutanchamona wprowadził monoteistyczny kult boga słońca Atona.
Źródło: National Geographic News
________________________________________
Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku" i poznaj nominowanych w kategroii "Podróżników Online":
1 z 4
03-tut-scan_National_Geographic
Egipski minister ds. starożytności Dr. Khaled El Anany (stoi) observes obserwuje pracę radaru.
fot. Kenneth Garret
2 z 4
04-tut-scan_National_Geographic
Technicy National Geographic szykują się do zbadania ścian skarbca w grobowcu. To małe i pozdbawione dekoracji pomieszczenie sąsiadujące z pełną przepychu komorą grobowca, gdzie spoczął faraon.
fot. Kenneth Garret
3 z 4
05-tut-scan_National_Geographic
Badacze z National Geographicużywają radaru do zbadania zachodniej ściany. Namalowane na ścianie pawiany są symbolem trudności i cierpienia, jakie musi przejść człowiek zanim znajdzie się w następnym świecie.
fot. Kenneth Garret
4 z 4
06-tut-scan_National_Geographic
Technik National Geographic Eric Berkenpas pokazuje Nicholasowi Reeves oraz Yumiko Ueno wstępne odczyty. Reeves podejrzewa, że komora główna grobowca mogła być tylko korytarzem, który prowadził dalej - do prawdziwie głównej komnaty.
fot. Kenneth Garret