Poznajcie tego małego przystojniaka. Przed nim ważna misja
Ten uroczy młodzieniec jest jednym z niewielu przedstawicieli gatunku nosorożca sumatrzańskiego (Dicerorhinus sumatrensis). Czy Harapan, bo tak ma na imię, zdoła uratować swój gatunek?
Włochaty
Harapan urodził się w zoo w amerykańskim Cincinnati. Na fotografii ma zaledwie kilka tygodni.
Zdjęcie idealnie oddaje, dlaczego ten gatunek nazywany jest „włochatym”. Jego grubą skórę pokrywają charakterystyczne, czarny lub czerwono-rude rzadkie włosy (gęstsze u młodych).
Nosorożec sumatrzański najchętniej jada owoce, liście, gałązki i korę. Ma dwa rogi zbudowane z włókien keratynowych, czyli podstawowego budulca włosów czy paznokci. Zwykło się mówić, że zmysł węchu jest dla niego tak ważny, że nos w stosunku do ciała zajmuje więcej miejsca niż mózg.
To także najbardziej narażony na wymarcie gatunek nosorożca. Krytycznie zagrożony z powodu wylesienia i kłusownictwa - w niektórych kulturach azjatyckich panuje bowiem śmiertelnie niebezpieczne dla nosorożców przekonanie, że ich rogi mają właściwości lecznicze. Absurd.
Kawaler na wydaniu
Teraz Harapan ma 8 lat. Jest silny i zdrowy, na tyle by wyruszyć do południowo-wschodniej Azji na ważną misję. Zamieszka w Parku Narodowym Way Kambas w Indonezji, a jego zadaniem będzie spłodzić jak najwięcej potomstwa.
Misja Harapana zamknie kilkuletni program reintrodukcji nosorożca sumatrzańskiego. Cincinnati Zoo’s Sumatran Rhino Breeding Program to jedyny w Stanach Zjednoczonych projekt stworzony w celu ratowania tego krytycznie zagrożonego gatunku.
Odpowiedź na pytanie, czy Harapan zdoła uratować swój gatunek, jest tylko jedna: to zależy od nas. Powodzenia przystojniaku!