Przywitaj wracające do Polski ptaki. Obserwuj i notuj
Trwa wiosenna wędrówka jaskółek, bocianów i tysięcy innych ptaków, które wracają ze swych zimowisk w Afryce oraz zachodniej i południowej Europie. Zanotuj swoje pierwsze obserwacje.
Dni stają się coraz dłuższe i zewsząd słychać ptasie śpiewy i nawoływania. Trwają przeloty gęsi, obserwujemy żurawie i czajki, śpiewają pierwiosnki, w lasach gruchają siniaki, a dzięcioły kują już nowe dziuple.
Wiosna z OTOP
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków www.otop.org.pl, organizacja pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc w których żyją, jest międzynarodowym koordynatorem projektu Spring Alive. Pierwszego dnia wiosny zainauguruje polską edycję tej międzynarodowej kampanii. Polega ona na notowaniu na platformie www.springalive.net pierwszych obserwacji pięciu gatunków ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny.
Spring Alive
Spring Alive to organizowany w 55 krajach Europy, Afryki i Azji Środkowej projekt edukacyjny BirdLife International. Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji. Uczestnicy akcji obserwują i notują na platformie www.springalive.net przylot bociana białego, jaskółki dymówki, kukułki, jerzyka i żołny.
Jaskółki z mojego sąsiedztwa
W tym roku Spring Alive odbywa się pod hasłem „Jaskółki z mojego sąsiedztwa”. Dymówka jest pospolitym ptakiem naszych wsi. W naszym krajobrazie na razie nic jej nie zagraża, jednak w innych krajach Europy jej sytuacja jest dużo mniej stabilna. Od 1990 roku populacja dymówki zmalała w Europie o 30%. Zachęcamy dzieci, młodzież i wszystkie osoby zainteresowane ptakami do bliższego poznania jaskółek, które występują w Polsce: dymówki, oknówki i brzegówki.
Jak to zrobić?
- Wsłuchaj się w głos dymówki, a przed jej powrotem nauczysz się ją rozpoznawać. Możesz posłuchać jej głosu tu: http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/swallow
- Monitoruj, ile gniazd w tym sezonie mają dymówki w Twoim sąsiedztwie.
- Notuj (starając się nie przeszkadzać ptakom) daty przylotu i założenia gniazda, złożenia jaj, wylęgu młodych i opuszczenia gniazda przez pisklęta. Będziesz mógł porównać swoje zapiski w kolejnych latach.
- Dymówki do budowy gniazda potrzebują błota. W suche, bezdeszczowe lata oraz tam, gdzie brak błotnistych dróg i przydrożnych kałuż, znalezienie tego budulca może być trudnym zadaniem. Możesz więc sam zbudować gniazdo dla jaskółki. Jak to zrobić dowiesz się z instrukcji na naszej stronie: Jak samodzielnie zbudować gniazdo dla dymówki?
- Nie pozwól niszczyć gniazd jaskółek. Jeśli mieszkańcom przeszkadzają ptasie odchody – pomóż zainstalować specjalną deseczkę pod gniazdem, która zabezpieczy miejsce wokół gniazda przez zanieczyszczeniem.
- Poznaj różnice między najczęściej spotykanymi gatunkami jaskółek: dymówką i oknówką. Naucz się je rozróżniać i dowiedz się jak najlepiej chronić oba gatunki.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale…
i tak wszyscy na nią czekają. Jak się okazuje – najsłynniejsi posłańcy wiosny – bocian biały i jaskółka cieszą się także popularnością w Internecie. Jak informuje Instytut Monitorowania Mediów w ciągu ostatniego przedwiosennego miesiąca, między 15 lutego a 15 marca, pojawiło się aż 200 wzmianek na temat jaskółek i bocianów na portalach internetowych i społecznościowych. Zdecydowanie prowadzi bocian, który był tematem aż 80% wszystkich zbadanych publikacji.
1 z 2
55
2 z 2
2
Oknówka (Delichon urbicum)