Puszcza Białowieska: Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko polskiemu rządowi
Członkowie KE zdecydowali o wszczęciu postępowania ze względu na zwiększenie wycinki w rejonie Puszczy. To kolejna odsłona sporu o Puszczę, który już przestał mieć lokalny charakter, stał się sprawą międzynarodową.
Po tym jak minister środowiska Jan Szyszko przeforsował plan zwiększający wycinkę w rejonie puszczy organizacje pozarządowe, oprócz apeli do władz Polski, rozpoczęły informowanie najważniejszych ośrodków Unii Europejskiej na temat planów ministerstwa.
Ekolodzy przekonują, że decyzja narusza wiele ustaleń i dyrektyw chroniących środowisko naturalne w Europie, w tym ustalenia dotyczące obszarów Natura 2000. W kwietniu organizacje złożyły skargę do Komisji Europejskiej na działanie ministra. Urzędnicy w Brukseli zajęli się sprawą.
„Dzisiejszy komunikat Komisji ostatecznie kończy dezinformację prowadzoną przez Ministra Środowiska odnośnie do tego, czy zwiększona wycinka służy chronionym przez unijne dyrektywy gatunkom i siedliskom. Jest już jasne, że Komisja podziela naszą opinię, że decyzja o zwiększeniu wyrębu narusza prawo” - mówi Agata Szafraniuk z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
„Po raz kolejny obalone zostały półprawdy i nieprawdy ministra Szyszki, który nie tylko szkodzi polskiej przyrodzie, ale niszczy wizerunek Polski na świecie. W jednym minister ma rację - sytuacja jest analogiczna do Doliny Rospudy. Wówczas także zapewniał, że podejmuje decyzje zgodnie z prawem, co w kolejnych instancjach obalała Komisja Europejska i polskie sądy” - komentuje Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.
„Kilka lat temu Komisja interweniowała już w sprawie nadmiernej wycinki w Puszczy. Udało się wtedy wypracować kompromis pomiedzy gospodarką leśną, zabezpieczeniem potrzeb lokalnej ludności na drewno a ochroną tego wyjątkowego na skalę Europy lasu. Efektem tego kompromisu były limity pozyskania drewna w Puszczy, które obecnie minister Szyszko podwyższył” - mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.
Polski rząd odpowiadał już oficjalnie na wątpliwości Brukseli, doszło także do rozmów w terenie między przedstawicielami rządu i KE.
Organizacje ekologiczne postulują by na terenie całej puszczy obowiązywało maksymalne ograniczenie ludzkiej ingerencji i zakaz wycinki.
Jeśli sprawa nie zostanie wyjaśniona KE może skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który może nałożyć na Polskę wysokie kary finansowe.
Zobacz nasz nowy cykl "Warto spróbować"! W pierwszym odcinku uczymy się LANDKITE, próbujemy, testujemy, sprawdzamy co to buggy oraz pokazujemy jakich błędów unikać i dlaczego WARTO SPRÓBOWAĆ właśnie tej dyscypliny sportu.